Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Abp Dzięga: najbliższe lata zadecydują o przyszłości Unii Europejskiej

Bożena Sztajner

Najbliższe lata rozstrzygną o kierunku, w którym pójdzie UE - uważa abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński udzielił wywiadu audycji katolickiej "Religia na fali" w Radiu Szczecin. Mówił w niej m.in. o tym, czy Unia Europejska wciąż podąża drogą wartości chrześcijańskich, które były u jej początku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Na falach zmagań cywilizacyjnych zawsze były statki, które można nazwać "Titanicami", na których ludzie pozornie zadowoleni, często nieświadomi do końca zagrożenia, byli przekonani, że wszystko jest OK i mają rację, mogą się bawić, muzyka gra do końca, ale statek szedł na dno. Takich "Titaniców" w dziejach kulturowych świata już wiele poszło na dno, ale zawsze jest jakaś Arka Noego, albo Arka Ducha Świętego - mówił abp Dzięga. - Od dwóch tysięcy lat, to Kościół Jezusa Chrystusa, to są uczniowie Chrystusa, którzy próbują trzymać się drogi prawdy i światła, którym jest Chrystus i przywołując Jego mocy.

Arcybiskup przyznał, że dzisiejszy świat przeżywa zmaganie cywilizacyjne. Przetrwa i znajdzie wyjście, dobre, nowatorskie rozwiązania, bo Ewangelia zawsze jest nowoczesna, ludzie Bożego Ducha są zawsze z inicjatywą i nowocześni - podkreślał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiązując do kierunków, które wyznacza dziś Unia Europejska, abp Dzięga przypomniał, że "zupełnie inna była koncepcja wspólnoty wolnych narodów i wspólnoty wolnych państw, niż koncepcja organizmu sfederowanego, o jednolitym zarządzie, o wspólnym budżecie, wspólnej monecie, wspólnej polityce zagranicznej, jak się też słyszy o wspólnej armii".

Abp Dzięga przypomniał też, że „papież Jan Paweł II wielokrotnie zachęcał nas jako naród, Kościół, państwo, żebyśmy się nie bali wejść do UE, która jest wspólnotą wolnych państw i narodów”.

"Myślę, że o to idzie dziś zmaganie, że najbliższe lata będą rozstrzygały: jeśli Unia Europejska zechce być w pewnym sensie w funkcji służebnej budując jedność, partnerską i uczciwą współpracę narodów i państw Europy absolutnie będzie witana radośnie, będzie przeżywana owocnie i to będzie jedna z tych dróg nowej silnej Europy, tej samej, która jest od 2 tys. lat, tylko w nieco nowej formule organizacyjnej. Jeśli niestety będą dominowały założenia jednolitego organizmu sfederowanego z pomniejszaniem roli i znaczenia wolności narodów i państw, to absolutnie tak są silne kulturowe uwarunkowania i tożsamość kulturowa narodów Europy, że albo niektóre narody zdominują inne, a więc wrócimy do okupacji i zniewolenia, albo niektóre narody będą się wyłączały z tej współpracy, bo ona nie będzie odpowiadała ich wolności i koncepcji bytu" – prognozował metropolita szczecińsko-kamieński. Zachęcił też o modlitwę w intencji Unii Europejskiej, rozumianej jako wspólnota wolnych i niepodległych państw, chcących wspólnie iść przez dzieje.

Reklama

Abp Dzięga przyznał, że tęskni w społeczeństwie za spotkaniami o charakterze debaty, bo jak określił "dziś w Polsce, w polityce dominuje monolog, w którym każdy chce wykrzyczeć swoje myśli, a nie jest zainteresowany tym, co myśli drugi". To zdaniem hierarchy, może tylko pogłębiać podziały. "Podobnie dialog nie jest rozwiązaniem, chociaż jest przedpolem do czegoś poważniejszego".

"Żeby odnaleźć prawdę potrzebna jest debata, a mistrzem debaty filozoficznej, teologicznej, społecznej, politycznej były wieki średnie; wieki wielkiej mądrości i otwartości społecznej(...)Dopóki nie nauczymy się debatować, czyli szukać prawdy, dopóty emocje społeczne będą nami miotały od prawej do lewej, od góry i dołu" - mówił abp Dzięga.

Metropolita zwrócił się szczególnie do środowisk akademickich, żeby debaty, w których obie strony będą przedstawiały swoje argumenty i słuchały argumentów drugiej strony, stały się codziennością akademicką. "Politycy pójdą wtedy za głosem refleksji akademickiej, pełnej mądrości, mądrego pytania o prawdę i cierpliwego i wytrwałego szukania prawdy" - wyraził nadzieję abp Dzięga.

W rozmowie z Radiem Szczecin hierarcha mówił również o dialogu ekumenicznym czy wynikach religijności Polaków, które w ostatnich tygodniach opublikował Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Cała rozmowa jest dostępna na stronie radioszczecin.pl/religia

Podziel się:

Oceń:

0 0
2018-01-21 12:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Komisarz chce Polski na kolanach?

Frans Timmermans

ec.europa.eu

Frans Timmermans

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans oświadczył, że Komisja wszczęła procedurę „monitorowania praworządności w Polsce”, której celem jest ocena m.in. sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Więcej ...

8 lat temu zmarł ks. Jan Kaczkowski

2024-03-27 22:11
 Ks. dr Jan Kaczkowski

Piotr Drzewiecki

Ks. dr Jan Kaczkowski

28 marca 2016 r. w wieku 38 lat zmarł ks. Jan Kaczkowski, charyzmatyczny duszpasterz, twórca Hospicjum św. o. Pio w Pucku, autor i współautor popularnych książek. Chorował na glejaka - nowotwór ośrodka układu nerwowego. Sam będąc chory, pokazywał, jak przeżywać chorobę i cierpienie - uczył pogody, humory i dystansu.

Więcej ...

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie został wyprodukowany

2024-03-28 22:00
Całun Turyński

Adobe.Stock

Całun Turyński

W Turynie we Włoszech zachowało się prześcieradło, w które według tradycji owinięto ciało zmarłego Jezusa - Święty Całun. W ostatnich latach tkanina ta została poddana licznym, nowym badaniom naukowym. Rozmawialiśmy o tym z prof. Emanuelą Marinelli, autorką wielu książek na temat Całunu - niedawno we Włoszech ukazała się publikacja „Via Sindonis” (Wydawnictwo Ares), napisana wspólnie z teologiem ks. Domenico Repice.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...