Reklama

Rzecznik rządu: Polska i Izrael wydały oświadczenie zakazujące stosowania terminu „polskie obozy”

2018-01-28 18:18

wpolityce.pl

Przewidziana w przepisach kara będzie dotyczyć precyzyjnie określonych sytuacji i ma zapobiegać świadomemu szkalowaniu Polski. Ostateczna ocena danego przypadku będzie należała do sądu. W wielu innych porządkach prawnych, również w Izraelu istnieje kara za podobne stwierdzenia - mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl Joanna Kopcińska, rzecznik rządu.

Rzecznik rządu Joanna Kopcińska w rozmowie z portalem wPolityce.pl przekazała stanowisko polskiego rządu w sprawie uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy o IPN.

PEŁNA TREŚĆ OŚWIADCZENIA:

Celem uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy jest wyeliminowanie publicznych i niezgodnych z faktami zachowań polegających na przypisywaniu narodowi polskiemu lub państwu polskiemu odpowiedzialności bądź współodpowiedzialności za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie - poinformowała rzecznik rządu Joanna Kopcińska.

Reklama

Regulacje dają również możliwość karania za posługiwanie się w przestrzeni publicznej nieprawdziwym sformułowaniem „polskie obozy śmierci” w odniesieniu do niemieckich, nazistowskich obozów.

Przewidziana w przepisach kara będzie dotyczyć precyzyjnie określonych sytuacji i ma zapobiegać świadomemu szkalowaniu Polski. Ostateczna ocena danego przypadku będzie należała do sądu. W wielu innych porządkach prawnych, również w Izraelu istnieje kara za podobne stwierdzenia.

Przepisy nowelizacji stwierdzają, że wolność badań, swoboda dyskusji historycznej, działalność artystyczna nie jest ograniczana i nie będzie podlegała projektowanym przepisom. Będziemy wyjaśniać naszym partnerom z Izraela, że wprowadzone przepisy w żaden sposób nie ograniczają prac naukowcom badającym kwestię zagłady Żydów.

Warto przypomnieć, że Polska i Izrael w listopadzie 2016 r. wydały wspólne oświadczenie zakazujące używania sformułowań, które mogą sugerować, że były „polskie obozy śmierci”.

Oświadczenie, które potępiało „polskie obozy śmierci” wydano ponad pół roku po przedstawieniu projektu ustawy o IPN. Izrael podpisał oświadczenie, mając wiedzę o projektowanych przepisach ustawy. Dla nas jest oczywiste, że wyznacznikiem uczciwych relacji powinna być prawda historyczna. W obozach śmierci Niemcy zabijali Polaków, Żydów, Romów i Rosjan. Kto twierdzi inaczej, powinien być ukarany, bo kłamie na temat zbrodni przeciwko ludzkości.

I Polska i Izrael są ofiarami zbrodniczej polityki Niemiec. Wspólnie byliśmy ofiarami agresji naszych sąsiadów. Wspólnie mamy doświadczenie niewoli i braku struktur państwowych. Konflikt o to, kto jest odpowiedzialny za Holocaust to spełnienie marzeń naszych wrogów.

Tagi:
oświadczenie

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Emmanuel w Częstochowie

Emmanuel w Częstochowie

Znasz swoje powołanie?

Znasz swoje powołanie?

Europejskie spotkanie Taizé odbędzie się w Polsce

Europejskie spotkanie Taizé odbędzie się w Polsce

Gdy katolik ma dość

Gdy katolik ma dość

Przegląd nr 29/2019

Przegląd nr 29/2019

O koncertach życzliwości

O koncertach życzliwości

Obchody Święta Policji w Gorzowie

Obchody Święta Policji w Gorzowie

Pielgrzymka z Trzemeśni

Pielgrzymka z Trzemeśni

100. rocznica powstania Policji Państwowej

100. rocznica powstania Policji Państwowej

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem