Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków: pielgrzymka chorych do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

Graziako

Diecezjalne obchody 26. Światowego Dnia Chorego odbyły się 11 lutego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W bazylice w Godzinie Miłosierdzia zgromadziło się kilka tysięcy osób chorych, niepełnosprawnych i starszych oraz ich opiekunowie, wolontariusze i rodziny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka rozpoczęła się Koronką do Bożego Miłosierdzia, po której została odprawiona Msza św., której przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Obecni byli również biskupi Jan Zając i Jan Szkodoń.

W homilii metropolita krakowski przypomniał Orędzie papieża Franciszka na tegoroczny Światowy Dzień Chorego, w którym Ojciec Święty wskazuje, że Kościół ma obowiązek przygarniania do siebie wszystkich, którzy są dotknięci chorobą i cierpieniem. Z tej misji otaczania miłością chorych i cierpiących i dostrzegania w nich rysów cierpiącego Chrystusa, wynika również obowiązek otaczania opieką osób, które z racji sytuacji życiowej czy pracy zawodowej mają do czynienia z chorymi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Stąd też troska Kościoła o rodziców, krewnych i znajomych, którzy otaczają swoją miłością i współczuciem chorych znajdujących się w ich domach. Z tego zatroskania Kościoła wynika duszpasterstwo ludzi poświęcających się posłudze wobec chorych i cierpiących. Wszyscy oni są wielkim skarbem Kościoła” – mówił abp Jędraszewski.

Hierarcha przywołał przykład posługi chorym, pełnionej przez Hannę Chrzanowską, która ma być beatyfikowana w łagiewnickiej bazylice 28 kwietnia. „Przeszła ona długą wewnętrzną drogę duchową, by dostrzec w chorych cierpiące oblicze Chrystusa, które przemawia do nas z wysokości krzyża” – przypominał biografię przyszłej błogosławionej.

Jak zaznaczył, Helena Chrzanowska wywodziła się z domu „dalekiego od Boga” i swoje nawrócenie przeżyła pod wpływem bolesnych wojennych doświadczeń oraz wielu spotkań z ludźmi cierpiącymi i opuszczonymi. „To sprawiało, że odsłaniał się przed nią świat Ewangelii, świat Bożego Miłosierdzia. Odkrywała Chrystusa, która kazał widzieć w biednych, samotnych i cierpiących swoją siostrę czy brata” – mówił metropolita krakowski. Podkreślał, że swoją postawą uczyła, jak trzeba być przy chorym, „jak trzeba szukać osoby cierpiącej, by przy niej stanąć”.

Reklama

Kaznodzieja poprosił chorych, by swoje cierpienia ofiarowali w intencji, by uroczystości beatyfikacyjne Hanny Chrzanowskiej były „wielkim świętem Kościoła”. „Aby były uroczystością, podczas której wszyscy doświadczymy, co to znaczy iść za Chrystusem i Jego Przenajświętszą Matką po to, by pochylić się z największą miłością i troską nad każdym cierpiącym i dotkniętym bólem człowiekiem” – dodał.

Podczas Mszy św. chorzy, starsi i niepełnosprawni przyjęli sakrament namaszczenia. Doroczne obchody Światowego Dnia Chorego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach organizuje Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2018-02-11 20:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Cierpienie jest tajemnicą

Karol Porwich

W kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej Szpitala Powiatowego w Radomsku 10 lutego, w wigilię Światowego Dnia Chorego, obchodzonego po raz 31. w dniu wspomnienia liturgicznego Matki Bożej z Lourdes, została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej.

Więcej ...

Kard. Ryś przy grobie Jana Pawła II: Dobrą Nowiną jest Osoba!

2024-04-18 08:15

@VaticanNewsPL / ks. Paweł Rytel-Andrianik

- Dobrą Nowiną nie jest jakaś historia, nie jest jakaś teoria. Dobrą Nowiną jest Osoba! Chrześcijaństwo rozpoczyna się wtedy, kiedy człowiek spotyka się z Osobą Jezusa Chrystusa. My ludziom opowiadamy bardzo wiele rzeczy, tylko wcale nie prowadzimy ich do spotkania z żywą Osobą – z Jezusem Chrystusem, a to Jezus jest Dobrą Nowiną - mówił kard. Grzegorz Ryś.

Więcej ...

Wkrótce peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w obu warszawskich diecezjach

2024-04-18 16:38

Karol Porwich/Niedziela

Sięgająca do starożytności cześć oddawana relikwiom, modlitwa w aktualnych potrzebach (m. in. dla mających trudności ze spłatą kredytu), wsparcie i inspiracje dla rodzin oraz integracja parafii i lokalnego środowiska - to jedne z celów stojących za zaplanowaną na maj peregrynacją relikwii bł. Rodziny Ulmów w archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej. W tematykę peregrynacji wprowadzili jej organizatorzy podczas briefingu w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...

Europa

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...