Reklama

V Dni Kultury Chrześcijańskiej

Niedziela kielecka 45/2004

Koncerty, prelekcje, spotkania z ciekawymi ludźmi i jeszcze wiele innych atrakcji. Tak wyglądały w tym roku V Dni Kultury Chrześcijańskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczne Dni Kultury Chrześcijańskiej trwały ponad dwa tygodnie - od 18 września do 3 października. Wydarzenie zainaugurowano w Domu Kultury w Proszowicach Tryptykiem rzymskim. Sztukę wystawił zespół teatralny kleryków z WSD w Kielcach. Po spektaklu zgromadzona publiczność wysłuchała koncertu zespołu kleryckiego. W repertuarze nie zabrakło najnowszych utworów.
19 września w kościele parafialnym w Proszowicach gościł ks. Andrzej Bafeltowski, pallotyn pochodzący z Konstancina. Niepełnosprawny kapłan, poruszający się od 11 lat na wózku inwalidzkim, podczas Mszy św. dzielił się z wiernymi świadectwem swojej wiary. Przekonywał o tym, że kalectwo i cierpienie nie zawsze musi być przekleństwem.
Z niezwykłym zainteresowaniem spotkał się także koncert Haliny Frąckowiak w Domu Kultury, zatytułowany Wiem, dokąd idę. Na recital przyszło 300 osób. Przedłużający się spontaniczny występ Frąckowiak bardzo się spodobał, a jej muzyka koiła serca i dostarczała wiele wzruszeń. Sama artystka świetnie prowadziła dialog z publicznością, przeplatając koncert wierszami Kazimierza Wierzyńskiego.
Inny charakter, choć przyjęty z równym entuzjazmem, miał koncert zespołu „Baranki Boże” z parafii św. Michała Archanioła w Koniecpolu, który odbył się 25 września. Występ zespołu pt.: Wędrując za słońcem wyróżnał się ciekawą aranżacją utworów.
W niedzielę gościem specjalnym w kościele w Proszowicach był dominikanin - o. Tomasz Mariański. Zaprezentował on wykłady o zagrożeniach wynikających z przynależności do sekt. Mówił też o współczesnej psychomanipulacji.
Proszowiczanie mieli okazję uczestniczyć również w prelekcji zorganizowanej przez aspirantów Szkoły Pożarnictwa w Krakowie. Wykład Straż pożarna nie tylko do ognia wygłosił oficer Kowalski ze straży zawodowej.
W sobotę 2 października ulicami miasta przeszła procesja różańcowa. Mieszkańcy utworzyli pięć ołtarzy, przy których wierni rozważali tajemnice światła. Rozważania różańcowe prowadzili kolejno przedstawiciele różnych grup wiekowych.
Dni Kultury Chrześcijańskiej zakończyło spotkanie z Michałem Płoskim. W niezwykły sposób opowiadał on o pojednaniu między ludźmi, o swojej pasji pisania ikon i o roli modlitwy w życiu człowieka.
Przygotowanie tego typu imprezy wymaga wiele pracy ze strony parafii - jako głównego organizatora, ale też dobrej woli współorganizatorów i instytucji, które włączają się w prace nad wydarzeniem, czyli władz miasta i gminy Proszowice oraz Starostwa. Jednak wysiłki się opłacają, bo wydaje się, że wydarzenie już na stałe wpisało się w kalendarz Proszowic i zyskuje coraz większą publiczność. Jest nie tylko formą promocji kultury chrześcijańskiej i sposobem na jej popularyzację w różnych środowiskach i przedziałach wiekowych, jest także - jak podkreśla ks. prob. Henryk Makuła - „pewną metodą ewangelizacji” i dlatego, jak obiecuje, w następnym roku również nie zabraknie atrakcji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ikona Nawiedzenia zawitała do parafii w Białej

2024-04-18 09:30

Karol Porwich / Niedziela

17 kwietnia był kolejnym dniem peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Tym razem Ikona Nawiedzenia trafiła do Białej koło Wielunia, gdzie została przywitana przez bp. Andrzeja Przybylskiego, bp. Jana Wątrobę oraz całą wspólnotę parafialną i zaproszonych gości.

Więcej ...

Każdy znalazł coś dla siebie

2024-04-18 12:56

Katarzyna Krawcewicz

"Wsiąść do pociągu" rozgrywane w holu Uniwersytetu Zielonogórskiego

Koło Akademickie KSM zorganizowało na Uniwersytecie Zielonogórskim wieczór z planszówkami.

Więcej ...

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous