Reklama

Niedziela Częstochowska

„Niedziela” w kinie. „Gurgacz. Kapelan Wyklętych”

Marian Sztajner

Redakcja „Niedzieli” zaprosiła widzów na pokaz filmu „Gurgacz. Kapelan Wyklętych” w reżyserii Dariusza Walusiaka. Pokaz, w którym uczestniczył abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, o. Mariusz Tabulski – definitor generalny Zakonu Paulinów, o. Jan Poteralski – podprzeor klasztoru Paulinów na Jasnej Górze oraz wielu księży i osób zakonnych, odbył się 5 marca 2018 r. w Cinema City w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Film opowiada historię ks. Władysława Gurgacza – jezuity, który po II wojnie światowej został kapelanem grupy antykomunistycznego podziemia działającej w rejonie Krynicy Górskiej. Ks. Gurgacz został aresztowany przez UB i po pokazowym procesie skazany na śmierć. Wyrok wykonano w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie 14 września 1949 r. Film zrealizowano na styku dokumentu i fabuły, wykorzystując archiwalne filmy i fotografie, listy ks. Gurgacza i wspomnienia o nim, a także sceny fabularne,

– Pamięć jest miarą człowieczeństwa, nośnikiem przeszłości i przyszłości, to jest dla nas dzisiaj bardzo ważne zadanie. To jest również ocalanie dziedzictwa – zaznaczył w poprzedzającej film wypowiedzi abp Wacław Depo. – Kilka pokoleń nie miało świadomości, że tego rodzaju żołnierze niezłomni są dziedzictwem narodu, a nie przekleństwem, nie ciężarem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Depo zaznaczył, że współcześnie często zamazywane są sensy znaczeniowe pojęć kat i bohater, morderca i ofiara. Naszym zdaniem jest ocalanie dziedzictwa i ocalanie skarbu, po który trzeba się schylić, aby wydobyć go z ziemi. Tym skarbem są ich prochy. – Niech to zadanie ocalania dziedzictwa poprzez wzorce osobowe i świadectwa będzie przedmiotem naszej refleksji i naszej modlitwy – podkreślił Arcybiskup.

Reklama

Red. Lidia Dudkiewicz – redaktor naczelna „Niedzieli” przypomniała liczbę, którą trzeba znać – 50 tys. Polaków zostało zakatowanych w ubeckich katowniach, ostatni wyrok śmierci na żołnierzu podziemia antykomunistycznego wykonano w 1963 r. – Ginęli żołnierze wyklęci, myśląc o nas, a my mamy teraz żyć, pamiętając o nich. Zakopali ich w dołach, mieli być w niepamięci, ale nasz rząd zachowuje się jak trzeba, stwarza warunki, że znajdujemy ich, często ze znakami świętymi, bo to ludzie niezłomnej wiary, kochający Ojczyznę, którą dla nas ocalili. – podkreśliła Lidia Dudkiewicz.

O znaczeniu filmu o ks. Władysławie Gurgaczu i filmów historycznych mówił o. Michał Legan – paulin, znawca tematyki filmowej. Film, który łączy wiele dziedzin sztuki, m.in. teatr, fotografię, architekturę jest szansą, by opowiedzieć historię młodemu pokoleniu. Film pozwala przekazać „nie tylko daty, nazwiska i fakty, ale również sens czynów bohaterskich i wielkich, wiedzę skąd się wzięły i na czym były budowane” – zaznaczył o. Legan. – Jestem pełen nadziei, że polska kultura i polskie kino będą w stanie stworzyć heroiczne opisy naszych dziejów, że filmy te będą znane na całym świecie. To jest wkład, który film może wnieść w naszą kulturę i w kulturę całego świata, by schrystianizować naszą kulturę. Wołał o to Jan Paweł II, wołali i wołają wielcy pasterze Kościoła w Polsce – przypomniał o. Legan.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2018-03-05 22:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pokaz fragmentów międzynarodowej produkcji DYWIZJON 303

W ramach Kongresu 60 Milionów – Globalny Zjazd Polonii odbędzie się pokaz fragmentów międzynarodowej produkcji DYWIZJON 303, podczas którego swą obecnością zaszczycą nas Goście Specjalni.

Więcej ...

Zaproszenie dla mnie: Bierz i jedz, pij, abyś żył

2024-03-28 06:16

Adobe.Stock.pl

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia

Więcej ...

Bp Muskus: sensem Eucharystii jest spotkanie z miłością

2024-03-28 20:44

diecezja.pl

- Przy jednym stole spotykają się z Jezusem biedacy, grzesznicy, słabi i poranieni ludzie. To nie jest uczta w nagrodę za dobre sprawowanie, uroczysta kolacja dla wybrańców, którzy zasłużyli na zaproszenie - mówił w Wielki Czwartek o Eucharystii bp Damian Muskus OFM. Krakowski biskup pomocniczy przewodniczył Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w kościele Matki Bożej Zwycięskiej w Krakowie-Borku Fałęckim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

Wiara

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...