Reklama

Warszawskie Pola Nadziei

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już po raz drugi w Warszawie rozpoczęła się ogólnopolska akcja „Pola Nadziei”. Organizatorem w prawobrzeżnej części stolicy jest Ośrodek Hospicjum Domowe Księży Marianów przy Tykocińskiej 27/35.
Pomysłodawcą akcji była w 1997 r. organizacja brytyjska Marie Curie Care. W Polsce jako pierwsze do akcji przystąpiło Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. W tym roku placówka ta koordynuje prace przy Polach Nadziei 21 hospicjów w całej Polsce.
Akcja składa się z trzech etapów. Pierwszą część - sadzenie żonkili - Warszawa ma już za sobą. Żonkil jest międzynarodowym symbolem nadziei, za pomocą którego przypominamy sobie i innym o tych, którzy cierpią i umierają, a o których często zapominamy w codziennym zabieganiu. Do kampanii przyłączyły się przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i licea, różne zespoły szkół, urzędy miasta, urzędy dzielnic, szpital w Wołominie, a także osoby prywatne. W tym roku posadzono w sumie ok. 9 tys. cebulek. Np. 30 cebulek posadziły dzieci z 114. Szkoły Podstawowej im. Jędrzeja Cierniaka w Warszawie (część cebulek dostali także nauczyciele i pracownicy). Dzieci - przedstawiciele starszych klas - najpierw wysłuchały prelekcji ks. Andrzeja Dziedziula z hospicjum, a potem posadziły cebulki do specjalnie przygotowanych donic przed szkołą. Zarówno dzieci w klasach jak i nauczyciele i pracownicy szkoły zorganizowali zbiórki pieniężne - rodzaj cegiełki - by wspomóc osoby chore i będące w żałobie.
Druga część to edukacja młodzieży i dzieci w szkołach i podczas szkolenia w Ośrodku. Ten etap ma za zadanie uwrażliwić młodych ludzi na potrzeby innych, przedstawić sposoby pracy z ludźmi chorymi i możliwości pomocy ludziom w żałobie.
7 listopada odbędzie się Ogólnopolska Kampania Edukacyjno-Informacyjna o Ruchu Hospicyjnym. Temu służą także różnego rodzaju konkursy dla dzieci i spotkania z pracownikami Ośrodka. Szczególnie ważna dla Ośrodka jest pomoc wolontariuszy. - Jest dużo młodzieży, która chce pomagać innym - zauważa ks. Andrzej. Dlatego akcja jest też czasem pozyskiwania nowych wolontariuszy do współpracy. Każdy chętny do pomocy jest najpierw przeszkolony w Ośrodku. W tym roku szkolenie odbędzie się 20-21 listopada i 11-12 grudnia. W soboty w godzinach 9.00-18.00, a w niedziele od 9.00 do 15.00.
Trzeci etap odbywa się na wiosnę, gdy posadzone jesienią żonkile zakwitną. Wtedy przy Polach Nadziei w parkach, na placach, organizowane są koncerty, festyny, podczas których zbierane są datki na rzecz pomocy chorym i umierającym. Każdy ofiarodawca otrzymuje w zamian symbol żonkila.
Celami akcji są przede wszystkim: edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa na temat pomocy nieuleczalnie chorym i zbieranie funduszy, by móc pomóc wszystkim, którzy tego potrzebują. Także cenne są kontakty ze szkołami. W ubiegłym roku przeszkolono 160 uczniów, a w 3 szkołach powstały grupy charytatywne. Także wtedy zebrano niecałe 29 tys. zł., co pozwoliło Ośrodkowi objąć opieką hospicyjną każdego dotkniętego nowotworem człowieka, który potrzebował pomocy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech - patron ewangelizacji zjednoczonej Europy

Więcej ...

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17
Bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

Więcej ...

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Wiara

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z...

Kościół

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z...

Św. Wojciech

Kościół

Św. Wojciech

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Wiara

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...