Reklama

Polska

Sympozjum katechetyczne o ks. Piotrze Skardze

Ks. Mariusz Frukacz

„Ks. Piotr Skarga - obrońca wiary i nauczyciel miłości Ojczyzny", to temat sympozjum katechetycznego, które odbyło się 1 grudnia w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Sympozjum rozpoczęło się Mszą św. w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana pod przewodnictwem abp Zygmunta Zimowskiego – przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia, z homilią abp Wacława Depo metropolity częstochowskiego.

W sympozjum, zorganizowanym przez Wydział Przekazu Wiary, nauczania i Wychowania Katolickiego – Referat Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, wzięli m. in. udział katecheci z terenu archidiecezji częstochowskiej.

Reklama

Podczas sympozjum życie i działalność ks. Piotra Skargi SJ (1536-1612) przedstawił ks. dr Jacek Kapuściński z Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie.

Natomiast ks. Piotra Skargę jako „obrońcę wiary” przybliżył o. prof. Stanisław Ziemiański SJ z Akademii Ignatainum w Krakowie. Prelegent wskazał na znaczenie apologetycznego kaznodziejstwa ks. Skargi.- Polemiczny ton kazań Skargi nie był w smak innowiercom - mówił o. Ziemiański.

O roli „wychowanie patriotycznego u ks. Piotra Skargi” mówił ks. dr Robert Strus – konsultant ds. katechezy w Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Zamościu. – Temat wychowania patriotycznego jest jednym z podstawowych tematów podejmowanych przez ks. Piotra Skargę. Widać to wyraźnie z lektury dzieł jezuity, a szczególnie Kazań Sejmowych - mówił ks. Strus.

Reklama

Jak podkreślił prelegent „z nauczania ks. Piotra Skargi wynikają bardzo ważne wnioski dla współczesnej pracy katechetycznej”. – Obowiązek miłowania ojczyzny wynika z czwartego przykazania Dekalogu, więc nie może być tak, że katecheta nie jest patriotą- podkreślił prelegent.

„Patriotyzm jest obowiązkiem każdego chrześcijanina, nie jest on tylko kwestią upodobania, wyboru, zainteresowań czy pasji”- kontynuował ks. Strus.

Natomiast ks. prof. Marek Dziewiecki z Instytutu Teologicznego UKSW w Radomiu podjął refleksję nt. „Jak wychowywać współczesną młodzież do miłości Kościoła i Ojczyzny”. – Wychowanie do miłości Kościoła, a także wychowanie patriotyczne, to obok wychowania do małżeństwa i rodziny, dwa istotne wymiary wychowania chrześcijańskiego- mówił ks. Dziewiecki.

Mówiąc o współczesnym kontekście wychowania podkreślił m. in., że na początku XXI wieku „dominuje wyjątkowo szkodliwa dla rozwoju człowieka kultura, zwana ponowoczesnością”- Wychowanek kierujący się mentalnością ponowoczesności, dąży do wolności bez odpowiedzialności - mówił ks. Dziewiecki.

Prelegent wskazał na główne aspekty wychowania młodzieży w miłości do Kościoła, a mianowicie na: miłość wychowawców do Kościoła, miłość wychowawców do wychowanków, fascynowanie wychowanków mądrością i miłością Chrystusa.

Ks. Dziewiecki przedstawił również przejawy współczesnego patriotyzmu, który „powinien stać w centrum oddziaływań wychowawczych każdej dojrzałej rodziny”. Wśród przejawów współczesnego patriotyzmu prelegent wyróżnił: znajomość historii i tradycji narodu, troskę o osobisty rozwój i solidne wykształcenie, troskę o małżeństwo i rodzinę.

Sympozjum towarzyszyła wystawa pt. „XVI-wieczni jezuici: ks. Jakub Wujek i ks. Piotr Skarga” przygotowana przez ks. dr Jacka Kapuścińskiego – dyrektora Archiwum Archidiecezji częstochowskiej i ks. Bogdana Blajera – dyrektora Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej.

Ksiądz Piotr Skarga urodził się 2 lutego 1536 roku w Grójcu. To polski jezuita, teolog, pisarz i kaznodzieja, także Zygmunta III Wazy. Był rektorem kolegium Jezuitów w Wilnie oraz pierwszym rektorem Uniwersytetu Wileńskiego. Zmarł 27 września 1612 roku w Krakowie.

2012-12-01 19:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nie ma życia na próbę

2020-05-26 18:07

Niedziela częstochowska 22/2020, str. V

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

Gościem 100. spotkania był abp Depo

Kim był św. Jan Paweł II dla abp. Wacława Depo? Jakich kolegów miał święty papież i jakie dziedzictwo pozostawił?

Więcej ...

Niestrudzony pasterz narodu

2020-05-28 04:40

reprodukcja Łukasz Krzysztofka

Modlitwa przy trumnie kard. Stefana Wyszyńskiego. W prawym górnym rogu, przy sztandarze "Solidarności" bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

"Wszystkie nadzieje to Matka Najświętsza, i jeżeli jaki program, to Ona". Te słowa swojego testamentu maryjnego wypowiedział na łożu śmierci kard. Stefan Wyszyński. 28 maja 1981 r. w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego odszedł do Domu Ojca.

Więcej ...

Jak odkryć w sobie powołanie?

2020-05-28 11:02

fb/printscreen

ks. Dariusz Wołczecki

Już niedługo matury. W naszych kościołach częściej modlimy się o nowe i liczne powołania do kapłaństwa. Z troską myślimy o naszym seminarium w Paradyżu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Konferencja premiera Morawieckiego

Wiadomości

Konferencja premiera Morawieckiego

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Watykan: Kościół będzie miał 4 nowych błogosławionych

Kościół

Watykan: Kościół będzie miał 4 nowych błogosławionych

Sąd oddala oskarżenia wobec Kai Godek

Sąd oddala oskarżenia wobec Kai Godek

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Zdrowie

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw