Reklama

Niedziela Małopolska

Rektor UPJPII: fundamentem programu życia powinno być dziedzictwo duchowe

Wikimedia Commons

Tradycyjnie w Poniedziałek Wielkanocny rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie skierował list do wiernych archidiecezji krakowskiej. – Dziedzictwo duchowe przekazywane kolejnym pokoleniom domaga się przede wszystkim osobistego zaangażowania i umiejętności tworzenia na jego fundamencie programu życia – napisał ks. prof. Wojciech Zyzak.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na wstępie rektor, przytaczając rozmowę arcykapłanów z żołnierzami pilnującymi grobu Jezusa wskazał, że postawy poświęcania prawdy na rzecz doraźnych korzyści materialnych częste są także współcześnie. – Również dzisiaj prawda jest zagrożona, gdyż w wielu środowiskach, choć toczy się żywa wymiana myśli na temat osiągnięć nauk przyrodniczych i ścisłych, istotne pytania dotyczące sensu życia pozostawia się bez odpowiedzi, sugerując, że każdy ma swoją własną prawdę – zauważył.

Ocenił, że potrzeba rozwoju materialnego jest istotna, jednak nie można przy niej lekceważyć wartości duchowych. Kapłan dodał, że świadomość ta jest jeszcze pełniejsza w roku obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, kiedy po trzech zaborach „młode polskie państwo odziedziczyło sześć różnych systemów prawnych, kilka walut oraz trzy systemy administracyjne i szkolne”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Istniały różne obyczaje, przyzwyczajenia i sposoby myślenia. Zbudowanie wspólnego państwa stanowiło wielki wysiłek organizacyjny i materialny, który jednak nie byłby możliwy bez wspólnych wartości, bez jednoczącej roli wiary katolickiej i kultury. Podobnie było w późniejszych, trudnych okresach naszych dziejów, kiedy to wizja rozwoju społecznego opartego jedynie na wzroście gospodarczym okazywała się iluzją, gdyż prowadziła do degradacji państwa i człowieka – opisał.

Rektor UPJPII przytoczył przy tym słowa patrona uczelni, św. Jana Pawła II, który w książce „Pamięć i tożsamość” uwypuklił, że w pojęciu „ojczyzna” zawiera się zarówno to, co duchowe, jak i to, co materialne. – O konieczności uwzględnienia zarówno wymiaru duchowego, jak i materialnego w tworzeniu kultur mówił papież Franciszek w Parlamencie Europejskim, odwołując się do watykańskiego fresku Rafaela Szkoła ateńska – dodał.

Jak podkreślił ks. prof. Zyzak, szczególnie ważną rolę w poszukiwaniu prawdy o tych dwóch wymiarach spełniają uczelnie. – Jednak w epoce „postprawdy", gdy studenci coraz częściej pytają nie tyle o praktyczną przydatność przekazywanej wiedzy, ile przede wszystkim o korzyści materialne, jakie miałyby się z nią wiązać, trzeba przypomnieć, że prawda, dobro i piękno są wartościami nadrzędnymi, wartościami, którym należy służyć – czytamy dalej w liście.

Reklama

Duchowny uznał, że choć rozwój gospodarczy jest niezwykle ważny, to jednak wzrost świadomości społecznej, prowadzący do obalenia komunizmu, spowodowały nauki filozoficzne i teologiczne. – Dziedzictwo duchowe przekazywane kolejnym pokoleniom domaga się przede wszystkim osobistego zaangażowania i umiejętności tworzenia na jego fundamencie programu życia. Stąd wynika niezwykle ważne zadanie, które stoi także przed Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, jako miejscem nieskrępowanego i bezinteresownego poszukiwania prawdy – ocenił.

Rektor UPJPII zwrócił uwagę, że papieska uczelnia obok kształcenia i działalności naukowo-badawczej podejmuje wysiłek w celu praktycznego zastosowania wyników badań – działa w niej Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości. Wskazał jednak, że perspektywa użyteczności nie jest najistotniejsza, gdyż uniwersytet chce również rozbudzać i pielęgnować wrażliwość młodego człowieka na prawdę, dobro i piękno. – Serdecznie zapraszam młodych ludzi poszukujących rzetelnej wiedzy oraz odpowiedzi na fundamentalne pytania człowieka do skorzystania z oferty dydaktycznej naszej papieskiej uczelni – zachęcił.

Na zakończenie listu przypomniał postać pielęgniarki Hanny Chrzanowskiej, której beatyfikacja odbędzie się 28 kwietnia. – Nowa błogosławiona przygotowywała do opieki duszpasterskiej nad ludźmi chorymi również studentów naszej uczelni, ucząc ich także, czym jest pełnia człowieczeństwa – napisał, wskazując, że wzywa ona wiernych do „nawrócenia, do bezinteresownego otwarcia się na potrzeby bliźniego, zwłaszcza chorego i cierpiącego”.

Reklama

– Dziękując za wszelką życzliwość i pomoc dla Uniwersytetu, życzę, aby Święta Wielkanocne były dla wszystkich czasem odnowienia wiary, dzięki której odkrywamy sens naszych doczesnych zmagań – zakończył swój list ks. prof. Wojciech Zyzak.

Zbierana dzisiaj w kościołach składka tradycyjnie zostanie przeznaczona na potrzeby Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Do listu rektora papieskiej uczelni swoje słowa dodał również abp Marek Jędraszewski.

– Dziękuję Bogu za wszelkie dobro, jakie dokonuje się dzięki misji Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Życzę, aby Święty Patron, którego czterdziestą rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową obchodzimy, otaczał swoją opieką całą wspólnotę akademicką i wypraszał dla niej wszelkie potrzebne łaski – napisał metropolita krakowski.

Podziel się:

Oceń:

2018-04-02 09:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nowość na Uniwersytecie Szczecińskim

Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego zaprasza w swoje wirtualne mury przyszłych filologów, lingwistów oraz literatów.

Więcej ...

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Więcej ...

Konkurs biblijny dla szkół podstawowych [Zaproszenie]

2024-04-19 17:46

Karol Porwich/Niedziela

Szkoła Podstawowa nr 158 im Jana Kilińskiego w Warszawie zaprasza do udziału w VII Międzyszkolnym Konkursie Biblijnym pod tytułem „Z Biblią na co dzień”. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i dotyczy treści związanych z czterema Ewangeliami. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ok 150 uczestników z 27 szkół.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous