Reklama

Janusz Gajdamowicz
Pogrzeb ks. Młotka

Pożegnanie ks. prof. Antoniego Młotka

2018-04-09 11:54

Janusz Gajdamowicz, Agnieszka Bugała

Był po prostu dobrym człowiekiem…

Zmarł 2 kwietnia 2018 r., a więc w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. Miał 78 lat. Jego pogrzeb odbył się w sobotę 7 kwietnia we wrocławskiej katedrze. Mszy św. przewodniczył metropolita wrocławski abp Józef Kupny, homilię wygłosił ks. dr hab. Andrzej Szafulski. Spoczął na cmentarzu parafialnym kościoła pw. NMP Różańcowej w Kiełczowie.

Ks. prof. dr hab. Antoni Młotek, bo o nim mowa, pozostawił po sobie dużo dobrych wspomnień. Wdzięczność za jego naukowy wysiłek oddała wydana w 2000 r. publikacja pt. „W kręgu chrześcijańskiego orędzia moralnego: księga jubileuszowa poświęcona ks. prof. Antoniemu Młotkowi” pod red. księży Mariana Biskupa Tadeusza Reronia.

Reklama

Bp Edward Janiak: - Byłem uczniem Księdza Profesora, pisałem u niego magisterium, moje wspomnienia są więc bardzo osobiste. Wszystko wybrzmiało dziś w katedrze, ale to był naprawdę po prostu dobry człowiek. Zawsze mogliśmy na niego liczyć, jako studenci. Był zawsze otwarty, do dyspozycji nas, studentów. Był wymagający i umiał mobilizować do pracy, ale chętnie pomagał, zwłaszcza studentom świeckim. Nie uprawiał naukowego monopolu – chciał, aby jego katedra nie została pusta. Ostatnie lata, z powodu choroby, były dla niego bardzo ciężkie, rzeczywiście niósł krzyż. Jednak nie narzekał. Odwiedzałem go i nigdy nie usłyszałem słowa skargi. Wiara była tym, co pomagało mu trwać i przetrwać czas choroby i odchodzenia.

Biogram ks. prof. Antoniego Młotka:

Ks. prof. dr hab. Antoni Młotek, bo o nim mowa, urodził się 23 października 1940 r. w Dawidowie k. Lwowa. Szkołę podstawową ukończył w Wabienicach a w Oleśnicy zdał maturę w 1957 roku. Studia teologiczne odbył w seminarium duchownym we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. Pawła Latuska 23 czerwca 1963 roku. Pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Teresy na wrocławskich Osobowicach. W latach 1971-73 kontynuował studia na ATK w Warszawie. Był prefektem studiów i dyrektorem biblioteki we wrocławskim seminarium duchownym. W 1970 r. został kapelanem sióstr Maryi Niepokalanej we Wrocławiu, a w latach 1971-73 wikariuszem parafii pw. NMP na Piasku. Od 1968 r. był wykładowcą teologii moralnej.

Doktorat uzyskał w 1973 r. na podstawie pracy „Obowiązek apostolstwa świeckich według Ojców Kościoła złotego wieku patrystyki łacińskiej”. W tym samym roku został adiunktem na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Był także sędzią w Metropolitalnym Sądzie Duchownym. W latach 1978-86 był na stypendium naukowym w Rzymie. W 1979 r. został kierownikiem Katedry Teologii Moralnej Ogólnej. W 1987 r. przeprowadził przewód habilitacyjny w ATK i został docentem, a w 1991 r. profesorem nadzwyczajnym PWT we Wrocławiu. W 1993 r. otrzymał godność honorowego kapelana papieskiego. Od 2001 r. był profesorem zwyczajnym. Głównym przedmiotem jego zainteresowań naukowych były zagadnienia moralne w okresie patrystycznym.

Tagi:
śmierć

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Temat numeru 37/2019

media profesja czy misja • 15 września • Dzień Środków Społecznego Przekazu

Kazanie abp Depo podczas Pielgrzymki Tygodnika

Kazanie abp Depo podczas Pielgrzymki Tygodnika "Niedziela" na Jasną Górę

Bezczynność jest winą

Bezczynność jest winą

Ochrona małżeństwa i rodziny

Ochrona małżeństwa i rodziny

Święty Krzyż

Święty Krzyż

Zawód z misją

Zawód z misją

Niedziela nr 37/ 2019

Niedziela nr 37/ 2019

Abp Ziółek: brońmy krzyża, który jest znakiem chrześcijańskiej wiary!

Abp Ziółek: brońmy krzyża, który jest znakiem chrześcijańskiej wiary!

Bp Przybylski: Krzyż jest lekarstwem

Bp Przybylski: Krzyż jest lekarstwem

XI Jarmark Franciszkański w Wieluniu

XI Jarmark Franciszkański w Wieluniu

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem