Reklama

Niedziela Wrocławska

Pożegnanie ks. prof. Antoniego Młotka

Janusz Gajdamowicz

Pogrzeb ks. Młotka

Był po prostu dobrym człowiekiem…

Zmarł 2 kwietnia 2018 r., a więc w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. Miał 78 lat. Jego pogrzeb odbył się w sobotę 7 kwietnia we wrocławskiej katedrze. Mszy św. przewodniczył metropolita wrocławski abp Józef Kupny, homilię wygłosił ks. dr hab. Andrzej Szafulski. Spoczął na cmentarzu parafialnym kościoła pw. NMP Różańcowej w Kiełczowie.

Ks. prof. dr hab. Antoni Młotek, bo o nim mowa, pozostawił po sobie dużo dobrych wspomnień. Wdzięczność za jego naukowy wysiłek oddała wydana w 2000 r. publikacja pt. „W kręgu chrześcijańskiego orędzia moralnego: księga jubileuszowa poświęcona ks. prof. Antoniemu Młotkowi” pod red. księży Mariana Biskupa Tadeusza Reronia.

Reklama

Bp Edward Janiak: - Byłem uczniem Księdza Profesora, pisałem u niego magisterium, moje wspomnienia są więc bardzo osobiste. Wszystko wybrzmiało dziś w katedrze, ale to był naprawdę po prostu dobry człowiek. Zawsze mogliśmy na niego liczyć, jako studenci. Był zawsze otwarty, do dyspozycji nas, studentów. Był wymagający i umiał mobilizować do pracy, ale chętnie pomagał, zwłaszcza studentom świeckim. Nie uprawiał naukowego monopolu – chciał, aby jego katedra nie została pusta. Ostatnie lata, z powodu choroby, były dla niego bardzo ciężkie, rzeczywiście niósł krzyż. Jednak nie narzekał. Odwiedzałem go i nigdy nie usłyszałem słowa skargi. Wiara była tym, co pomagało mu trwać i przetrwać czas choroby i odchodzenia.

Biogram ks. prof. Antoniego Młotka:

Ks. prof. dr hab. Antoni Młotek, bo o nim mowa, urodził się 23 października 1940 r. w Dawidowie k. Lwowa. Szkołę podstawową ukończył w Wabienicach a w Oleśnicy zdał maturę w 1957 roku. Studia teologiczne odbył w seminarium duchownym we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. Pawła Latuska 23 czerwca 1963 roku. Pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Teresy na wrocławskich Osobowicach. W latach 1971-73 kontynuował studia na ATK w Warszawie. Był prefektem studiów i dyrektorem biblioteki we wrocławskim seminarium duchownym. W 1970 r. został kapelanem sióstr Maryi Niepokalanej we Wrocławiu, a w latach 1971-73 wikariuszem parafii pw. NMP na Piasku. Od 1968 r. był wykładowcą teologii moralnej.

Doktorat uzyskał w 1973 r. na podstawie pracy „Obowiązek apostolstwa świeckich według Ojców Kościoła złotego wieku patrystyki łacińskiej”. W tym samym roku został adiunktem na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Był także sędzią w Metropolitalnym Sądzie Duchownym. W latach 1978-86 był na stypendium naukowym w Rzymie. W 1979 r. został kierownikiem Katedry Teologii Moralnej Ogólnej. W 1987 r. przeprowadził przewód habilitacyjny w ATK i został docentem, a w 1991 r. profesorem nadzwyczajnym PWT we Wrocławiu. W 1993 r. otrzymał godność honorowego kapelana papieskiego. Od 2001 r. był profesorem zwyczajnym. Głównym przedmiotem jego zainteresowań naukowych były zagadnienia moralne w okresie patrystycznym.

2018-04-09 11:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łomża: uroczystości pogrzebowe bp. Stanisława Stefanka

2020-01-23 14:16

twitter.com

Uroczystości pogrzebowe bp. Stanisława Stefanka odbyły się w czwartek w Łomży. - Dałeś się poznać jako obrońca prawdy i życia, promotor wiary, małżeństwa i rodziny oraz wartości religijnych i narodowych - mówił w homilii o śp. biskupie seniorze łomżyńskim bp Ignacy Dec. Zmarły 17 stycznia hierarcha został pochowany w tamtejszej katedrze św. Michała Archanioła.

Więcej ...

Kobiernice: pogrzeb proboszcza z udziałem czterech biskupów, setek księży i rzeszy wiernych

2020-01-26 10:18

Robert Karp

Czterech biskupów, około dwustu kapłanów i rzesze wiernych pożegnało 25 stycznia podczas liturgii pogrzebowej śp. ks. Marka Kręciocha – wieloletniego proboszcza parafii św. Urbana w Kobiernicach na Podbeskidziu. Trumna z ciałem 61-letniego kapłana spoczęła w grobowcu nieopodal wejścia do świątyni, w której służył prawie ćwierć wieku.

Więcej ...

400. rocznica śmierci Matki Katarzyny z Kłobucka – pierwszej polskiej augustianki

2020-01-27 12:22

Archiwum Sióstr Augustianek

Siostry augustianki obchodzą jubileuszowy rok Matki Katarzyny z Kłobucka, współzałożycielki zgromadzenia, pierwszej polskiej augustianki. Jej życiu i działalności poświęcona będzie sesja naukowa, która 8 lutego odbędzie się na krakowskim Kazimierzu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Cud z Auschwitz

Historia

Cud z Auschwitz

Polacy triumfują w Zakopanem

Sport

Polacy triumfują w Zakopanem

Łódź: spotkanie ewangelizacyjne

Niedziela Łódzka

Łódź: spotkanie ewangelizacyjne "Jezus Uzdrawia"

Nawracajcie się

Wiara

Nawracajcie się

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Polska

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...