Reklama

Europa

Patriarcha Cyryl zatelefonował do papieża: powstrzymajmy przelew krwi w Syrii (rozszerzenie)

WIKIPEDIA

Patriarcha moskiewski i Całej Rusi Cyryl zatelefonował do papieża Franciszka, by porozmawiać o sytuacji w Syrii. Ujawnił to w rozmowie z dziennikarzami 14 kwietnia sam zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cyryl podkreślił, że RKP chce kontynuować dialog ze Stolicą Apostolską, aby „powstrzymać przelew krwi w Syrii”. - Podjęliśmy tę inicjatywę, świadomi, że chrześcijanie nie mogą pozostać obojętni wobec tego, co się dzieje w Syrii - podkreślił patriarcha.

Stwierdził, że podziela z papieżem to samo zaniepokojenie sytuacją w Syrii. - Mówiliśmy także o tym, jak chrześcijanie powinni wpływać na bieg zdarzeń, mając na celu powstrzymanie przemocy, zakończenie wojny, unikając kolejnych ofiar - dodał zwierzchnik RKP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rozmawiał on telefonicznie także z innymi zwierzchnikami religijnymi, w tym z ekumenicznym patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem, koptyjskim patriarchą Tawadrosem II i prawosławnym patriarchą Antiochii Janem X.

Reklama

Przypomnijmy, że już niedługo po wyborze na papieża w 2013 r. Franciszek ogłosił dzień postu i modlitwy, by zapobiec zewnętrznemu atakowi na Syrię. Napisał też list do prezydenta Rosji Władimira Putina.

Syria była jednym z tematów historycznej deklaracji podpisanej przez Fracniszka i Cyryla w Hawanie w 2016 r. Jej dziesiąty punkt głosi: „W Syrii i Iraku przemoc spowodowała już śmierć tysięcy osób, pozostawiła miliony ludzi bez dachu nad głową i środków do życia. Wzywamy społeczność międzynarodową do jednoczenia się, aby położyć kres przemocy i terroryzmowi, a zarazem do przyczyniania się — na drodze dialogu — do szybkiego przywrócenia pokoju społecznego. Istotne jest zapewnienie zakrojonej na szeroką skalę pomocy humanitarnej dla cierpiącej ludności i dla niezliczonych uchodźców w krajach sąsiednich”. Po prośbie o uwolnienie osób uprowadzonych — w tym metropolitów Aleppo Pawła i Jana Ibrahima, którzy zostali porwani w kwietniu 2013 r. Obaj zwierzchnicy kościelni dodali: „Zanosimy modlitwy do Chrystusa, Zbawiciela świata, o przywrócenie na Bliskim Wschodzie pokoju, będącego «owocem sprawiedliwości» (por. Iz 32, 17), aby umocniło się braterskie współistnienie żyjących tam różnych narodów, Kościołów i religii, o powrót uchodźców do ich domów, o wyleczenie rannych i o spoczynek dusz niewinnie zabitych. Zwracamy się do wszystkich stron, które mogą być uwikłane w konflikty, z gorącym wezwaniem, aby wykazały dobrą wolę i zasiadły do stołu rokowań”.

W niedawnym wywiadzie dla portalu Vatican Inisder ambasador Rosji przy Stolicy Apostolskiej Aleksander Awdiejew podkreślił, że Kościół katolicki i RKP wspólnie pomagają mieszkańcom Syrii, m.in. w odbudowie świątyń obu wyznań. - Razem z patriarchą Antiochii ułożono listę 37 kościołów, które powinny być odbudowane dzięki finansowaniu fundacji katolickich i prawosławnych. Taka inicjatywa została podjęta po raz pierwszy w historii naszych dwóch Kościołów. Rozważa się też projekt poprawy funkcjonowania niektórych szpitali w Syrii, które uzyskają pomoc w szkoleniu personelu medycznego, lekarstwa i pomoc finansową - powiedział dyplomata.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2018-04-15 09:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dyrektor „L’Osservatore Romano”: o Franciszku bez uprzedzeń

Krzysztof Tadej

Krytycy Franciszka „najwyraźniej nie zadają sobie trudu czytania jego tekstów” - przekonuje w rozmowie z KAI Giovanni Maria Vian, dyrektor watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”.

Więcej ...

Ikona Nawiedzenia zawitała do parafii w Białej

2024-04-18 09:30

Karol Porwich / Niedziela

17 kwietnia był kolejnym dniem peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Tym razem Ikona Nawiedzenia trafiła do Białej koło Wielunia, gdzie została przywitana przez bp. Andrzeja Przybylskiego, bp. Jana Wątrobę oraz całą wspólnotę parafialną i zaproszonych gości.

Więcej ...

Ks. Ripamonti: jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu w Europie

2024-04-18 17:39

robertopierucci/pl.fotolia.com

W Europie jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu - uważa ks. Camillo Ripamonti, kierujący Centro Astalli - jezuickim ośrodkiem dla uchodźców w Rzymie. Postawę taką sankcjonuje, jego zdaniem, Pakt Migracyjny, przyjęty kilka dni temu przez Parlament Europejski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous