Reklama

Niedziela Częstochowska

Zofia Kossak: literatura, harcerstwo i „Niedziela”

Zofia Kossak-Szczucka

ARCHIWUM

Zofia Kossak-Szczucka

– Zakończyło się święto Zofii Kossak –dwudniowa konferencja, która odbyła się w Senacie RP i w Akademii Jana Długosza w Częstochowie. Konferencja, podobnie jak zaprezentowana wystawa, nosiła tytuł pt. „Zofia Kossak (1889-1968). W obronie wartości chrześcijańskich i patriotycznych”. O co jesteśmy dziś bogatsi, co nam dała konferencja, której Pan był inicjatorem?

– Ta konferencja pozwoliła przede wszystkim przybliżyć postać wielkiej pisarki i patriotki, wielkiej Polki i różne aspekty jej niesamowitego życia, które nadaje się na scenariusz filmowy. Zofia Kossak jako pisarka i postać życia publicznego, bardzo mocno zaangażowana społecznie pozostawiła ważne przesłanie, które jest naszym dziedzictwem. Dzisiaj możemy postawić sobie pytanie: Czy właściwie wykorzystaliśmy przesłanie, które nam pozostawiła. Odpowiedź brzmi: Chyba nie do końca. Jest wiele przyczyn, które się na to składają. Jest to postać wielkiego formatu i wielowymiarowa, widać to zarówno w jej twórczości, jak i w jej życiu. Jej twórczość była, w czasach PRL, przez wiele lat objęta zakazem wznawiania. Ale nawet w czasie, kiedy odradzała się demokratyczna Polska nie pamiętano, by przewrócić jej literaturę do kanonu lektur szkolnych, skąd została wyrugowana w czasach komunizmu, a po roku 1990, niestety, nie wróciła. Jest to wielka literatura i szkoda, że całe pokolenia młodzieży nie miały możliwości poznania jej w szkole. Co prawda Zofia Kossak pisała prawie 100 lat temu – debiutowała przecież w latach dwudziestych XX wieku – ale jej książki są nadal aktualne. I to nie tylko dla Polski, ale dla całej cywilizacji chrześcijańskiej. Trzeba sięgać po jej twórczość, zastanawiać się nad głębokim przesłaniem tej literatury i wiedzą, która jest zawarta na kartach jej książek, nad emanująca z jej twórczości wielką miłością do Boga, Polski, do ludzi i przyrody.

– Każdy z uczestników konferencji odkrył w prezentowanych wykładach jakieś nieznane sobie karty z biografii Zofii Kossak. Dla mnie odkryciem było jej zaangażowanie w działalność harcerską.

Reklama

– Niedaleko domu Zofii Kossak w Górkach Wielkich w folwarku Bucze w latach 30-tych XX wieku mieściła się stanica harcerska i Szkoła Instruktorów Harcerskich. W Buczu wychowywały się całe roczniki harcerzy, wielu z nich w czasie okupacji włączyłosię w konspirację, walczyło w szeregach powstania warszawskiego. W działalność tej placówki był zaangażowany Aleksander Kamiński. Zofia Kossak od początku odnosiła się do harcerstwa z wielką sympatią, spotykała się z harcerzami, zaprzyjaźniła z instruktorami, zwłaszcza z Aleksandrem Kamińskim. Wygłaszała gawędy przy ogniskach, nosiła mundur z harcerskim krzyżem, wzięła też udział w międzynarodowych zlotach harcerskich skautingu na Węgrzech i w Holandii.

– Dla innych osób okryciem mogą być związki pisarki z „Niedzielą”.

– Wiedza, którą podzieliła się z uczestnikami konferencji red. Lidia Dudkiewicz – redaktor naczelna „Niedzieli” jest bardzo cenna, bo jak sądzę niewiele osób wie o tym że Zofia Kossak przyczyniła się do reaktywowania tygodnika i to jeszcze przed oficjalnym zakończeniem wojny. Pisarka dostrzegła taką potrzebę i z tą inicjatywą poszła do bp Teodora Kubiny – ówczesnego biskupa diecezji częstochowskiej. Wspierała ks. Antoniego Marchewkę w zorganizowaniu redakcji. Poza tym przez rok publikowała na łamach pisma – spisywane właśnie w Częstochowie – swoje wspomnienia z obozu Auschwitz-Birkenau. Najpierw publikowała je anonimowo, potem podpisywała się inicjałami Z.K. W Częstochowie pozostawiła też inne ślady. W czasie spędzonych tutaj miesięcy zadzierzgnęła wiele znajomości i przyjaźni. Korespondencyjny kontakt z mieszkańcami Częstochowy utrzymywała bardzo długo. Wszystkie te fakty są bardzo ważne dla Częstochowy i środowiska akademickiego związanego z literaturoznawstwem.

Reklama

– W czasie konferencji zgłoszono wnioski o przywrócenie książek Zofii Kossak jej do kanonu lektur szkolnych. Czy będę podjęte takie działania?

– Ten postulat pojawiał się już od jakiegoś czasu, a w czasie konferencji i Senacie i w Częstochowie wybrzmiał bardzo mocno. Dlatego napiszę list w tej sprawie do Ministra Edukacji Naukowej, by przywrócić Zofii Kossak, ważnej postaci polskiej literatury, należne miejsce w programach nauczania języka polskiego.

2018-04-27 13:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Senat RP w hołdzie Zofii Kossak w 50. rocznicę śmierci

24 kwietnia br. w Senacie rozpocznie się dwudniowa konferencja naukowa pt. W obronie wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Senat RP w hołdzie Zofii Kossak w 50. rocznicę śmierci. Konferencja będzie kontynuowana drugiego dnia w Częstochowie, w Akademii im. Jana Długosza

Więcej ...

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na choince i odsłonięto szopkę

2022-12-03 18:15

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra zapalono w sobotę światła na świątecznej choince z włoskiego regionu Abruzja i odsłonięto szopkę wyrzeźbioną w drewnie przez artystów z Friuli-Wenecji Julijskiej. Plany uroczystej inauguracji na placu pokrzyżowała niepogoda. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Watykanu i włoskich władz lokalnych odbyła się w Auli Pawła VI.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na...

Aktualności

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wielki misjonarz

Święci i błogosławieni

Wielki misjonarz

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...