Reklama

Bożena Sztajner/Niedziela

Warszawa: polscy żołnierze rozpoczęli pielgrzymkę do Lourdes

2018-05-13 18:21

kos / Warszawa (KAI)

Poranną Mszą św. celebrowaną w katedrze polowej przez ks. ppor. Daniela Piejko, wikariusza katedry polowej rozpoczęła się pielgrzymka polskich żołnierzy do Lourdes. Żołnierze wezmą udział w rozpoczynającej się w piątek 60. Międzynarodowej Pielgrzymce Wojskowej w Lourdes, w tym roku weźmie w niej udział 14 tys. mundurowych z 40 krajów, w tym 150 polskich żołnierzy.

W homilii podkreślił, że w przypadającej dziś, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego Ewangelii, obecny jest motyw rozstania Chrystusa ze swoimi uczniami. Mówił o tym, że rozstania bywają różne. Są takie, które rozrywają serce, a proces leczenia zdaje się nie mieć końca oraz takie, które kończą się w atmosferze pogodzenia, ale zawsze czas po rozstaniu jest czasem trudnym. – Chrystus odchodząc do nieba, znikając apostołom z oczu sprawił, że możemy szukać Go w naszym wnętrzu, dostrzec Go w drugim człowieku, w jego obliczu – tam, gdzie jest On realnie obecny dzięki Duchowi świętemu. Dlatego można powiedzieć, że rozstanie z Nim paradoksalnie przybliżyło Go do nas – wyjaśniał ks. Piejko.

Mszę św. koncelebrowali ks. ppor. Mateusz Korpak oraz ks. mjr Marcin Czeropski, którzy wraz z żołnierzami udają się do Lourdes. W Eucharystii uczestniczył gen. dyw. Jan Śliwka, zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, który wraz z gen. bryg. Adamem Joksem będzie reprezentował kadrę dowódczą Wojska Polskiego w Lourdes w dn. 18–20 maja.

Na czas pielgrzymki błogosławieństwa pątnikom w mundurach udzielił ks. płk Mariusz Tołwiński, proboszcz katedry polowej. – Bardzo cieszymy się, że pielgrzymka ma swój początek w katedrze polowej, matce kościołów Ordynariatu Polowego – powiedział. – Bardzo was proszę, abyście polecali Panu Bogu nasze ordynariatowe sprawy, sprawy Ojczyzny, sprawy waszych rodzin, a także tych, którzy cierpią, bo poprzez to sanktuarium Pan Bóg szczególnie udziela łask chorym. Życzę pokoju, bezpiecznej drogi i wracajcie szczęśliwie – powiedział proboszcz katedry. Po zakończeniu Mszy św. przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego pielgrzymi ustawili się do pamiątkowej fotografii. Z Warszawy w drogę udała się tylko część liczącej około 150 osób pielgrzymki, pozostali dołączą do nich po drodze. Wśród żołnierzy i pracowników wojska są podchorążowie z uczelni wojskowych, a także weterani misji pokojowych. Towarzyszyć będzie im pięciu kapelanów ordynariatu polowego.

Reklama

Do Lourdes pielgrzymi przybędą w środę wieczorem. Wcześniej odwiedzą, m.in. Kaiserslautern, Lyon i Carcassonne. – To niezwykle ważne i piękne spotkanie żołnierzy z całego świata – powiedział w rozmowie z KAI ks. ppłk Robert Krzysztofiak, przewodnik pielgrzymki. Jak podkreślił ks. Krzysztofiak żołnierze modlą się w trakcie jej trwania o wszelkie potrzebne łaski dla całej społeczności mundurowej.

– Wiele osób biorących udział w pielgrzymce podkreśla, że jest ona dla nich okazją do nabrania sił duchowych. Nie bez znaczenia jest tu miejsce, do którego pielgrzymujemy – sanktuarium Matki Bożej w Lourdes, w którym wiele osób doświadcza łaski uzdrowienia. W tym roku chcemy jako społeczność żołnierska podziękować za 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i godnie reprezentować nasz kraj. Mamy nadzieję, że dzięki spotkaniom z żołnierzami innych państw będziemy mogli szerzej opowiedzieć o historii naszej Ojczyzny – podkreślił kapelan.

W piątek pielgrzymi wezmą udział w ceremonii otwarcia 60. Międzynarodowej Pielgrzymki Wojskowej w Lourdes. W programie przewidziano również, m.in. nabożeństwo Drogi Krzyżowej oraz spotkanie z Polonią w miasteczku Idron, Mszę św. w miejscu objawień maryjnych, tzw. Grocie Massabielle, procesję maryjną ze światłami oraz Eucharystię w Bazylice pw. św. Piusa X z udziałem pielgrzymów z całego świata. Żołnierze odwiedzą także grób francuskiej poetki, filantropki i polonofilki Rosy Bailly w Pau. Polscy żołnierze są odpowiedzialni za uroczystość zakończenia pielgrzymki, która odbędzie się w niedzielę 20 maja. Do kraju wrócą 24 maja.

Tagi:
żołnierze

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Ceremoniarze ze specjalnym poruczeniem

Ceremoniarze ze specjalnym poruczeniem

II Święto Muzyki im. Krzysztofa Pośpiecha

II Święto Muzyki im. Krzysztofa Pośpiecha

Plany wobec Częstochowy

Plany wobec Częstochowy

"Rodzina sanktuarium życia"

Karta Praw Rodziny

Karta Praw Rodziny

Niedziela nr 38/ 2019

Niedziela nr 38/ 2019

Procesja z relikwiami św. Doroty i św. Stanisława

Procesja z relikwiami św. Doroty i św. Stanisława

100-lecie parafii w Pankach

100-lecie parafii w Pankach

Jubileuszowe dziękczynienie

Jubileuszowe dziękczynienie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem