Reklama

Marta Mastyło

Korzkiew: Letni Festiwal Muzyczny – zaproszenie

2018-06-28 18:33

Marta Mastyło

––Spokojne niedzielne popołudnie. Z pięknie położonego, bielejącego wśród pól, a liczącego ponad cztery stulecia kościoła, dochodzą dźwięki. Tyleż piękne, co majestatyczne. Dopiero co skończyło się nabożeństwo, a znów dane nam uczestniczyć w liturgii, tym razem wyśpiewanej głosami krakowskiego chóru Insieme, pięknie poprowadzonego przez prof. Monikę Bachowską.

- Pierwszy koncert, który już się odbył, miał wyjątkowy charakter – mówi dyr. festiwalu prof. Mirosław Herbowski. Opowiada: – W programie znalazło się dzieło zamówione specjalnie na ten dzień – święto parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela. To msza, Missa Propria in honorem Sancti Joannis Baptistae na chór a capella, napisana przez młodą, bardzo uzdolnioną kompozytorkę z Rygi – Renatę Stivrinę.

Utwór został bardzo dobrze przyjęty. Zarówno wykonawcy – krakowski chór Insieme pod dyr. Moniki Bachowskiej, jak i kompozytorka nagrodzeni zostali długo trwającą owacją.

Od wielu lat staram się w tym festiwalu uczestniczyć – mówi ks. prof. dr hab. Stefan Koperek, były dziekan Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej (dziś UPJPII) znawca historii liturgii, w tym liturgii obrządku wschodniego. Dodaje: – Cieszę się, że ten festiwal zaczyna się od śpiewów mszalnych, łacińskich. Czuje się , że jesteśmy na pięknej modlitwie, w kościele. Pragnę, by ta wartość nigdy nie zaniknęła. Tu odżyło piękno śpiewu kościelnego. Deo gratias!

Reklama

Tak rozpoczął się – już na dobre wpisany w tutejszy pejzaż – Letni Festiwal Muzyczny w Korzkwi. Zainaugurowany sześć lat temu przez Stowarzyszenie Muzyczna Korzkiew, z błogosławieństwem ówczesnego proboszcza – ks. kanonika Zbigniewa Płachty, który – jak mówi – „wierzył w moc pięknej muzyki, potrafiącej zmieniać ludzkie serca”.

Obecny proboszcz, ks. kan. Paweł Łukaszka, także szybko dostrzegł, że: – Przez wspólnotę parafialną ten festiwal jest niezwykle korzystnie odbierany. Póki organizatorzy będą mieli impuls, to będzie trwał – zapewnia i dodaje: – Jeszcze dzisiaj się tak akurat złożyło, że ipsa die wypada odpust parafialny 24 czerwca, uroczystość narodzin Jana Chrzciciela, święto obchodzone w całym Kościele, więc prapremiera tej mszy, specjalnie napisanej ku czci św. Jana Chrzciciela, tym bardziej dodała wielkiego uroczystego charakteru.

W programie następnych koncertów będzie przeważać muzyka klasyczna ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej, co jest oczywiste w roku jubileuszu naszego państwa – mówi prof. Mirosław Herbowski. Usłyszymy zatem dzieła pierwszego polskiego premiera z 1918r., I.J.Paderewskiego , utwory F. Chopina. W.Lutosławskiego, M.Moszkowskiego, K.Szymanowskiego i A.Wieniawskiego w wyśmienitych wykonaniach, m.in. D. i P. Motyczyńskich, prof. Mariusza Drzewickiego z AM w Łodzi, M. Cieniawy czy R. Kabary.

Ciekawie zapowiada się koncert jubileuszowy prof. Mirosława Herbowskiego, który w ramach festiwalu (5 sierpnia) będzie obchodził jubileusz 40-lecia działalności artystycznej. Udział w koncercie zapowiedziało duże grono muzyków : skrzypkowie-Daniel Stabrawa i Paweł Radziński, pianiści-Jacek Tosik Warszawiak, Piotr Grodecki, Janusz Skowro . Wystąpi również Jubilat w duecie z żoną Judytą i córką Emilią.

Gośćmi festiwalu (29 lipca) będą także wybitni polscy muzycy, na co dzień koncertmistrzowie orkiestry opery narodowej w Lyonie: wiolonczelistka Ewa Miecznikowska i skrzypek Kazimierz Olechowski. Bardzo interesująco zapowiadają się również 19 sierpnia: koncert rodzinny skrzypaczki Estery Kawuli i jej ojca Krzysztofa – przez długie lata pierwszego flecisty Filharmonii Krakowskiej oraz recital fortepianowy Kordiana Góry – wykładowcy Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Stowarzyszenie Muzyczna Korzkiew zaprasza na ubogacające spotkanie z muzyką klasyczną do pięknego, zabytkowego kościoła w podkrakowskiej Korzkwi, w gminie Zielonki. Koncerty o godz. 17.15 w każdą niedzielę lipca i sierpnia. Wstęp wolny.

Tagi:
festiwal muzyka klasyczna

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Proobronni

Proobronni

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Katechezy z Janem Pawłem II

Katechezy z Janem Pawłem II

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Obchody 25-lecia istnienia Centralnej Szkoły Państwowej Szkoły Pożarnej

Obchody 25-lecia istnienia Centralnej Szkoły Państwowej Szkoły Pożarnej

Odpust ku czci św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie

Odpust ku czci św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie

Bp Przybylski w DA Emaus: Twoja wiara może cię uzdrowić

Bp Przybylski w DA Emaus: Twoja wiara może cię uzdrowić

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem