Reklama

Marta Mastyło

Korzkiew: Letni Festiwal Muzyczny – zaproszenie

2018-06-28 18:33

Marta Mastyło

––Spokojne niedzielne popołudnie. Z pięknie położonego, bielejącego wśród pól, a liczącego ponad cztery stulecia kościoła, dochodzą dźwięki. Tyleż piękne, co majestatyczne. Dopiero co skończyło się nabożeństwo, a znów dane nam uczestniczyć w liturgii, tym razem wyśpiewanej głosami krakowskiego chóru Insieme, pięknie poprowadzonego przez prof. Monikę Bachowską.

- Pierwszy koncert, który już się odbył, miał wyjątkowy charakter – mówi dyr. festiwalu prof. Mirosław Herbowski. Opowiada: – W programie znalazło się dzieło zamówione specjalnie na ten dzień – święto parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela. To msza, Missa Propria in honorem Sancti Joannis Baptistae na chór a capella, napisana przez młodą, bardzo uzdolnioną kompozytorkę z Rygi – Renatę Stivrinę.

Utwór został bardzo dobrze przyjęty. Zarówno wykonawcy – krakowski chór Insieme pod dyr. Moniki Bachowskiej, jak i kompozytorka nagrodzeni zostali długo trwającą owacją.

Od wielu lat staram się w tym festiwalu uczestniczyć – mówi ks. prof. dr hab. Stefan Koperek, były dziekan Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej (dziś UPJPII) znawca historii liturgii, w tym liturgii obrządku wschodniego. Dodaje: – Cieszę się, że ten festiwal zaczyna się od śpiewów mszalnych, łacińskich. Czuje się , że jesteśmy na pięknej modlitwie, w kościele. Pragnę, by ta wartość nigdy nie zaniknęła. Tu odżyło piękno śpiewu kościelnego. Deo gratias!

Reklama

Tak rozpoczął się – już na dobre wpisany w tutejszy pejzaż – Letni Festiwal Muzyczny w Korzkwi. Zainaugurowany sześć lat temu przez Stowarzyszenie Muzyczna Korzkiew, z błogosławieństwem ówczesnego proboszcza – ks. kanonika Zbigniewa Płachty, który – jak mówi – „wierzył w moc pięknej muzyki, potrafiącej zmieniać ludzkie serca”.

Obecny proboszcz, ks. kan. Paweł Łukaszka, także szybko dostrzegł, że: – Przez wspólnotę parafialną ten festiwal jest niezwykle korzystnie odbierany. Póki organizatorzy będą mieli impuls, to będzie trwał – zapewnia i dodaje: – Jeszcze dzisiaj się tak akurat złożyło, że ipsa die wypada odpust parafialny 24 czerwca, uroczystość narodzin Jana Chrzciciela, święto obchodzone w całym Kościele, więc prapremiera tej mszy, specjalnie napisanej ku czci św. Jana Chrzciciela, tym bardziej dodała wielkiego uroczystego charakteru.

W programie następnych koncertów będzie przeważać muzyka klasyczna ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej, co jest oczywiste w roku jubileuszu naszego państwa – mówi prof. Mirosław Herbowski. Usłyszymy zatem dzieła pierwszego polskiego premiera z 1918r., I.J.Paderewskiego , utwory F. Chopina. W.Lutosławskiego, M.Moszkowskiego, K.Szymanowskiego i A.Wieniawskiego w wyśmienitych wykonaniach, m.in. D. i P. Motyczyńskich, prof. Mariusza Drzewickiego z AM w Łodzi, M. Cieniawy czy R. Kabary.

Ciekawie zapowiada się koncert jubileuszowy prof. Mirosława Herbowskiego, który w ramach festiwalu (5 sierpnia) będzie obchodził jubileusz 40-lecia działalności artystycznej. Udział w koncercie zapowiedziało duże grono muzyków : skrzypkowie-Daniel Stabrawa i Paweł Radziński, pianiści-Jacek Tosik Warszawiak, Piotr Grodecki, Janusz Skowro . Wystąpi również Jubilat w duecie z żoną Judytą i córką Emilią.

Gośćmi festiwalu (29 lipca) będą także wybitni polscy muzycy, na co dzień koncertmistrzowie orkiestry opery narodowej w Lyonie: wiolonczelistka Ewa Miecznikowska i skrzypek Kazimierz Olechowski. Bardzo interesująco zapowiadają się również 19 sierpnia: koncert rodzinny skrzypaczki Estery Kawuli i jej ojca Krzysztofa – przez długie lata pierwszego flecisty Filharmonii Krakowskiej oraz recital fortepianowy Kordiana Góry – wykładowcy Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Stowarzyszenie Muzyczna Korzkiew zaprasza na ubogacające spotkanie z muzyką klasyczną do pięknego, zabytkowego kościoła w podkrakowskiej Korzkwi, w gminie Zielonki. Koncerty o godz. 17.15 w każdą niedzielę lipca i sierpnia. Wstęp wolny.

Tagi:
festiwal muzyka klasyczna

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitewna obrona Jasnej Góry

Modlitewna obrona Jasnej Góry

Katechezy z Janem Pawłem II

Katechezy z Janem Pawłem II

Bezdomni pod opieką

Bezdomni pod opieką

Przegląd prasy 13 czerwca

Przegląd prasy 13 czerwca

Przegląd nr 24/2019

Przegląd nr 24/2019

Idziemy z Jezusem?

Idziemy z Jezusem?

Nowy rektor toruńskiego seminarium

Nowy rektor toruńskiego seminarium

Marsz równości nie zakłócił pielgrzymki

Marsz równości nie zakłócił pielgrzymki

Przeciwnicy II Marszu Równości „Częstochowa tęczy nie chowa!”

Przeciwnicy II Marszu Równości „Częstochowa tęczy nie chowa!”

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem