Reklama

Wiadomości

Krzysztof Kasprzak: kluczem - jak najszybsze uchwalenie projektu „Zatrzymaj aborcję”

2018-07-03 14:39

Bożena Sztajner/Niedziela

Kluczem jest nie odwlekanie, ale jak najszybsze procedowanie ustawy, bo codziennie ginie troje dzieci na skutego właśnie tego, że posłowie stosują nowe sposoby wydłużania pracy jak powoływanie podkomisji – powiedział KAI Krzysztof Kasprzak z Fundacji Życie i Rodzina. W poniedziałek została powołana specjalna podkomisja do rozpatrzenia obywatelskiego projektu „Zatrzymaj aborcję”. Wcześniej posłowie przez kilka miesięcy zwlekali z rozpoczęciem prac na inicjatywą zmierzającą do likwidacji dopuszczalności tzw. aborcji eugenicznej.

Krzysztof Kasprzak: To nie my mamy teraz działać, ale posłowie. Niestety wiele wskazuje na to, że właśnie zrobili sobie wolne od niewygodnego dla nich tematu. Na pewno będziemy informować o tym, co dzieje się z projektem w okręgach wyborczych posłów, którzy się nim teraz zajmują. Przewodniczącym podkomisji został poseł Grzegorz Matusiak. Piszą do nas ludzie z Jastrzębia Zdroju - są oburzeni, że składał wnioski o nieprocedowanie projektu na przestrzeni ostatnich miesięcy.

KAI: Rozmawiałem z posłem Grzegorzem Matusiakiem. Powiedział, że jeszcze dziś zamierza udać się do sekretariatu komisji po dokumentację, przeanalizować ją i w najbliższym czasie spotkać z Kają Godek i przedstawicielami Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Natomiast nie umiał odpowiedzieć na pytanie, kiedy konkretnie zbierze się podkomisja.

- Ano właśnie, to bardzo charakterystyczne. Ja też uzyskałem dziś informację, że nie ma jeszcze terminu zebrania się podkomisji. My oczywiście bardzo chętnie spotkamy się z panem posłem, ale kluczem jest jak najszybsze procedowanie ustawy, nieodwlekanie tego, bo codziennie ginie troje dzieci na skutego właśnie tego, że posłowie stosują nowe sposoby wydłużania pracy komisji.

- Będziecie działać w terenie, ale czy zamierzacie nadal przekonywać parlamentarzystów, aby zadeklarowali poparcie tego, o czym mówili w kampanii wyborczej?

- Będziemy uważnie obserwować posłów. Nie rozumiemy, dlaczego wykonują samobójcze ruchy. Oni nie uzyskają żadnego głosu wśród zwolenników czarnego protestu. Ostentacyjnie lekceważą swój elektorat, bo to, co się wczoraj wydarzyło, można tak odczytać. Mówiliśmy już wcześniej, że podkomisja jest sposobem przedłużania pracy, a nie żadnym rozwiązaniem. Myślę, że oni znają te głosy, bo one pojawiały się już w prasie katolickiej i konserwatywnej. Przeforsowali projekt do podkomisji. To jest pokazywanie swojemu elektoratowi, że się z nim nie liczą. Wczoraj widzieliśmy koalicję trzech partii. Gdy przyszło do głosowania i wyznaczenia kandydatów do podkomisji, ani posłowie PO, ani Nowoczesnej nie byli tym zaskoczeni. To była ustawka.

- Na ile realne jest to, że podkomisja nie podejmie konkretnej pracy nad projektem „Zatrzymaj aborcję”, choć być może będzie odbywać posiedzenia?

- To jest bardzo realne. Ta podkomisja została powołana po to, aby nie uchwalać projektu do końca kadencji. To jest realny scenariusz. PiS świadomie podejmuje taką decyzję. Politycy nas zawodzą. Strona społeczna ruchu pro-life zrobiła w ostatniej dekadzie w Polsce chyba więcej niż wszystkie ruchy pro-life w Europie razem wzięte. Mamy kilka projektów ustaw, wszystkie były wyrzucane do kosza. Mamy potężny ruch marszów pro-life. Mamy setki demonstracji pod szpitalami i pod biurami poselskimi. Mamy potężną pracę formacyjną w szkołach, robi to mnóstwo ludzi. Organizacje pro-life i kościelne świadczą też pomoc, pomagając na co dzień np. matkom w kryzysowych ciążach. Jest tu zatem ogrom wykonywanej pracy. A politycy nie mogą uchwalić prostej nowelizacji.

- A co z wnioskiem o zbadanie niekonstytucyjności przesłanki eugenicznej, który czeka na rozpatrzenie w Trybunale Konstytucyjnym? Są sygnały, że wkrótce zostałby rozpatrzony?

- Sygnały są takie, że co jakiś czas pojawia się nowa data rozprawy. Mówiło się o wiośnie tego roku. Przyszła wiosna i zaczęto mówić o wrześniu tego roku. Jak się pojawi wrzesień, to pewnie powiedzą, że w grudniu. Wszystko się odwleka. Docierają do nas informacje, że wraz z końcem kadencji parlamentarnej, za niecałe dwa lata, ten wniosek stanie się bezprzedmiotowy. Podlega bowiem dyskontynuacji tak jak poselskie projekty ustaw w parlamencie.

- Musiałby zatem być ponownie złożony przez posłów wybranych w nowej kadencji?

- Tak, przez minimum 50 posłów. Jeśli ten wniosek nie zostanie rozpatrzony przez dwa lata, to nie sądzę, aby znaleźli się jacyś nowi posłowie, którzy odważą się go złożyć ponownie. Na tę chwilę wygląda na to, że PiS zamierza przeczekać wniosek w TK, a projekt „Zatrzymaj aborcję” procedować w nieskończoność w podkomisjach. Ekspertyz jest już dużo – kilka z Biura Analiz Sejmowych, są ekspertyzy z organizacji pozarządowych. Nie wiem, kogo jeszcze trzeba pytać, czy łaskawie pozwoli zakazać zabijania dzieci...

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

2020-01-20 16:58

AnyaLogic / Foter.com / CC BY

Zamknięto jeden z czołowych brytyjskich ośrodków aborcyjnych prowadzonych przez światowego giganta tego przemysłu – organizację Marie Stopes International. Klinika w Birmingham jeszcze dwa lata temu była czwartym co do wielkości tego typu centrum w Wielkiej Brytanii, z liczbą ponad 6 tysięcy aborcji dokonanych w samym 2018 roku. Upadła na skutek licznych doniesień o nieprawidłowościach w zakresie bezpieczeństwa zdrowia.

Więcej ...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w szkołach

2020-01-15 21:10

BOŻENA SZTAJNER

Władze Quebecu - francuskojęzycznej prowincji Kanady - chcą wycofać ze szkół zajęcia z etyki i kultury religijnej. Zamiast tego dzieci będą uczęszczać na lekcje wychowania seksualnego, praworządności, demokracji, kultury i obywatelstwa cyfrowego.

Więcej ...

Baranki u św. Agnieszki - jedna z najstarszych rzymskich tradycji

2020-01-21 20:47

o. Waldemar Gonczaruk CSsR

Kościół wspomina dziś św. Agnieszkę, rzymską męczennicę, która zginęła za wiarę w 304 r. podczas prześladowań za panowania cesarza Dioklecjana. Nieprzerwanie od IV w. chrześcijanie w Rzymie przyprowadzają tego dnia na jej grób baranki. Z ich wełny utkane zostaną paliusze, które otrzymają w tym roku nowi arcybiskupi metropolici.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

Wiadomości

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

Watykan: papież ustanowił Niedzielę Słowa Bożego

Aktualności

Watykan: papież ustanowił Niedzielę Słowa Bożego

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Wiadomości

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra