Reklama

Kościół

W Warszawie pożegnano Irenę Szewińską, lekkoatletkę i mistrzynię olimpijską

Jakub Szymczuk

W Warszawie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego odbył się pogrzeb Ireny Szewińskiej, sportsmenki i multimedalistki olimpijskiej. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. celebrowaną w katedrze polowej WP przez bp. Mariana Florczyka, biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej i delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców. Po Mszy św. trumna z ciałem Ireny Szewińskiej została złożona w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera


Zobacz zdjęcia: Pożegnano Irenę Szewińską

Trumna z ciałem Ireny Szewińskiej została okryta biało-czerwoną flagą. Przed nią umieszczone zostały odznaczenia, m.in. Order Orła Białego, który otrzymała w 2016 r. Przed Mszą św. wartę honorową przy trumnie Ireny Szewińskiej wystawili m.in. ministrowie Kancelarii Prezydenta, przedstawiciele Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Związków Sportowych, Towarzystwa Olimpijczyków Polskich, Komisji Sportu Kobiet PKOl. Liturgię słowa odczytali Anita Włodarczyk i Tomasz Majewski, lekkoatleci, mistrzowie olimpijscy w pchnięciu kulą.

W homilii bp Florczyk podkreślił, że Irena Szewińska podjęła w swoim życiu „walkę z czasem”. – Przeciwniczką dla niej nie była konkurentka, przeciwniczka z toru, ale czas. Pokonywała czas, a więc jakąś miarę ustaloną dla większości. To właśnie w czas wpisane jest życie każdego z nas, każdego człowieka – powiedział. Dodał, że właśnie „w czas wpisane są zwycięstwo i porażka, miłość i nienawiść, łzy i radość”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Florczyk powiedział, że „72 lata to jak 72 okrążenia biegu jej życia”. – Życie pani Ireny jej zawody na arenie ziemi dobiegły końca. Czas ziemski jej już nie obowiązuje, jest już w innym czasie i przestrzeni. Tam jest czas miłości, a nie współzawodnictwa – powiedział. Hierarcha dodał, że każdy z nas w niebie „zapisuje księgę rekordów naszego życia”.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Sportowców zwrócił uwagę, że w czasie dekorowania polskich sportowców Irenie Szewińskiej towarzyszyło zawsze ogromne wzruszenie, co miał okazję obserwować podczas ostatniej, zimowej olimpiady w Soczi. – Przy tonie Mazurka Dąbrowskiego, wraz z panią Ireną staliśmy dumni, ze łzami w oczach, ze ściśniętym ze wzruszenia gardłem. Byliśmy związani wzajemną miłością, dumą i świadomością, że to oni, medaliści i my Polacy, wszyscy jesteśmy razem. Czuliśmy więź jedności i braterstwa – powiedział.

Bp Florczyk powiedział, że dla Ireny Szewińskiej hymn narodowy był wezwaniem do sukcesu, do niesienia dobrego imienia Polski na cały świat. – Kiedyś sama z dumą stała na podium i zapewne czuła przy sobie życzliwość całej Polski i świata. Swoimi osiągnięciami budowała radość i nadzieję w polskich duszach. Opuściła bieżnię pełna blasku lśniących medali, ale nadal z wielką godnością reprezentowała nasz kraj na świecie. Piękny jest ten rozdział księgi życia Pani Ireny – powiedział.

Reklama

Kaznodzieja zachęcił do modlitwy w intencji wielkiej Damy Polskiego Sportu. – Odeszła wielka sportsmenka, odszedł piękny człowiek, troskliwa matka, sławna Polka (…) Jestem przekonany, że księga jej życia będzie przez nas często otwierana i czytana, że będzie często wspominana – powiedział.

Eucharystię koncelebrowali bp Jan Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Polonii i Polaków za Granicą, ks. Edward Pleń, Kapelan Polskich Sportowców, kapelani Ordynariatu Polowego i duszpasterze sportowców. We Mszy św. uczestniczyli rodzina i przyjaciele Ireny Szewińskiej. Obecny był prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Mateusz Morawiecki, Witold Bańka – minister sportu, Thomas Bach – szef Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i Sebastian Coe – szef Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych, a także delegacje kilku europejskich komitetów olimpijskich, prezesi Związków Sportowych, młodzież szkolna, sportowcy kilku pokoleń oraz wierni kibice zmagań lekkoatletycznych.

– Irena Szewińska była królową królowej sportów – powiedział prezydent Andrzej Duda. Prezydent przypomniał liczne sukcesy lekkoatletki: „Pierwszy sportowiec świata w plebiscycie dziennikarzy z całego świata w 1974 roku, 7 medali olimpijskich, 12 rekordów świata, 10 medali mistrzostw Europy – dla Polski” – wymieniał. Zwrócił uwagę, że w „w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości żegnamy sportowca stulecia”.

Reklama

Andrzej Duda podkreślił, że Irena Szewińska „miała wspaniałe życie”. – Miała talent, który został odkryty. Na szczęście dla nas i dla Polski. Jesteśmy dumni z jej wspaniałego życia. I jesteśmy jej za to życie wdzięczni – powiedział. Prezydent wyraził nadzieję, że lekkoatletka będzie dla kolejnych pokoleń sportowców wielkim przykładem. Po Mszy św. trumna z ciałem Ireny Szewińskiej została złożona w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Irena Szewińska (z domu Kirszenstein) urodziła się 24 maja 1946 r. w Leningradzie. Była polską lekkoatletką specjalizującą się w biegach sprinterskich i skoku w dal, a po zakończeniu kariery działaczką krajowych i międzynarodowych organizacji sportowych.

Należała do najbardziej utytułowanych polskich sportowców i najwybitniejszych lekkoatletek w historii: stawała na podium na czterech kolejnych igrzyskach olimpijskich. Była siedmiokrotną medalistką igrzysk olimpijskich (3 medale złote, 2 srebrne i 2 brązowe) oraz dziesięciokrotną medalistką mistrzostw Europy (10 medali na otwartym stadionie i 3 w hali). Wielokrotną reprezentantką Polski w meczach międzypaństwowych i Pucharze Europy. W latach 1965–1979 zdobyła 24 medale mistrzostw Polski w biegu na 100 metrów, 200 metrów, 400 metrów, w sztafecie 4 × 100 metrów oraz w skoku w dal.

Czterokrotnie była wybierana na najlepszego sportowca Polski w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” i czterokrotnie zajmowała drugie miejsce. W 1974 agencja prasowa United Press International wybrała ją najlepszą sportsmenką na świecie. Została też uhonorowana tytułem najlepszego polskiego sportowca XX w.

Od kilku lat zmagała się z chorobą nowotworową. W 2016 r. otrzymała najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego. Zmarła 29 czerwca szpitalu przy ul. Szaserów w wieku 72 lat.

Podziel się:

Oceń:

2018-07-05 17:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ostatnie pożegnanie ks. prał. Stanisława Pasyka

Msza św. pogrzebowa ks. prał. Stanisława Pasyka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa ks. prał. Stanisława Pasyka

Odszedł wyjątkowy kapłan, który wycisnął piętno swej posługi pasterskiej i proboszczowskiej posługując przez blisko 35 lat w parafii pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Świdnicy. Ta śmierć poruszyła wielu świdniczan, bowiem ks. Prałat wpisał się wyraźnie w najnowsze półwiecze historii tego miasta.

Więcej ...

Wałbrzych. Złoty jubileusz ks. kan. Stanisława Wójcika

2024-04-23 20:30
Mszy św. odpustowej 23 kwietnia przewodniczył świętujący złoty jubileusz ks. kan. Stanisław Wójcik

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Mszy św. odpustowej 23 kwietnia przewodniczył świętujący złoty jubileusz ks. kan. Stanisław Wójcik

Tegoroczny odpust w wałbrzyskiej parafii świętego Wojciecha, był wyjątkową sposobnością do dziękczynienia za 50 lat kapłaństwa ks. kan. Stanisława Wójcika, proboszcza miejscowej wspólnoty w latach 2006-23.

Więcej ...

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...