Reklama

Poświęcenie pomnika Jana Pawła II

Dziękczynienie w „Wilkowskiej Fatimie”

Niedziela legnicka 2/2005

W drugą niedzielę listopada podczas Nabożeństwa Fatimskiego w kościele w Wilkowie ks. prof. dr hab. Józef Swastek poświęcił pomnik Jana Pawła II, ufundowany przez parafian. W ten sposób chcieli oni podziękować Ojcu Świętemu za poświęcenie figury Matki Bożej Fatimskiej z Wilkowa, które miało miejsce 18 sierpnia 2002 r. na Błoniach Krakowskich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 1982 r. w Fatimie Ojciec Święty dziękował Bogu - przez Maryję Niepokalaną za uratowanie życia. W 2000 r., w 19 lat po zamachu, beatyfikował tu Hiacyntę i Franciszka oraz ogłosił trzecią tajemnicę fatimską dotyczącą prześladowania Kościoła. Idąc śladami dziękczynienia papieskiego - parafianie z Wilkowa i pielgrzymi - 14 listopada podziękowali Ojcu Świętemu za poświęcenie figury Matki Bożej Fatimskiej, sprowadzonej kilkanaście lat temu z Portugalii. Figura ta jest noszona na ramionach czcicieli Matki Bożej w uroczystych procesjach, w czasie wilkowskich Nabożeństw Różańcowych, podczas których w szczególny sposób dziękują Bogurodzicy za cudowne ocalenie na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Wilkowie 16 listopada 1968 r. Od tego bowiem roku - bez przerwy trwają u nas Nabożeństwa Fatimskie - od maja do listopada włącznie. Autobus na niestrzeżonym przejeździe uległ całkowitemu zmiażdżeniu, a 40 osobom nic się nie stało. Powszechnie uznano to za cudowny znak opieki Matki Bożej Fatimskiej z Wilkowa. W naszej parafii chcieliśmy w jakiś sposób upamiętnić Ojca Świętego Jana Pawła II - wielkiego czciciela Madonny Fatimskiej. I to Maryja Fatimska królująca w Wilkowie dopomogła mi w ufundowaniu pomnika Ojca Świętego. Postawiono ten pomnik po to, abyśmy podobnie jak nasz wielki Rodak zawierzyli się Jej całkowicie oraz po to, byśmy - jak Papież, realizowali maryjne wezwanie: do pokuty, do nawrócenia, do odmawiania różańca, a przez to do pełnienia dobra z motywów nadprzyrodzonych. Na obliczu Papieża uwidocznione jest zatroskanie i nadzieja na lepsze jutro. Na jego piersiach jest wyeksponowany Jezus Miłosierny, który wycisza burze tego świata. Ojciec Święty trzyma w lewej ręce pastorał, a prawą ręką pozdrawia i wita każdego przychodzącego i zda się mówić: „Sursum corda”.
Pomnik papieski jest wkomponowany w otoczenie. Papież zda się mówić do parafian i pątników, aby byli dla siebie braćmi i siostrami i pomagali sobie, wpatrując się w Maryję Niepokalaną - Służebnicę Pańską. Na mitrze papieskiej ukazana jest Matka Boża, co Jasnej broni Częstochowy i opiekuje się Swoimi czcicielami.
Jan Paweł II ma w swym herbie słowa: „Totus Tuus (Cały Twój). Te słowa zachęcają i nas do zawierzenia Matce Bożej wszystkich spraw osobistych. Ten wilkowski pomnik przypominać nam będzie o potrzebie modlitwy o miłosierdzie dla Polski, przez pośrednictwo Bogarodzicy, o potrzebie niesienia modlitewnej pomocy Ojcu Świętemu w dźwiganiu Jego codziennego krzyża. „Ojcze Święty, dzięki Ci za poświęcenie naszej figury Matki Bożej Fatimskiej, dzięki Ci za to, co uczyniłeś dla Kościoła powszechnego i polskiego Narodu. Zostań z nami, Ojcze Święty, prowadź nas i błogosław nam!”

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

„Bracia braciom” – franciszkańscy wolontariusze sprzątają, osuszają domy po powodzi

2024-09-27 10:39

Karol Porwich/Niedziela

Ok 40 osób z całej Polski, z duszpasterstw franciszkańskich i nie tylko, pomaga powodzianom w Kłodzku i okolicach w ramach inicjatywy „Bracia braciom”. Sprzątają, skuwają tynki, osuszają domy. - Teraz chodzi o to, by jak najszybciej wysprzątać, zapewnić prąd, ogrzewanie. Zbliża się zima. Warunki będą coraz trudniejsze - mówi Hubert Kasprzak, koordynator akcji. Jak zapowiada, „Bracia braciom” to projekt pomocy długofalowej. Wolontariusze wciąż są potrzebni.

Więcej ...

Wincenty, czyli tam i z powrotem

wikipedia.org

Ludzie wstydzą się: biedy, pochodzenia, wiary, wyglądu, wagi… I nie jest to wcale wynalazek dzisiejszych napompowanych, szpanujących i wyzwolonych czasów. Takie samo zażenowanie czuł pewien Wincenty, żyjący we Francji na przełomie XVI i XVII wieku.

Więcej ...

Z różańcem w każdy czas - wkrótce rekolekcje dla Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej

2024-09-27 16:44

Karol Porwich/Niedziela

- Tak jak różaniec można zabrać ze sobą wszędzie do kościoła, w podróż, czy na spacer, to i ta modlitwa może towarzyszyć człowiekowi we wszystkich momentach jego życia - przekonuje o. Marian Waligóra. Opiekun Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej zaprasza na rekolekcje nie tylko członków wspólnoty, ale wszystkich którzy kochają tę modlitwę. Rekolekcje rozpoczną się już za tydzień, 3 października. Są organizowane przed Odpustem Matki Bożej Różańcowej na Jasnej Górze i zakończą się w niedzielę, 6 października pielgrzymką wspólnoty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Święci i błogosławieni

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Czy tak wyglądał Jezus? Sztuczna inteligencja odtworzyła...

Wiara

Czy tak wyglądał Jezus? Sztuczna inteligencja odtworzyła...

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Wiara

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Franciszek

"Kościół powinien się wstydzić i prosić o...

Świadectwo Tomasza Adamka: Ojciec Pio, różaniec i...

Wiara

Świadectwo Tomasza Adamka: Ojciec Pio, różaniec i...

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Łódź: papież Franciszek mianował dwóch nowych...

Niedziela Łódzka

Łódź: papież Franciszek mianował dwóch nowych...

Watykan: odwołane dzisiejsze audiencje Ojca Świętego

Kościół

Watykan: odwołane dzisiejsze audiencje Ojca Świętego

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio