Reklama

Kultura

Jędrzejów: zespół „Mazowsze” hitem tegorocznego festiwalu organowego u cystersów

Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” – ambasador Polski w świecie

Archiwum „Mazowsza”

Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” – ambasador Polski w świecie

Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" wystąpi w sobotę 4 sierpnia z koncertem jubileuszowym w klasztorze Ojców Cystersów w Jędrzejowie. Będzie to, jak oczekują organizatorzy, największe wydarzenie w ramach XXIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej, który odbywa się w cysterskim kościele we wszystkie soboty lipca i sierpnia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koncert "Mazowsze Niepodległej", podczas którego publiczności zaprezentuje się Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” pod dyrekcją Jacka Bonieckiego, wpisuje się w dwie ważne rocznice. Są nimi 800-lecie przybycia do Jędrzejowa błogosławionego Wincentego Kadłubka oraz 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Jest to dla nas ogromne przedsięwzięcie artystyczne i logistyczne, 50 artystów „Mazowsza” plus orkiestra w kościele – mówi KAI Robert Grudzień, dyrektor artystyczny festiwalu. - Koncert będzie zbudowany z trzech bloków: sakralnego, patriotycznego, ludowego, z silnie zaakcentowanym wątkiem stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości – dodaje. Zespół jędrzejowskim koncertem uczcił także jubileusz 70 - lecia swojej działalności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wstęp na wydarzenie jest wolny, a ilość miejsc – ograniczona. Początek sobotniego koncertu o godzinie 19.

W następną sobotę w klasztorze ojców Cystersów zaśpiewa Chór Ziemi Włodawskiej „Vlodaviensis” pod dyrekcją Marcina Obuchowskiego, a 18 sierpnia w Jędrzejowie będzie gościł Maciej Zakościelny. Aktor weźmie udział w koncercie "Niepodległa w rodzinie Jana Pawła II", podczas którego będzie można wysłuchać poematu „Modlitwa, która dotyka Ojczyzny”. Finał festiwalu odbędzie się w niedzielę, 26 sierpnia, tradycyjnie w uroczystości odpustowe w klasztorze. Przed publicznością wystąpią Alicja Węgorzewska i Robert Grudzień.

Wyjątkowość tegorocznego festiwalu łączy się także z całorocznymi obchodami jubileuszowymi z racji 800–lecia przybycia do Brzeźnicy – obecnie Jędrzejowa, bł. Wincentego Kadłubka, który właśnie tutaj złożył zakonne śluby, pisał „Kronikę Polską” i jest pochowany w cysterskim sanktuarium.

W klasztorze wciąż można zobaczyć fragmenty murów XII/XIII wieku oraz wyjątkowo bogato wykonane organy z połowy XVIII wieku, które zachowały oryginalne brzmienie, co jest unikatem na skalę światową. Ten instrument można usłyszeć co roku podczas Międzynarodowych Festiwali Muzyki Organowej i Kameralnej, które przyciągają wielotysięczne tłumy publiczności z województw małopolskiego i dolnośląskiego oraz wielu przebywających w okolicy turystów.

Reklama

Festiwal ma ponad 20 lat tradycji, a wśród innych wydarzeń artystycznych wyróżnia się tym, iż obok muzyki sakralnej i klasycznej promuje polską historię, kulturę i patriotyzm. Koncerty festiwalowe upamiętniały m.in. powstanie styczniowe, powstanie warszawskie, rodziców św. Jana Pawła II, 1050. rocznicę chrztu Polski, św. Brata Alberta.

Organizatorami festiwalu są: Opactwo Cysterskie w Jędrzejowie, Jędrzejowskie Towarzystwo Kulturalno- Naukowe, Urząd Miasta w Jędrzejowie, Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie, Fundacja im. Mikołaja z Radomia. Wydarzenie realizowane jest w ramach ogólnopolskiego projektu dyr. Roberta Grudnia „Zrozumieć Niepodległą”, który został wpisany w oficjalnym programie wydarzeń rocznicowych „Niepodległa” i realizowany jest w ramach ogólnopolskich obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Podziel się:

Oceń:

2018-07-27 11:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Uwielbieniem przemieniają świat. Są miejsca na lipcową Strefę Chwały

www.strefachwalyfestiwal.pl

Rejestracja na Strefa Chwały Festiwal jest już otwarta. Rekolekcje rozpoczną się 27 czerwca w Starym Sączu i potrwają do 2 lipca 2019 roku. Na te kilka dni Stary Sącz stanie się centrum polskiego uwielbienia. Będzie to czas dla całych rodzin, dla których przygotowano specjalny program dostosowany do każdego członka rodziny.

Więcej ...

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Więcej ...

Rzymskie obchody setnej rocznicy narodzin dla nieba św. Józefa Sebastiana Pelczara

2024-04-19 16:24
Św. Józef Sebastian Pelczar

Archiwum Kurii

Św. Józef Sebastian Pelczar

Mszą św. w kaplicy Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie wieczorem 18 kwietnia zainaugurowano jubileuszowe spotkanie poświęcone św. Józefowi Sebastianowi Pelczarowi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza