Reklama

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Rzym: uroczystości pogrzebowe o. Hieronima Fokcińskiego SJ

2018-08-03 18:57

vaticannews.va / Rzym (KAI)

„Był człowiekiem, który całkowicie oddał się na służbę Kościołowi oraz uosobieniem niewiarygodnej pokory” – tak o zmarłym o. Hieronimie Fokcińskim SJ, mówi jego wieloletni przyjaciel kard. Zenon Grocholewski, który przewodniczył Mszy pogrzebowej w kaplicy kurii jezuickiej w Rzymie.

O. Fokcińskiemu, który przez prawie pół wieku kierował Papieskim Instytutem Studiów Kościelnych, a jednocześnie przez 20 lat czuwał nad poprawnością procesów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych, przybyło oddać hołd ponad 30 kapłanów, w większości pracowników Watykanu. Wśród nich był także jałmużnik papieski, kard. Konrad Krajewski.

Zobacz zdjęcia: Pożegnanie o. Hieronima Fokcińskiego SJ

W czasie uroczystości pogrzebowych przypomniano słowa modlitwy św. Tomasza z Akwinu: „Nie chcę być świętym, ale zgryźliwi starcy to jeden ze szczytów osiągnięć szatana”, które o. Fokciński przywołał w czasie jubileuszu 50-lecia swojego kapłaństwa. Modlitwa ta najwidoczniej spełniła się w jego życiu, gdyż został zapamiętany jako człowiek życzliwy i uśmiechnięty, zawsze służący pomocą.

„Naukowcy, którzy z całego świata przyjeżdżali, aby szukać materiałów w Archiwach Watykańskich, zawsze mogli liczyć, że on będzie ich przewodnikiem. Zawsze pomagał. Jestem pełen uznania dla jego osiągnięć, dla jego publikacji. Druga rzecz, to ogromna pokora - wszystko to robił w ciszy, nie lubił rozgłosu, nie stawiał się nigdy na świeczniku, ale tego wszystkiego dokonywał w cichości, oddaniu" - powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Grocholewski.

Reklama

Na zakończenie liturgii pogrzebowej głos zabrał także ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej, Janusz Kotański, który podkreślił, że o. Fokciński, poza pracą w Instytucie Studiów Kościelnych, poświęcił się także pracy w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Nie bez znaczenia więc jest, że odszedł do Pana w wigilię wspomnienia liturgicznego św. Ignacego Loyoli, założyciela jego zakonu i wielkiego świętego, który na pewno nad nim czuwał.

O. Hieronim Fokciński spoczął w jezuickiej kwaterze na rzymskim cmentarzu Campo Verano.

Tagi:
pogrzeb

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Bł. Edmund  Bojanowski w Częstochowie

Bł. Edmund Bojanowski w Częstochowie

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Patriotyzm z Polakami

Patriotyzm z Polakami

Pięknie jest być starszym

Pięknie jest być starszym

"Spotkanie z Niedzielą"

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Plakaty

Plakaty

"Spiżarnia Caritas" w Głogowie.

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem