Reklama

Rodzina

W Tygodniu Ekumenicznym zbiórka na rzecz samotnych matek

BOŻENA SZTAJNER

Samotne matki doświadczone przemocą wesprze specjalny fundusz pomocy powołany właśnie przez Polską Radę Ekumeniczną (PRE). Na ten cel zostaną przekazane ofiary pieniężne zbierane w świątyniach różnych wyznań podczas rozpoczynającego się Tygodnia Ekumenicznego.

Materiały na tegoroczny Tydzień Ekumeniczny przygotowali chrześcijanie z Indii. Zwracają oni uwagę, że 80 proc. indyjskich chrześcijan stanowią dalici lub ich potomkowie, to znaczy najuboższa grupa społeczna Indii. Dalici w języku hindi oznacza „uciśnieni”.

Bp Edward Puślecki, sekretarz PRE wyraził nadzieję, że zwracając uwagę na sytuację w Indiach, Kościoły chrześcijańskie jeszcze mocniej zjednoczy się w działaniach na rzecz ludzi cierpiących, ubogich, zmarginalizowanych.

"Któż miałby inny zajmować się tymi ludźmi jeśli nie Kościoły, które otrzymały przykład takiej służby w osobie Syna Bożego, który przyszedł właśnie do tych zapomnianych, odrzuconych, biednych" – pyta w rozmowie z KAI biskup Kościołe Ewangelicko-metodystycznego.

Sekretarz PRE zwraca uwagę, że w naszym kraju także mamy obszary biedy, nędzy, zapomnienia i odrzucenia, zaś jednym z nich są kobiety, które samotnie wychowują dzieci, ponieważ musiały uciekać z domu, przed mężem alkoholikiem, który maltretował żonę i dzieci.

"Te kobiety są najczęściej napiętnowane przez swoje rodziny, środowisko a niekiedy przez Kościoły, bo jeśli kobieta nie radzi sobie z budowaniem własnego domu, to znaczy że coś złego musi być złego jej stornie" - zauważa bp Puślecki. Jego zdaniem Kościoły powinny pytać o to w jaki sposób mogą pomóc takim kobietom, często bezrobotnym.

Sekretarz PRE poinformował, że Rada postanowiła pomóc takim matkom, przekazując im środki zebrane z tegorocznych wpłat na powołany właśnie przez PRE fundusz pomocy. Pieniądze będą zbierane podczas nabożeństw ekumenicznych sprawowanych w świątyniach różnych podczas rozpoczynającego się dziś Tygodnia Ekumenicznego. Jak zapowiedział bp Puślecki fundusze te zostaną przekazane na rzecz jednego z domów samotnej matki.

"Chodzi o to, by te kobiety zobaczyły nową nadzieję i dostrzegły że chrześcijanie interesują się konkretnymi sprawami ludzi żyjących na marginesie i to nie z własnej winy ale dlatego, że tak im się życie ułożyło" – mówi sekretarz PRE.

Reklama

Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan obchodzony jest pod hasłem "Czego Bóg od nas oczekuje?", inspirowanym tekstem z Księgi Proroka Micheasza (6,8). Od dziś do 25 stycznia w całej Polsce chrześcijanie różnych wyznań będą odwiedzać świątynie bratnich Kościołów i wspólnie modlić o pełną i widzialną jedność chrześcijan.

W trakcie Tygodnia, w świątyniach różnych wyznań w całym kraju odbywać się będzie wspólne nabożeństwo ekumeniczne w świątyni jednego z siedmiu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej (PRE) oraz w świątyniach Kościoła rzymskokatolickiego.

Zwyczajem przyjętym w Polsce na nabożeństwach ekumenicznych jest gościnna wymiana kaznodziejów. Zgodnie z ustaleniami podjętymi przez PRE i Kościół rzymskokatolicki, na nabożeństwa należy zapraszać nie tylko duchownych i wiernych bratnich Kościołów, lecz również zachęcać wiernych własnego Kościoła do udziału w nabożeństwach w świątyniach i kaplicach Kościołów innej tradycji.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan trwa od 18 do 25 stycznia. Termin ten został zaproponowany przez pioniera ruchu ekumenicznego, Paula Wattsona z USA, aby obejmował czas między dniem wspominającym św. Piotra (18 stycznia – niegdyś w rzymskim kalendarzu święto katedry Apostoła), a dniem upamiętniającym św. Pawła (25 stycznia – święto jego nawrócenia), co miało mieć symboliczne znaczenie.

Tygodnie Modlitw o Jedność Chrześcijan przygotowywane przez Światowa Radę Kościołów i Papieską Radę ds. Popierania jedności Chrześcijan odbywają się od 1968 r.

W Polsce w przygotowywaniu i obchodach Tygodnia uczestniczy Polska Rada Ekumeniczna (PRE) i Kościół rzymskokatolicki. W skład PRE, która formalnie zarejestrowana została w 1946 r., wchodzą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokokatolicki Mariawitów i Kościół Chrześcijan Baptystów.

2013-01-18 14:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

CCEE i KEK będą świętować 20. rocznicę Karty Ekumenicznej

Internet/st.graficzne

Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i Konferencja Kościołów Europejskich (KEK) będą 22 kwietnia świętować 20. rocznicę podpisania przez ówczesnych przewodniczących obu instytucji kościelnych Karty Ekumenicznej. Zawarte w niej „wytyczne dla wzrastającej współpracy pomiędzy Kościołami w Europie” mają na celu „zachowanie i rozwijanie braterstwa między europejskimi Kościołami”.

Więcej ...

Watykan: program papieskiej pielgrzymki do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego

2022-12-01 13:35

Grzegorz Gałązka

Spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa, wiernymi, duchowieństwem, a także ofiarami konfliktów zawarte są w opublikowanym przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej programie podróży apostolskiej papieża Franciszka do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego w dniach od 31 stycznia do 5 lutego 2023 roku.

Więcej ...

Łódź: W trosce o bezpieczeństwo wiernych

2022-12-02 10:00
Bryła kościoła św. Rocha i św. Sebastiana

Marian Florek/Niedziela

Bryła kościoła św. Rocha i św. Sebastiana

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...