Reklama


Św. Franciszek z Asyżu, fresk Giotto, bazylika św. Francszka, Asyż

Asyż: rozpoczęła się 200. Kapituła Generalna Zakonu Franciszkanów

2013-01-20 13:21

jms (KAI) / Asyż/KAI

Jeszcze w tym miesiącu dowiemy się, kto przez najbliższe sześć lat będzie kierował Zakonem Franciszkanów (Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych OFMConv.). W sobotę 19 stycznia w Asyżu we Włoszech rozpoczęła się 200. Kapituła Generalna i potrwa do 18 lutego. Biorą w niej udział delegaci z całego świata, obecny generał, jego asystenci i jego poprzednicy, prowincjałowie, kustosze oraz delegaci generalni i prowincji. Franciszkanie nie spotykają się tylko po to, aby wybrać nowy zarząd Zakonu. Kapituła ma przede wszystkim za zadanie zweryfikować dotychczasową działalność braci, zaplanować drogę Zakonu na najbliższych sześć lat i wytyczyć nowe zadania.

Kapituła jest ponadto czasem braterskiego spotkania, wymiany doświadczeń, wzajemnym ubogaceniem, ale przede wszystkim – jak podkreśla obecny generał Zakonu o. Marco Tasca – „Kapituła jest chwilą intensywnej modlitwy i wiary, w której Zakon zamierza w centrum swojego życia i swoich wyborów postawić prymat Boga”. „Według myśli św. Ojca Franciszka na kapitule bracia na pierwszym miejscu powinni omawiać rzeczy, które dotyczą Boga” – przypomina o. Tasca.

Z racji zakończonego kilka miesięcy temu Synodu Biskupów nt. nowej ewangelizacji, franciszkanie podczas tegorocznej Kapituły podejmą również refleksję nad prorockim znaczeniem życia franciszkańskiego, konwentualnego, w Kościele dzisiaj.

Reklama

Kapituła generalna Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych potrwa do 18 lutego.

Zakon liczy ponad 4,5 tys. członków. Jedna czwarta to Polacy. Stąd język polski - obok włoskiego, hiszpańskiego i angielskiego – jest jednym z czterech oficjalnych języków Zakonu Franciszkanów. Najbardziej znane miejsca franciszkańskie na świecie to: Asyż (św. Franciszek), Padwa (św. Antoni) i Niepokalanów (św. Maksymilian).

Tagi:
franciszkanie

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Bł. Edmund  Bojanowski w Częstochowie

Bł. Edmund Bojanowski w Częstochowie

101. rocznica urodzin

101. rocznica urodzin

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 47/ 2019

Prezentacja nr 47/ 2019

35-lecie święceń biskupich abp. seniora Stanisława Nowaka

35-lecie święceń biskupich abp. seniora Stanisława Nowaka

Myśląc z Wyszyńskim

Myśląc z Wyszyńskim

Żarki: spotkanie o bł. ks. Ludwiku Gietyngierze

Żarki: spotkanie o bł. ks. Ludwiku Gietyngierze

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem