Reklama

Polska

Nieszpory i ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego w świątyni prawosławnej

2013-01-21 11:02

KS. MARIUSZ FRUKACZ

Po raz pierwszy w historii częstochowskiej ekumenii nabożeństwo Słowa Bożego połączone z uroczystymi Nieszporami odbyło się wieczorem 20 stycznia w prawosławnej pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej w Częstochowie, w ramach obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Nabożeństwu w języku starosłowiańskim przewodniczył ks. mitrat Mirosław Drabiuk, proboszcz parafii prawosławnej pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej w Częstochowie.- Dziękujemy dzisiaj Bogu za dar tej wspólnej modlitwy na drodze do jedności chrześcijan- mówił na początku nabożeństwa ks. Drabiuk.

Podczas nabożeństwa kazanie wygłosił ks. dr hab. Sławomir Zieliński, przez wiele lat referent ds. ekumenizmu w archidiecezji częstochowskiej.- Przez sakrament chrztu świętego wszyscy przyoblekliśmy się w Chrystusa. Nie tylko reprezentujemy Chrystusa, ale przynależymy do Niego- mówił ks. Zieliński.

Reklama

Ks. Zieliński wskazał na znaczenie ruchu ekumenicznego dla Europy i dzisiejszego świata - Poszukiwanie jedności i ruch ekumeniczny to wsłuchiwanie się w głos Ducha Świętego - podkreślił ks. Zieliński.

„Droga do przyszłości Europy może przebiegać jedynie przez drogi ekumenizmu. Obecny czas to godzina chrześcijańskiej ekumenii”- kontynuował ks. Zieliński przywołując słowa teologa protestanckiego Jürgena Moltmanna.

Kaznodzieja przypomniał, że „ekumenizm to nie tylko dyplomacja, gościnność i akademicka wymiana myśli, ale to proces duchowy.”- Naszym celem jako chrześcijan jest nawrócenie nas wszystkich do Chrystusa. Wielką wartością jest wspólna modlitwa, wspólne działanie na rzecz ocalenia wartości chrześcijańskich, byśmy w oczach świata stali się wiarygodnymi jako chrześcijanie - mówił ks. Zieliński.

Były referent ds. ekumenizmu w archidiecezji częstochowskiej przywołał również postać teologa prawosławnego Oliviera Clément. - Ten wielki przyjaciel patriarchów Atenagorasa, Bartłomieja oraz bł. Jana Pawła II i br. Rogera z Taize’ promował dialog otwarty - podkreślił ks. Zieliński.

Przedstawiciele różnych kościołów chrześcijańskich modlili się o pokój na świecie, za Częstochowę, za młodzież oraz biednych, bezdomnych i bezrobotnych. Nabożeństwu towarzyszył śpiew chóru z rzymskokatolickiej parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Częstochowie.

We wspólnej modlitwie wzięli udział mieszkańcy Częstochowy, alumni Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, osoby życia konsekrowanego oraz duchowni: ks. dr Andrzej Przybylski rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, ks. dr Jarosław Grabowski, dyrektor Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, ks. dr hab. Sławomir Zieliński i przedstawiciele różnych kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej: ks. mitrat Mirosław Drabiuk, proboszcz parafii prawosławnej pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej, ks. Adam Glajcar proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, ks. Szczepan Rycharski z polskokatolickiej parafii Matki Bożej Królowej Apostołów w Częstochowie oraz ks. Tadeusz Ł. Ratajczyk proboszcz Starokatolickiej Parafii Mariawitów w Gniazdowie k. Koziegłów.

Cerkiew pod wezwaniem Częstochowskiej Ikony Matki Bożej w Częstochowie należy do dekanatu Kraków, diecezji łódzko-poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Kamień węgielny pod budowę cerkwi poświęcił patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I w roku 1998. Pierwsze nabożeństwa odbyły się 1 lipca 2001 r.

Sama parafia prawosławna w Częstochowie ma długą historię, o jeszcze greckich korzeniach. To jedna ze starszych wspólnot prawosławnych, sięgająca XVIII wieku. W drugiej połowie XIX stulecia większość parafian stanowili przybysze z Rosji - urzędnicy, wojskowi, kupcy. Na ich użytek wybudowano pierwszą świątynię św. św. Cyryla i Metodego, wyświęconą w 1872 roku. Świątynię prawosławną wybudowano na miejscu zburzonego kościoła katolickiego pw. św. Jakuba Apostoła. Kościół św. Jakuba został zatem rozebrany w 1869 r. Ze względu na to, że rozbiórki odmówili częstochowscy robotnicy do tej pracy wykorzystano żołnierzy i robotników przywiezionych z Rosji. Budowę cerkwi rozpoczęto 10 maja 1870 r. A dnia 15 października 1872 r. warszawski archirej Joannikij dokonał jej poświęcenia. Gdy 11 listopada 1918 r. Polska odzyskała niepodległość. Tego samego dnia Częstochowa stała się wolna od okupanta niemieckiego. Kościół św. Cyryla i Metodego przejęli katolicy dnia 8 grudnia 1918 r.

Po pierwszej wojnie światowej parafianie prawosławni przenosili się szereg razy, wynajmując pomieszczenia lub korzystając z gościny parafii ewangelickiej.

Obecną świątynię Częstochowskiej Ikony Matki Bożej zaprojektował białostocki architekt Michał Bałasz. Parafia obejmuje duży obszar, nie tylko Częstochowy i okolic, należy do niej sto kilkadziesiąt osób.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kościół katolicki w dialogu z prawosławiem

2020-01-19 20:04

ks. Paweł Kłys

Boże Narodzenie w cerkwii

Nawiązane przy okazji Soboru Watykańskiego II kontakty z Kościołami prawosławnymi doprowadziły najpierw do spotkania papieża Pawła VI z ekumenicznym patriarchą Konstantynopola Atenagorasem w styczniu 1964 r. w Jerozolimie. W ciągu minionego półwiecza relacje te przeżywały swe wzloty i upadki.

Więcej ...

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

2020-01-21 14:56

źródło: vaticannews.va

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

Podczas obchodów uroczystości prawosławnej Epifanii w mieście Gondar, na północy Etiopii zawaliła się drewniana platforma powodując śmierć dziesięciu osób.

Więcej ...

Ludźmierz: przy sanktuarium powstaną nowe budynki dla pielgrzymów i parafian

2020-01-22 09:15

Adam Dziura (adamdziura.9g.pl) / pl.wikipedia.org

Jadłodajnia na 100 osób, sala multimedialna, klasztor dla sióstr posługujących w parafii - to nowe obiekty, które powstaną przy sanktuarium w Ludźmierzu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

Wiadomości

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

Watykan: papież ustanowił Niedzielę Słowa Bożego

Aktualności

Watykan: papież ustanowił Niedzielę Słowa Bożego

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Wiadomości

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra