Reklama

Kościół

Gwiazda Niepokalanej wróciła z Watykanu do Niepokalanowa

Artur Stelmasiak/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Figura-ołtarz powróciła z Rzymu do Polski i została zamontowana w specjalnej kaplicy w Niepokalanowie. - Matka jest już w swoim domu i czeka na pielgrzymów - mówi "Niedzieli" o. Andrzej Sąsiadek, proboszcz parafii w Niepokalanowie.

Światowe Centrum Modlitwy o Pokój zostanie otwarte sobotę 1 września w Niepokalanowie w 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej. - W tej chwili mamy zarejestrowanych ponad 8 tys. pielgrzymów, a więc są jeszcze wolne miejsca. Serdecznie zapraszam, by przyjechać do Niepokalanowa na tę piękną uroczystość - zachęca o. Andrzej Sąsiadek. - Najlepiej zarejestrować swój przyjazd przez stronę internetową www.kaplica.niepokalanow.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Centrum będzie pierwszą czynną w Europie kaplicą wieczystej adoracji w intencji pokoju i jednym z dwunastu takich miejsc na całym świecie. W ten sposób cała ziemia ma być opleciona modlitwą tzw. Gwiazdami Maryi, które nawiązują do opisu z Apokalipsy św. Jana. Narodowym Patronatem nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda, a patronatem honorowym przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki oraz metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Mszy św. inaugurującej działalność Centrum przewodniczyć będzie abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Rozpocznie się ona o godz. 12.00, a homilię wygłosi przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Po Eucharystii nastąpi poświęcenie Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnie, zostanie ona otwarta dla pielgrzymów.

Centralną częścią ołtarza w Kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu jest postać Niepokalanej Maryi z otwartymi w geście zaproszenia dłońmi. Eucharystyczny Chrystus znajdzie się pod sercem Maryi, w dużej 20-centymetrowej rozświetlonej hostii, ukazanej spod rozchylonych szat. Cała figura ma 2,3 metry wysokości i została wykonana z srebra, złota, bursztynów, kryształów i innych kamieni. Wokół srebrnej postaci Maryi upleciony został wieniec z naturalnej wielkości lilii, symbolizujący czystość i Niepokalane Poczęcie Maryi.

Reklama

Kwiaty znajdą też swoje odzwierciedlenie w kolejnych, nachodzących na siebie warstwach szkła kryształowego. Podświetlone od spodu, razem ze słonecznymi promieniami rozchodzącymi się wokół Niepokalanej, tworzyć będą świetlistą, niemal niematerialną poświatę, podobną do tej, w której ukazała się Maryja, podczas objawień w Lourdes, Guadalupe i Fatimie.

Projekt i wykonanie jest dziełem gdańskich artystów z Drapikowski Studio. - Ta sztuka ma kierować na Pana Jezusa i pomagać w modlitwie. Artysta nie może kierować uwagi na siebie, by nie zasłaniać Boga - mówi "Niedzieli" rzeźbiarz Kamil Drapikowski, który jest autorem figury Niepokalanej. Artysta tłumaczy, że ołtarz w Niepokalanowie wprost nawiązuje do Ewangelii, a zwłaszcza do nauczania św. Jana Pawła II. - Papież wielokrotnie mówił, że Maryja była pierwszą monstrancją i tabernakulum dla Chrystusa. To Ona najlepiej prowadzi nas do Jezusa, bo to Ona dała nam Jezusa - mówi Drapikowski.

Inspiracją do wyboru Niepokalanowa na Światowe Centrum Modlitwy o Pokój była postać jego założyciela, św. Maksymiliana Marii Kolbego, więźnia obozu w Auschwitz, który oddał życie za ojca rodziny. Data inauguracji Światowego Centrum Modlitwy o Pokój także nie jest przypadkowa. Rocznica wybuchu II wojny światowej jest nawiązaniem do potrzeby nieustającej modlitwy w intencji pokoju. - Ojciec Maksymilian w 1934 roku pisał, że wyobraża sobie piękną figurę Niepokalanej w wielkim ołtarzu, a na jej tle pomiędzy rozłożonymi rękami monstrancja w ciągłym wystawieniu Przenajświętszego Sakramentu - mówi o. Sąsiadek. - Założyciel Niepokalanowa pisał również, że „kto zagląda do kościoła «bazyliki», pada na kolana, adoruje, spogląda na twarz Niepokalanej, odchodzi, a Ona z Panem Jezusem jego sprawę załatwia”. Czyli każdy, kto przyjedzie do Niepokalanowa i zostawi tu swoje sprawy, to Maryja załatwi je z Jezusem. Wierzę, że będzie to miejsce cudów - dodaje franciszkanin.

Do Niepokalanowa najłatwiej dojechać pociągiem relacji Warszawa Wschodnia-Sochaczew, który zatrzymuje się też na innych warszawskich stacjach kolejowych. Przejazd trwa ok. 30-50 min. a stacja Teresin-Niepokalanów znajduje się 200 metrów do Bazyliki. - Koleje Mazowieckie specjalnie dla nas zwiększyły składy pociągów - czytamy w komunikacie na stronie www.kaplica.niepokalanow.pl

Podziel się:

Oceń:

2018-08-31 13:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ofiarowana Bogu

Adobe Stock

Nawet Maryja, tak bardzo od początku swego istnienia obdarowana przez Boga, potrzebowała wiary swoich rodziców. Tym bardziej my potrzebujemy od pierwszych lat życia wiary innych, a najbardziej wiary swych rodziców i najbliższych.

Więcej ...

10 lat temu zmarł Tadeusz Różewicz

2024-04-24 08:39

wikipedia.org

"Po wojnie nad Polską przeszła kometa poezji. Głową tej komety był Różewicz, reszta to ogon" - powiedział o nim Stanisław Grochowiak. 24 kwietnia mija 10 lat od śmierci Tadeusza Różewicza.

Więcej ...

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Wiara

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...