Reklama

Wiadomości

Od kwietnia zbiórka podpisów pod nowelizacją ustawy antyaborcyjnej

BOŻENA SZTAJNER

W kwietniu rozpocznie się zbiórka podpisów pod projektem nowelizacji ustawy antyaborcyjnej - zapowiedział dziś Mariusz Dzierżawski z Fundacji PRO-Prawo do życia. Obywatelski projekt, pod którym organizacja chce zebrać milion podpisów, ma usunąć z obecnego prawa możliwość dokonywania aborcji ze względu na upośledzenie płodu. Fundacja PRO-Prawo do życia zorganizowała w Warszawie konferencję prasową w związku z przypadającą 22 stycznia 40. rocznicą zalegalizowania aborcji w USA oraz 20. rocznicy obowiązywania w Polsce ustawy z 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

Mariusz Dzierżawski przypomniał opinie sprzed 20 lat, w których ostrzegano, że wprowadzenie w Polsce tak restrykcyjnej ustawy będzie „ogólnonarodową katastrofą i doprowadzi do pogorszenia stanu zdrowia kobiet”. Tymczasem nic takiego się nie wydarzyło, a stan zdrowia Polek systematycznie się poprawia.

Co więcej, przekonywał Dzierżawski, przez 20 lat miał miejsce tylko jeden przypadek śmierci kobiety z powodu aborcji, podczas gdy np. w Rumunii, gdzie wprowadzono aborcję na życzenie, tylko w 2010 r. takich przypadków było aż jedenaście. „Ustawa w Polsce ma dobre strony, ale wciąż można zabijać dzieci chore, np. z zespołem Downa” - mówił przedstawiciel Fundacji PRO-Prawo do życia.

Reklama

Właśnie o przypadkach wykrycia u dzieci wad genetycznych mówiły podczas konferencji prasowej Dominika Figurska i Kaja Godek. Pierwsza z nich, aktorka, matka czwórki dzieci, wspominała, że gdy w 12. tygodniu ciąży lekarz zaczął podejrzewać u jej dziecka zespół Downa, natychmiast otrzymała wizytówkę ginekologa, u którego może zostać przeprowadzony zabieg usunięcia ciąży. Figurska skontaktowała się z innym lekarzem, który wykluczył chorobę. Dziecko urodziło się zdrowe.

Kaja Godek, matka chłopca z zespołem Downa, relacjonując swoje spotkanie z lekarzem podkreślała, że gdy tylko okazało się, że dziecko jest chore, w ocenie lekarskiej następowała jego dehumanizacja. Lekarz nie mówił już, że to chłopiec, a jedynie „kariotyp męski”. Jej zdaniem nacisk kładziony na badania prenatalne, w tym szczególnie te genetyczne, sprawia, iż "prowadzenie ciąży zmienia się w polowanie na chore dzieci".

Mariusz Dzierżawski nazwał obecnie obowiązującą ustawę „haniebną”. „Jak inaczej określić zgodę na zabijanie chorych dzieci?” - pytał.

Reklama

W tej sytuacji Fundacja podejmie kolejną próbą zmiany ustawy z 1993 r.

Dzierżawski zapowiedział, że na początku kwietnia rozpocznie się zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem, w którym znajdzie się propozycja usunięcia z prawa zapisu o możliwości dokonania aborcji ze względu na upośledzenie płodu. Fundacja ma nadzieję, że tym razem uda się zebrać milion podpisów.

Podobny projekt, całkowicie zakazujący aborcji, podpisany przez ok. 600 tys. osób, złożono w Sejmie w roku 2011. Posłowie odrzucili go w sierpniu tegoż roku. Kolejną próbę podjęła w ub. roku Solidarna Polska, która chciała usunięcia z ustawy zapisu o możliwości przerwania ciąży z powodów medycznych, m.in. ze względu na upośledzenie płodu. Także i ten projekt noweli został odrzucony.

„Jeśli się znów nie uda, będziemy walczyć dalej” - zapowiedział Mariusz Dzierżawski.

2013-01-23 07:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Konkurs pro-life „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”: rekordowa liczba prac

Jedna z nagrodzonych prac

pro-life.pl

Jedna z nagrodzonych prac

Rekordowo dużym powodzeniem cieszyła się tegoroczna 16. edycja ogólnopolskiego młodzieżowego konkursu im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”, organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka.

Więcej ...

Kard. Nycz: tłumów już nie będzie, cieszmy się z każdej osoby

2020-09-13 12:15

Episkopat.news

Nie dopilnowaliśmy do końca równowagi miejsc katechezy, a więc domu rodzinnego, parafii i szkoły. I do tego trzeba wrócić – mówi KAI kard. Kazimierz Nycz, podsumowując 30 lat ponownej obecności religii w polskich szkołach. Wskazuje też, że Polska należy do krajów w których laicyzacja w młodym pokoleniu dokonuje się najszybciej. „Dziś musimy nauczyć się radować spotkaniem nawet z jednym człowiekiem, jeśli przyszedł tylko ten jeden” – wskazuje były przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Więcej ...

Archidiecezjalne Czuwanie na Jasnej Górze

2020-09-18 17:55
Podczas Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich

ks. Łukasz Romańczuk

Podczas Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich

Trwa Archidiecezjalna Pielgrzymka Duchowieństwa i Wiernych na Jasną Górę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Terlecki: koalicja praktycznie nie istnieje

Polityka

Terlecki: koalicja praktycznie nie istnieje

Nikt nikogo nie zmusza do kapłaństwa

Niedziela Łódzka

Nikt nikogo nie zmusza do kapłaństwa

Od ledwie dostateczny z religii do magistra teologii

Wiara

Od ledwie dostateczny z religii do magistra teologii

14 posłów PiS zawieszonych w prawach członków partii

Wiadomości

14 posłów PiS zawieszonych w prawach członków partii

Kard. Nycz: tłumów już nie będzie, cieszmy się z...

Polska

Kard. Nycz: tłumów już nie będzie, cieszmy się z...

Jasna Góra żegna Emmę Morosini - najstarszą pieszą...

Jasna Góra

Jasna Góra żegna Emmę Morosini - najstarszą pieszą...

Kard. Sarah: „Z radością powróćmy do Eucharystii”

Watykan

Kard. Sarah: „Z radością powróćmy do Eucharystii”

Kuria wrocławska wydała komunikat w związku z...

Niedziela Wrocławska

Kuria wrocławska wydała komunikat w związku z...

Przebaczać

Wiara

Przebaczać