Reklama

Kościół

Abp Szal: różaniec to potężna broń do walki ze złem

Dariusz Tawarski

Różaniec to potężna broń do walki ze złem - powiedział abp Adam Szal w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej. 29 września odbyła się tam pielgrzymka Róż Żywego Różańca z archidiecezji przemyskiej. Zgromadziła ona kilka tysięcy osób.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii metropolita przemyski odniósł się do wystąpienia kard. Roberta Saraha, prefekta Kongregacji Kultu Bożego, który 16 września odwiedził Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Mówił on, że swoje życie chrześcijańskie trzeba osadzić na trzech filarach: krzyżu, Eucharystii i Maryi.

- Trzeba o tym mówić, myśleć, modlić się i starać się o to zakorzenienie w obliczu zamętu współczesnego świata. Trzeba modlić się tym bardziej, im bardziej chce wyrzucić się ze współczesnego świata tajemnicę krzyża rozumianego jako znaku miłości – wskazywał abp Szal.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita przemyski zaznaczył, że warunkiem bycia uczniem Chrystusa jest pójście drogą krzyża. – Każdy, kto usuwa krzyż, choćby z przestrzeni publicznej, usuwa Pana Boga z życia współczesnego człowieka. Bez Pana Boga, bez chrystusowego krzyża człowiek staje się biedny – powiedział. – Nie bójmy się przyjąć Chrystusa – dodał.

Reklama

Hierarcha zachęcał, aby dać „prowadzić się Eucharystii i karmić się Eucharystią”. – Bez Eucharystii nie ma chrześcijaństwa, ona daje siłę do trzymania krzyża, ona pomaga nam wzrastać w zażyłości z Panem Bogiem, ona pomaga wzrastać naszej duszy i pomaga nam osiągnąć doskonałość – powiedział.

Abp Szal podkreślił, że to Matka Boża „daje nam siłę do wytrwania przy krzyżu”. – Tak jak Ona wytrwała na Kalwarii, tak uczy nas wytrwałości przy wierze i naśladowaniu chrystusowego krzyża. To Matka Boża pomaga nam trwać w radości wiary, w posłuszeństwie, którego jest mistrzynią. Ona uczy nas co to znaczy być uczniem Chrystusa, co to znaczy dźwigać swój krzyż, co to znaczy naśladować Chrystusa – mówił.

Metropolita przemyski zachęcał, aby sięgać po różaniec. – Matka Boża zaprasza nas, abyśmy poznali tajemnicę zbawienia i szli drogą wytyczoną przez prawdy wiary, przez prawdy, które są tak mocno wpisane w Nowy Testament, w Objawienie Boże. To ona w tej modlitwie prowadzi nas do Chrystusa. Pozwala nam wejść w intymną, głęboką relację z Panem Bogiem i z tajemnicami dotyczącymi życia Maryi, życia jej Syna i naszego życia. Poprzez tajemnice różańcowe przybliża nam zbawienie. To potężna broń do walki ze złem – podkreślił.

Na zakończenie Mszy św. przekazano znaki pielgrzymki Róż Żywego Różańca. Obraz Matki Bożej Królowej Rodzin został przekazany parafii pw. Bożego Ciała w Jarosławiu, która w ubiegłym roku była gospodarzem pielgrzymki, a sztandar Róż Żywego Różańca trafił do Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie, które za rok będzie gospodarzem spotkania. Natomiast przy Obrazie Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej została umieszczona złota róża.

Podziel się:

Oceń:

2018-09-30 13:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rosja: cotygodniowa transmisja różańca z kościoła w Petersburgu

Aktim/pixabay.com

W najbliższy czwartek 16 stycznia z katolickiego kościoła św. Stanisława w Sankt-Petersburgu zostanie przeprowadzona transmisja wideo za pośrednictwem Facebooka modlitwy różańcowej. Pomysłodawca tej idei, miejscowy proboszcz ks. Krzysztof Pożarski chciałby, aby stało się tradycją odmawianie tej modlitwy po polsku jednocześnie w Rosji, w Polsce i wszędzie tam, gdzie będzie można się w ną włączyć. Początek nabożeństwa jest zaplanowany na godz. 19 czasu miejscowego, czyli na 17 czasu polskiego. Czas trwania modlitwy – około 25 minut.

Więcej ...

Wkrótce peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w obu warszawskich diecezjach

2024-04-18 16:38

Karol Porwich/Niedziela

Sięgająca do starożytności cześć oddawana relikwiom, modlitwa w aktualnych potrzebach (m. in. dla mających trudności ze spłatą kredytu), wsparcie i inspiracje dla rodzin oraz integracja parafii i lokalnego środowiska - to jedne z celów stojących za zaplanowaną na maj peregrynacją relikwii bł. Rodziny Ulmów w archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej. W tematykę peregrynacji wprowadzili jej organizatorzy podczas briefingu w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Więcej ...

Radio TOK FM odpowie finansowo za język nienawiści

2024-04-19 13:50

Tomasz Zajda/fotolia.com

Urząd skarbowy ściągnie z kont należącego do Agory radia Tok FM 88 tys. złotych. To kara, jaką na stację nałożył przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za używanie języka nienawiści.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza