Reklama

Radio Maryja
W Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni zostali dziś pochowani adm. Józef Unrug i jego żona Zofia

Admirał Józef Unrug spoczął w Gdyni

2018-10-02 17:01

Oprac. AKW

Na Helu i w Gdyni odbyły się w dniach 1-2 października 2018 r. uroczystości pogrzebowe admirała Józefa Unruga i jego małżonki Zofii Unrug.

Prochy dowódcy obrony wybrzeża w 1939 r. i jego żony, które spoczywały dotąd na cmentarzu w Montresor zostały przetransportowane z Francji do Polski na pokładzie okrętu Marynarki Wojennej.

Uroczystości pogrzebowe w Helu rozpoczęły się 1 października br. Mszą św. w kościele pw. Bożego Ciała, pożegnaniem przed Pomnikiem Obrońców Helu. Potem trumny zostały umieszczone na pokładzie okrętu Marynarki Wojennej, na którym dotarły do portu w Gdyni. W uroczystym kondukcie pogrzebowym prochy Zmarłych przewieziono do kościoła Marynarki Wojennej RP pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni Oksywiu. 2 października 2018 r. w kościele została odprawiona Msza św. pogrzebowa, której przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Reklama

– Dzięki temu, że możemy odprowadzić adm. Unruga w ostatnią drogę, kładziemy jeden z ostatnich kamieni na fundamencie prawdziwej, wolnej Polski, na której będzie można budować dalej jej wielki gmach – powiedział prezydent RP Andrzej Duda podczas pogrzebu adm. Józefa Unruga i jego żony Zofii. – Kładziemy jeden z ostatnich kamieni na fundamencie prawdziwej, wolnej Polski, na której dalej będzie można budować jej wielki gmach; nie na jakichś spróchniałych bierwionach, lecz na wielkich kamieniach naszej historii ostatniego stulecia, stulecia od odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. – kontynuował prezydent i podkreślił, że jest to wielki dzień dla Rzeczypospolitej i dla nas wszystkich, ale przede wszystkim dla Marynarki Wojennej. – Wraca wasz dowódca, jesteście marynarzami, żołnierzami prawdziwie wolnej Polski – podkreślił.

Tomasz Ryłko
Wejścia do portu w Gdyni okrętu z trumnami

Natomiast premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym podczas uroczystości napisał: – Po latach odbudowujemy sprawiedliwość. Dzisiaj w Gdyni, mieście o szczególnym znaczeniu dla niepodległej RP żegnamy admirała floty Józefa Unruga i jego małżonkę Zofię Unrug. Ich powrót nad Bałtyk, do naszej ojczyzny, to nie tylko wyraz naszej wdzięczności i szacunku wobec legendarnego dowódcy obrony wybrzeża, to spełnienie testamentu polskich patriotów, którzy walczyli o wolną i suwerenną Polskę – napisał w liście odczytanym w kościele.

Po Mszy św. trumny spoczęły w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej. – Nie ma wątpliwości, że Józef Unrug jest dumny z Marynarki Wojennej i jej wyjątkowej godności i honoru. Teraz admirał może spokojnie spoczywać nad Bałtykiem, wśród swoich ludzi – powiedział podczas uroczystości pogrzebowych wnuk admirała Krzysztof Unrug.

 

Tagi:
pogrzeb

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Podsumowanie  385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Podsumowanie 385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

101. rocznica urodzin

101. rocznica urodzin

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 47/ 2019

Prezentacja nr 47/ 2019

Wizyta studyjna u duchaczy

Wizyta studyjna u duchaczy

Międzynarodowy kongres

Międzynarodowy kongres "Katolicy a tożsamość wspólnoty narodowej"

INSIEME znaczy razem

INSIEME znaczy razem

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem