Reklama

Wiadomości

Admirał Józef Unrug spoczął w Gdyni

Radio Maryja

W Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni zostali dziś pochowani adm. Józef Unrug i jego żona Zofia

Na Helu i w Gdyni odbyły się w dniach 1-2 października 2018 r. uroczystości pogrzebowe admirała Józefa Unruga i jego małżonki Zofii Unrug.

Prochy dowódcy obrony wybrzeża w 1939 r. i jego żony, które spoczywały dotąd na cmentarzu w Montresor zostały przetransportowane z Francji do Polski na pokładzie okrętu Marynarki Wojennej.

Uroczystości pogrzebowe w Helu rozpoczęły się 1 października br. Mszą św. w kościele pw. Bożego Ciała, pożegnaniem przed Pomnikiem Obrońców Helu. Potem trumny zostały umieszczone na pokładzie okrętu Marynarki Wojennej, na którym dotarły do portu w Gdyni. W uroczystym kondukcie pogrzebowym prochy Zmarłych przewieziono do kościoła Marynarki Wojennej RP pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni Oksywiu. 2 października 2018 r. w kościele została odprawiona Msza św. pogrzebowa, której przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Reklama

– Dzięki temu, że możemy odprowadzić adm. Unruga w ostatnią drogę, kładziemy jeden z ostatnich kamieni na fundamencie prawdziwej, wolnej Polski, na której będzie można budować dalej jej wielki gmach – powiedział prezydent RP Andrzej Duda podczas pogrzebu adm. Józefa Unruga i jego żony Zofii. – Kładziemy jeden z ostatnich kamieni na fundamencie prawdziwej, wolnej Polski, na której dalej będzie można budować jej wielki gmach; nie na jakichś spróchniałych bierwionach, lecz na wielkich kamieniach naszej historii ostatniego stulecia, stulecia od odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. – kontynuował prezydent i podkreślił, że jest to wielki dzień dla Rzeczypospolitej i dla nas wszystkich, ale przede wszystkim dla Marynarki Wojennej. – Wraca wasz dowódca, jesteście marynarzami, żołnierzami prawdziwie wolnej Polski – podkreślił.

Tomasz Ryłko

Wejścia do portu w Gdyni okrętu z trumnami

Natomiast premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym podczas uroczystości napisał: – Po latach odbudowujemy sprawiedliwość. Dzisiaj w Gdyni, mieście o szczególnym znaczeniu dla niepodległej RP żegnamy admirała floty Józefa Unruga i jego małżonkę Zofię Unrug. Ich powrót nad Bałtyk, do naszej ojczyzny, to nie tylko wyraz naszej wdzięczności i szacunku wobec legendarnego dowódcy obrony wybrzeża, to spełnienie testamentu polskich patriotów, którzy walczyli o wolną i suwerenną Polskę – napisał w liście odczytanym w kościele.

Po Mszy św. trumny spoczęły w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej. – Nie ma wątpliwości, że Józef Unrug jest dumny z Marynarki Wojennej i jej wyjątkowej godności i honoru. Teraz admirał może spokojnie spoczywać nad Bałtykiem, wśród swoich ludzi – powiedział podczas uroczystości pogrzebowych wnuk admirała Krzysztof Unrug.

Reklama

 

2018-10-02 17:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Braciszku, byłeś mi wzorem, pogrzeb śp. Jana Deca

2020-08-07 14:39

Ks. Grzegorz Umiński

Ostatnie pożegnanie Jana Deca

Biskup Ignacy Dec w piątkowe południe 7 sierpnia, pożegnał swojego starszego brata Jana.

Więcej ...

Jasna Góra: dziękczynienie we Wniebowzięcie za Cud nad Wisłą i św. Jana Pawła II

2020-08-11 10:58

Bożena Sztajner/Niedziela

W duchu wielkiego dziękczynienia za „Cud nad Wisłą” w stulecie zwycięskiej bitwy oraz za św. Jana Pawła II w setną rocznicę jego urodzin upływać będzie tegoroczna uroczystość Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia na Jasnej Górze. Przeor klasztoru przypomniał, że losy bitwy polsko-bolszewickiej bardzo mocno wpisane są w pielgrzymią modlitwę w sanktuarium.

Więcej ...

Kalisz: bp Buzun pielgrzymuje rowerem na Jasną Górę

2020-08-11 20:55

facebook.com/RadioRodzinaDiecezjiKaliskiej

45 rowerzystów wyruszyło dzisiaj z Kalisza w dwóch grupach w 19. Diecezjalnej Pielgrzymce Rowerowej na Jasną Górę, gdzie dotrą 13 sierpnia wraz z pielgrzymami 383. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 29. Diecezji Kaliskiej. Wśród pielgrzymów jest biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

USA: Archidiecezja Detroit zabroniła grupom LGBT...

Świat

USA: Archidiecezja Detroit zabroniła grupom LGBT...

Transparentna święta

Święci i błogosławieni

Transparentna święta

Służą – strzegą – prowadzą

Wiara

Służą – strzegą – prowadzą

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Kościół

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Niedziela Wrocławska

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Kościół

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Dwóch księży i raper parodiują znany hit

W wolnej chwili

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy...