Reklama

BP KEP

Abp Ryś: podczas synodu rozmawiajmy z młodymi jak odmłodzić Kościół

2018-10-03 15:52

tom (KAI Rzym) / Watykan

"Chodzi o to, aby podczas synodu, nie cały czas mówić o młodych, ale byśmy raczej rozmawiali z młodymi, jak odmłodzić Kościół, który odradza się z Ducha Świętego" - uważa abp Grzegorz Ryś. Po Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka w Watykanie odbyła się krótka konferencja prasowa z udziałem polskich "ojców synodalnych": abp Stanisława Gądeckiego, abp Grzegorza Rysia, bp Mariana Florczyka i bp Marka Solarczyka.

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że synod to specyficzna droga dochodzenia do prawdy. "To wspólna droga młodzieży i biskupów poświęcona refleksji nad młodymi ludźmi i ich dochodzeniem do życiowego powołania" - zauważył.

Wskazał na ważne słowa papieża Franciszka podczas homilii, w których wezwał do otwarcia się na "misję prorocką młodzieży". Ojciec Święty zwrócił też uwagę na dwa niebezpieczeństwa: wewnętrzne i zewnętrzne, czyli przede wszystkim uwolnienie młodych ludzi od handlarzy śmierci, od ludzi którzy odbierają nadzieję. "Kojarzy się to z obrazem zamarzniętego morza, którego lód trzeba kruszyć lodołamaczem, aby utorować drogę. Tam gdzie odbierana jest młodzieży nadzieja, gdzie sprowadzani są do konsumentów, tam trzeba im wskazać i otworzyć drogę" - zaznaczył abp Gądecki.

W przypadku niebezpieczeństwa wewnętrznego papież wskazał na zagrożenie autoreferencyjnością, zapatrzeniem w siebie samych, w instytucję i niewidzenie niczego innego poza sobą. "Istnieje niebezpieczeństwo zamknięcia się w sobie i tkwienia w starych schematach, które o tyle są niebezpieczne, że młodzi ludzie ich zupełnie nie rozumieją, gdyż żyją w ciągle zmieniających się warunkach kulturowych. Młodzi nie są inni od tych, którzy byli młodzi 50 lat temu. Są tacy sami, mają te same geny, które mamy my dorośli, to samo dziedzictwo fizyczne. Natomiast są od nas różni w sensie kulturowym. Kultura ponowoczesności wpływa na młodego człowieka tak silnie, że zrywa więzy międzyrodzinne i społeczne" - powiedział abp Gądecki.

Reklama

Zwrócił uwagę, że każdy człowiek potrzebuje autorytetów, może nie w codzienności, ale w najbardziej dramatycznych momentach życia. Potrzebuje kogoś kto pochyli się nad nim, wyjdzie na przeciw i postara się pomóc.

Przewodniczący KEP zaznaczył, że zwracając się do ojców synodalnych papież prosił o otwartość na Ducha Świętego. "Na tyle na ile jesteśmy otwarci na Ducha Świętego, biskupi, księża, osoby konsekrowane na tyle możemy z nadzieją spokojnie patrzeć w przyszłość" - posumował przewodniczący KEP.

Abp Grzegorza Rysia w homilii papieża uderzyły dwie sprawy. "Papież mówił o współmarzeniu, współśnieniu. To `współ` jest bardzo ważne, gdyż młodzi ludzie są obecnie samotni. Jak śnią to sami, nie koniecznie z całym Kościołem. Papież mówił o wspólnym śnie, marzeniu i nadziei. Wspomniał moment, kiedy Kościół bardzo się odmłodził a był to czas II Soboru Watykańskiego. Chodzi o to, by podczas synodu nie cały czas mówić o młodych, byśmy raczej rozmawiali z młodymi, jak odmłodzić Kościół, który odradza się z Ducha Świętego. Nie odmładza się z wydarzeń, struktur, ludzi, ale odmładza się z Ducha Świętego. Papież Franciszek chce abyśmy wspólnie z młodymi myśleli o młodym Kościele. Nie potrzeba nam chyba III Soboru Watykańskiego, ale nasłuchiwania Ducha Świętego, który jest zawsze młody" - powiedział abp Ryś.

Z kolei bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa sportowców uważa, że trzeba się skoncentrować nad refleksją Kościoła nad młodzieżą. "Kościół od wieków proponuje mądrość, wskazuje drogę życia młodym, aby zrealizowali swoje człowieczeństwo. Źródłem i drogą jest Jezus Chrystus skupiający w sobie wszystkie wartości, które proponuje młodemu człowiekowi" - zaznaczył biskup.

Bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Młodzieży przypomniał, że na prawie 190 dni przed synodem, 3 kwietnia br. rozpoczęła się w Polsce sztafeta modlitewna w jego intencji. Wzięło w niej udział ponad 100 tys. osób. "Modlili się o to, aby czas synodu przenikało Boże tchnienie. A od dzisiaj na Jasnej Górze, w wielu diecezjach rozpoczęła się modlitwa jedności z ojcami synodalnymi. Młodzi ludzie, różne środowiska, pragną młodego Kościoła, aby wieczna młodość Boga w każdym z nas zwyciężyła. To jest nasza wielka siła i nadzieja, aby czas synodu przyniósł największe Boże owoce" - powiedział bp Solarczyk.

Tagi:
młodzi synod abp Grzegorz Ryś

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich z kar. Sarahem

Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich z kar. Sarahem

Kana Młodych - Zaproszenie

Kana Młodych - Zaproszenie

Historia podziemnego przejścia na Jasną Górę

Historia podziemnego przejścia na Jasną Górę

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 46/2019

Prezentacja nr 46/2019

Pytania o wolność...

Pytania o wolność...

Instalacja relikwii I stopnia św. Jana Pawła II w Żórawinie

Instalacja relikwii I stopnia św. Jana Pawła II w Żórawinie

Częstochowa. Zakończenie XXII Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w Tenisie Stołowym

Częstochowa. Zakończenie XXII Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów...

XXII Mistrzostwa w tenisie stołowym

XXII Mistrzostwa w tenisie stołowym

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem