Reklama

Niedziela Częstochowska

Ostatnie pożegnanie śp. ks. dr hab. Arkadiusza Olczyka

Magda Nowak/Niedziela

„Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham” – te słowa śp. ks. dr hab. Arkadiusz Olczyk, teolog moralista, bioetyk, zapisał na swoim obrazku prymicyjnym. Przypomniał o tym bp Andrzej Przybylski w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. pogrzebowej odprawionej 4 października br. w kościele parafialnym pw. św. Jadwigi Śląskiej w Kodrębie.

Magda Nowak/Niedziela

Była to druga część uroczystości pogrzebowych, które rozpoczęły się dzień wcześniej, w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Częstochowie, pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, z udziałem ponad 200 księży. Drugiego dnia, w Kodrębie, także zgromadziło się ponad 150 kapłanów archidiecezji częstochowskiej na czele z biskupem pomocniczym Andrzejem Przybylskim i biskupem seniorem Antonim Długoszem. Uroczysta Eucharystia została odprawiona w samo południe. Kościół parafialny szczelnie zapełnił się wiernymi. Ci, którzy nie zdołali wejść do świątyni, stali wokół niej w modlitewnym skupieniu. Bardzo blisko ołtarza, przy trumnie zmarłego Kapłana, stali jego najbliżsi – rodzeństwo, rodzina i przyjaciele. Oprawę muzyczną Eucharystii przygotował chór kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Zobacz zdjęcia: Ostatnie pożegnanie śp. ks. dr hab. Arkadiusza Olczyka

Magda Nowak/Niedziela

We wzruszającej homilii bp. Przybylski mówił o tym, że śp. ks. Arkadiusz ukochał kapłaństwo i że miłości uczył się właśnie tu, w Zapolicach, w swoim rodzinnym domu: – Kochany przez rodziców, kochany przez rodzeństwo. To jego rodzinny dom uczył Go miłości, był źródłem jego wrażliwości i umiejętności kochania ludzi. Ten dom rodzinny był źródłem i szczytem, bo tu zaczął swoją miłość do Jezusa i tu ją skończył.

Reklama

– Kochał nas wszystkich. Dobrze wiemy, że najczęstsze słowa, jakie usłyszał każdy z nas, w każdej sytuacji, i trudnej i radosnej, to było bezustanne powtarzanie przez Niego wszystkim: pamiętaj, Jezus cię kocha! – przypomniał kaznodzieja, podkreślając: – Jeśli czegoś chcemy się od Niego nauczyć, to przede wszystkim takiego kochania Boga i ludzi.

„Nie było ani jednego dnia, żebym żałował powołania kapłańskiego” – napisał w testamencie śp. ks. Arkadiusz Olczyk. Te słowa również wybrzmiały w homilii. Bp Przybylski, przywołując to zdanie, zachęcił obecnych: – Chciejmy i tego się od ks. Arka nauczyć, takiej bezgranicznej miłości do Kościoła, takiego szacunku i miłości do kapłaństwa.

W duchu ogromnej pokory walczył z „draniem”, jakim była choroba nowotworowa. Każdą chwilę cierpienia traktował jako przedłużenie modlitwy. – Cierpienie może mnie zmiażdżyć albo wydoskonalić – pisał w testamencie. – Proszę Boga, żeby dał mi łaskę tego drugiego, żeby mnie nie zmiażdżyło, ale żeby mnie wydoskonaliło.

Reklama

Po Mszy św. ciało zmarłego Kapłana zostało złożone w grobie rodzinnym na miejscowym cmentarzu.

Ks. Arkadiusz Olczyk zmarł w wieku 52 lat – 1 października 2018 r. , po długiej i ciężkiej chorobie. Odszedł w domu rodzinnym w Zapolicach. Święcenia kapłańskie otrzymał 19 maja 1991 r. w katedrze częstochowskiej pw. Świętej Rodziny.

2018-10-04 18:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Braciszku, byłeś mi wzorem, pogrzeb śp. Jana Deca

2020-08-07 14:39

Ks. Grzegorz Umiński

Ostatnie pożegnanie Jana Deca

Biskup Ignacy Dec w piątkowe południe 7 sierpnia, pożegnał swojego starszego brata Jana.

Więcej ...

NIE dla Konwencji stambulskiej - 3 powody

2020-08-07 12:21
Więcej ...

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt nowej listy leków refundowanych

2020-08-07 20:57

Adobe Stock

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w piątek projekt nowej listy leków refundowanych, która miałaby obowiązywać od września. Po raz pierwszy znalazła się tam wstępna lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dwóch księży i raper parodiują znany hit

W wolnej chwili

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy...

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

W diecezjach

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Niedziela Wrocławska

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Kościół

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory