Reklama

episkopat.pl

Abp Budzik poświęcił pomnik mec. Macieja Bednarkiewicza, znanego obrońcy represjonowanych

2018-10-24 16:35

dg, mp / Warszawa (KAI)

Wczoraj na warszawskich Powązkach lubelski metropolita abp Stanisław Budzik poświęcił pomnik na grobie mecenasa Macieja Bednarkiewicza - jednego z najbardziej znanych polskich prawników, obrońcy represjonowanych w stanie wojennym, wieloletniego członka Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II w Rzymie.

Grób mecenasa Macieja Bednarkiewicza znajduje się na pierwszej alei Starych Powązek. Pomnik poświęcił wczoraj abp Stanisław Budzik, który dobrze znał się ze zmarłym prawnikiem.

Pomnik zaprojektował znany rzeźbiarz prof. Wincenty Kućma, którego dziełem jest m.in. pomnik Powstańców Warszawskich na placu Krasińskich.

- Pomnik przedstawia ręce, które wyciągają się do pomocy, dwie ręce nad krzyżem. Symbolizuje to pracę mojego męża. Na górze jest zamieszczony fragment 85 Psalmu, który mówi o tym, że wierność wyłania się z ziemi, a sprawiedliwość płynie z nieba. To zdanie bardzo często powtarzał mój mąż – mówi w rozmowie z KAI pani Ewa Bednarkiewicz, żona mecenasa.

Reklama

Mec. Maciej Bednarkiewicz zmarł 11 listopada 2016 r. w Warszawie, w wieku 76 lat.

Urodził się w 1940 r. w Warszawie. Studia prawnicze odbył na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1969 r. prowadził praktykę adwokacką. Był wychowawcą wielu pokoleń adwokatów i jednym z najbardziej znanych adwokatów w Polsce, znakomitym znawcą praktyki prawa. W latach 80. współpracował z Prymasowskim Komitetem Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. Występował jako obrońca w procesach politycznych, był też pełnomocnikiem Barbary Sadowskiej, matki Grzegorza Przemyka. W 1984 został tymczasowo aresztowany za rzekome udzielanie jemu pomocy jako rzekomemu dezerterowi.

Maciej Bednarkiewicz był wieloletnim członkiem Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II w Rzymie oraz współtwórcą w 1981 r. Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, którego prezesem jest od lat jego żona Ewa Bednarkiewicz.

W wolnej Polsce był posłem na Sejm X kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego (1989–1991). Pełnił też funkcję sędziego Trybunału Stanu w latach 1991–1993 i 1997–2001. Od 1989 do 1995 stał na czele Naczelnej Rady Adwokackiej, wchodził również później w skład władz polskiej adwokatury. Został także przewodniczącym rady nadzorczej Banku Millennium jak i członkiem powołanej w 2004 r. rady programowej Platformy Obywatelskiej.

Od 2002 r. zasiadał w radzie konsultacyjnej Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Odznaczony został Wielką Odznaką "Adwokatura Zasłużonym" oraz przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Tagi:
abp Stanisław Budzik

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

„Nadzieja. Zwycięstwo”

„Nadzieja. Zwycięstwo”

Bracia 24h

Bracia 24h

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Noc czuwania

Noc czuwania

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Częstochowa: Zapalają ogień w świecie

Częstochowa: Zapalają ogień w świecie

Caritas

Caritas

Premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem