Reklama

Polska

Abp Budzik poświęcił pomnik mec. Macieja Bednarkiewicza, znanego obrońcy represjonowanych

episkopat.pl

Wczoraj na warszawskich Powązkach lubelski metropolita abp Stanisław Budzik poświęcił pomnik na grobie mecenasa Macieja Bednarkiewicza - jednego z najbardziej znanych polskich prawników, obrońcy represjonowanych w stanie wojennym, wieloletniego członka Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II w Rzymie.

Grób mecenasa Macieja Bednarkiewicza znajduje się na pierwszej alei Starych Powązek. Pomnik poświęcił wczoraj abp Stanisław Budzik, który dobrze znał się ze zmarłym prawnikiem.

Pomnik zaprojektował znany rzeźbiarz prof. Wincenty Kućma, którego dziełem jest m.in. pomnik Powstańców Warszawskich na placu Krasińskich.

- Pomnik przedstawia ręce, które wyciągają się do pomocy, dwie ręce nad krzyżem. Symbolizuje to pracę mojego męża. Na górze jest zamieszczony fragment 85 Psalmu, który mówi o tym, że wierność wyłania się z ziemi, a sprawiedliwość płynie z nieba. To zdanie bardzo często powtarzał mój mąż – mówi w rozmowie z KAI pani Ewa Bednarkiewicz, żona mecenasa.

Reklama

Mec. Maciej Bednarkiewicz zmarł 11 listopada 2016 r. w Warszawie, w wieku 76 lat.

Urodził się w 1940 r. w Warszawie. Studia prawnicze odbył na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1969 r. prowadził praktykę adwokacką. Był wychowawcą wielu pokoleń adwokatów i jednym z najbardziej znanych adwokatów w Polsce, znakomitym znawcą praktyki prawa. W latach 80. współpracował z Prymasowskim Komitetem Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. Występował jako obrońca w procesach politycznych, był też pełnomocnikiem Barbary Sadowskiej, matki Grzegorza Przemyka. W 1984 został tymczasowo aresztowany za rzekome udzielanie jemu pomocy jako rzekomemu dezerterowi.

Maciej Bednarkiewicz był wieloletnim członkiem Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II w Rzymie oraz współtwórcą w 1981 r. Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, którego prezesem jest od lat jego żona Ewa Bednarkiewicz.

Reklama

W wolnej Polsce był posłem na Sejm X kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego (1989–1991). Pełnił też funkcję sędziego Trybunału Stanu w latach 1991–1993 i 1997–2001. Od 1989 do 1995 stał na czele Naczelnej Rady Adwokackiej, wchodził również później w skład władz polskiej adwokatury. Został także przewodniczącym rady nadzorczej Banku Millennium jak i członkiem powołanej w 2004 r. rady programowej Platformy Obywatelskiej.

Od 2002 r. zasiadał w radzie konsultacyjnej Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Odznaczony został Wielką Odznaką "Adwokatura Zasłużonym" oraz przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

2018-10-24 16:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Budzik: Chcemy zrobić inwentaryzację naszego życia diecezjalnego

Paweł Wysoki

Członkowie synodalnej komisji misyjnej

- Chcemy zrobić sobie rachunek sumienia czy inwentaryzację tego, w jakim miejscu naszej wspólnej, archidiecezjalnej drogi się znajdujemy. Jakie zadania stawiają obecne czasy ludziom wierzącym i jaka jest nasza wierność Ewangelii – powiedział abp Stanisław Budzik. Metropolita lubelski wręczył nominacje członkom dwunastu komisji III Synodu Archidiecezji Lubelskiej. W prace zespołu są zaangażowani zarówno duchowni jak i świeccy.

Więcej ...

Andrzej Duda złożył przysięgę prezydencką, objął tym samym urząd prezydenta na drugą kadencję

2020-08-06 10:20

Grzegorz Jakubowksi/KPRP

Andrzej Duda złożył w czwartek przed Zgromadzeniem Narodowym w Sejmie przysięgę prezydencką. Formalnie objął tym samym urząd prezydenta na drugą kadencję.

Więcej ...

Caritas Libanu na pierwszej linii pomocy w Bejrucie

2020-08-06 15:27

PAP/EPA/Thibault Camus / POOL

Kościoły, klasztory, domy zakonne i katolickie szkoły otworzyły swe podwoje dla ofiar eksplozji w Bejrucie. Szacuje się, że co najmniej 300 tys. osób jest bez dachu nad głową. „Nawet w czasie wojny domowej to miasto nie doświadczyło tak apokaliptycznej katastrofy. Pilnie potrzebujemy pomocy” – alarmuje szef libańskiej Caritas.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie

Wiara

To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Niedziela Wrocławska

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Andrzej Duda złożył przysięgę prezydencką, objął...

Polityka

Andrzej Duda złożył przysięgę prezydencką, objął...

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Rozwodów kościelnych nie ma!

Niedziela Łódzka

Rozwodów kościelnych nie ma!

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

W sprawie drugiego ślubu Jacka Kurskiego

Wiadomości

W sprawie drugiego ślubu Jacka Kurskiego