Reklama

AKW

„Śląsk” w projekcie „Podróż do wolności”

2018-10-25 12:56

AKW

„Podróż do wolności” to tytuł projektu – cyklu koncertów w wykonaniu chóru i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” dla uczczenia 100-lecia niepodległości Polski. 24 października 2018 r. artyści „Śląska” koncertowali w częstochowskiej katedrze pw. Świętej Rodziny. Gośćmi koncertu byli abp Wacław Depo – metropolita częstochowski oraz Marta Salwierak, reprezentująca marszałka woj. śląskiego Wojciecha Saługę, który jest inicjatorem projektu „Podróż do wolności”. Wykonawców i uczestników koncertu przywitał proboszcz parafii archikatedralnej w Częstochowie ks. prał. dr Włodzimierz Kowalik.

Zobacz zdjęcia: „Śląsk” w projekcie „Podróż do wolności”

W słowie wprowadzającym abp Wacław Depo podziękował zespołowi „Śląsk” za przygotowanie koncertu i Marszałkowi Województwa za projekt. Podkreślił, że człowiek, który jest zamknięty na sztukę będzie zamknięty na miłość. Artyści związani z zespołem są świadkami nie tylko miłości osobistej, ale i wspólnotowej. Pieśnią dla Ojczyzny mówią o Polsce i jej umiłowaniu.

Dyrektor „Śląska” Zbigniew Cierniak w imieniu artystów podziękował za zaproszenie do katedry pw. Świętej Rodziny i możliwość kolejnego koncertowania w tak nieodległej od Koszęcina Częstochowie.

Koncert rozpoczął się odśpiewaniem Hymnu Państwowego. Kolejnymi utworami były: „Pieśń o Ojczyźnie”, „Witaj majowa jutrzenko”, pieśni legionowe i powstańcze. Zespół wykonał również dwie pieśni maryjne, a dyrygent Mirosław Maciej Banach zaprosił uczestników do wspólnego śpiewu „Czarnej Madonny”. Na bis publiczność usłyszała „Karolinkę” i „Szła dzieweczka do laseczka”. Artystom podziękowano gorącymi oklaskami.

Reklama

Wiele utworów, które są wykonywane na koncertach w ramach projektu „Podróż do wolności” znajduje się na wydanej w tym, roku płycie pt. „Pieśń o Ojczyźnie – Zespół Pieśni i Tańca <<Śląsk>> na 100-lecie Odzyskania Niepodległości”. Album miał premierę 27 lutego 2018 r. Jest on kolekcją najbardziej znanych i najpiękniejszych pieśni patriotycznych, które w narodowej tradycji towarzyszą uroczystościom państwowym, wojskowym oraz rocznicom najważniejszych wydarzeń historycznych.

Na płycie znalazły się m.in. polskie pieśni hymniczne, a także pieśni wojenne, żołnierskie i partyzanckie. Popularne utwory patriotyczne znane z wielu koncertów okolicznościowych, w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” zwracają uwagę nowym brzmieniem i niepowtarzalnym kunsztem wykonania. Każda z pieśni, w opracowaniach muzycznych specjalnie na potrzeby składu artystycznego Zespołu, zyskuje unikatową, imponującą aranżację. 100-lecie Niepodległości to okazja, która wymaga godnej oprawy muzycznej, „Śląsk” przygotował więc zbiór, który wzbudza uczucia patriotyczne, pielęgnuje pamięć o bohaterstwie i jest odwołaniem do heroizmu polskiego oręża. „Są w tych utworach wszystkie barwy patriotyzmu: męstwo, cierpienie i wiara. W trudach walki czy w glorii chwały – muzyka zawsze łączyła. Oddając w Państwa ręce płytę z okazji 100-lecia Niepodległości Polski pragniemy przywołać pamięć o bohaterstwie, wzruszyć i pobudzić do doskonalszego odczuwania historii. Ten album to próba wyśpiewania przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” muzycznego obrazu polskiej niepodległości. Nasza przysięga pamięci” – napisał w słowie wstępnym na płytę „Pieśń o Ojczyźnie” Dyrektor Zespołu Zbigniew Cierniak.

Tagi:
Śląsk 100‑lecie niepodległości

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Dziękczynienie

Adwent 2019 – Dziękczynienie

II Konferencja Maryjna

II Konferencja Maryjna

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Spotkania z  Maryją...

Spotkania z Maryją...

Spotkanie z

Spotkanie z "Niedzielą"

komentarz i życzenia

komentarz i życzenia

XXII Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej

XXII Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej

Koncert w Warszawie

Koncert w Warszawie

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem