Reklama

Niedziela Częstochowska

„Chrystokształtność nadziei” - nowa książka abp Wacława Depo

„Chrystokształtność nadziei” – to tytuł najnowszej książki abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, która została wydana przez Częstochowskie Wydawnictwo Archidiecezjalne Regina Poloniae. Tytuł publikacji i rozważania metropolity częstochowskiego nawiązują do teologii Benedykta XVI i ks. prof. Jerzego Szymika.

Pojęcie „Chrystokształtność nadziei”, jak uzasadnia sam abp Depo „prowadzi do spraw eschatologicznych”. - Jako chrześcijanie mamy bowiem przyszłość w Chrystusie i w Nim pokładamy niezawodną nadzieję – pisze metropolita częstochowski.

Publikacja, która skała się z siedmiu rozdziałów zawiera homilie i wypowiedzi abp Wacława Depo z racji inauguracji roku akademickiego, z okazji pielgrzymek Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej z Torunia na Jasną Górę, pieszych pielgrzymek, zjazdów i kongresów, spotkań z młodzieżą, jubileuszy i wydarzeń kościelnych, takich jak Rok Wiary i Rok Miłosierdzia, Światowych Dni Młodzieży oraz sympozjów naukowych.

W swoich refleksjach arcybiskup wskazuje m. in. na personalny wymiar prawdy oraz rozpoznawanie prawdy w Chrystusie. „Pokusą we współczesnej wizji człowieka jest stawianie go w miejscu Stwórcy. Człowiek siebie czyni twórcą prawdy, autokratorem, a nie odkrywcą i jej przekazicielem. Dopiero, kiedy człowiek przyjmie wezwanie do rozpoznania prawdy, dojdzie do poznania i zrozumie, gdzie jest źródło prawdy. U podstaw prawdy, zarówno tej rozumowej jak i przyjmującej Boga, jest ten sam Bóg, dawca rozumu wiary. Miedzy rozumem i wiarą nie ma sprzeczności, bo one wzajemnie się uzupełniają” – podkreśla arcybiskup.

Reklama

Autor przypomina, że „Ewangelia jest światłem rozumu i źródłem sensu codziennej egzystencji człowieka”. Odnosząc się wielokrotnie do współczesności autor zauważa m. in. , że „smutnym jest fakt, że po upływie dwóch tysięcy lat od czasu, kiedy Jezus zostawił nam Siebie, jako nowy znak miłości miłosiernej Boga, bardziej wymowny od znaku Jonasza, nadal szukamy nowych rozwiązań życia ludzkiego poza Bogiem”.

Metropolita częstochowski jako teolog dogmatyk i przedstawiciel personalizmu chrześcijańskiego tworzonego pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Czesława S. Bartnika podejmuje tak istotne tematy i zagadnienia jak: relacje człowiek, wiara, kultura, wiara jako motyw życia i nadziei, wolność budowana na prawdzie, obrona praw sumienia, rodzina kolebką powołań oraz Eucharystia jako źródło przebaczenia. Natomiast nauczanie abp Depo skierowane do młodych ludzi wpisuje się także w zakończony w Rzymie Synod Biskupów nt. „Młodzi ludzie, wiara i rozeznanie powołania”. Abp Depo apeluje do młodych ludzi, aby na nowo odkryli Kościół, obecność Maryi w swoim życiu. Przypomina jak ważne jest wierne trwanie w Chrystusie, w którym jest nadzieja. Wskazuje również na znaczenie Dekalogu w życiu młodych ludzi. „Groźną pokusą każdego czasu - a zwłaszcza naszej epoki - jest to, aby podporządkować prawdę i moralność sondażom opinii medialnej, czyli opinii większości” – podkreśla arcybiskup.

W swoich rozważaniach metropolita częstochowski sięga do nauczania m. in. św. Jana Pawła II, Benedykta XVI, sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, św. Augustyna, św. Grzegorza Wielkiego, św. Tomasza z Akwinu, św. Edyty Stein, papieża Franciszka, Karla Bartha, kard. Roberta Saraha, ks. prof. dr. hab. Czesława S. Bartnika, ale także do poezji Karola Wojtyły, Romana Brandstaettera, Cypriana Kamila Norwida, Czesława Miłosza i Kazimierza Węgrzyna.

Reklama

Książka została ubogacona zdjęciami: Adama Bujaka, Bożeny i Mariana Sztajner oraz Zdzisława Sowińskiego.

Abp Wacław Depo jest autorem licznych publikacji naukowych i pastoralnych, takich jak m. in.: „Ewangelia pielgrzymująca” (2008), „Dotknąć Chrystusa” (2008), „Na ścieżkach Prawdy” (2008), „Raduj się twoją wiarą...” (2009), „Misja i odpowiedzialność” (2010), „Chrystus kerygmatyczny w nauce Martina Kählera (1835 –1912)” (2010), „Istnienie ukierunkowane na Chrystusa” (2011) „Blask wiary w Chrystusie” (2012), „Papieski wiatr” (2014) oraz artykułów, w tym dotyczących mariologii, takich jak: „Apel Jasnogórski modlitwą zawierzenia”, „Maryja – Świadek Chrystusa i Matka naszego narodu”, „Maryja Królowa Polski we współczesnym etosie narodu”, „Jasna Góra przestrzenią «wyobraźni miłosierdzia»” i „Wierność łasce” (2015) oraz „Apelowe «głosów zbieranie»”.

2018-10-29 11:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ważne zarządzenie abp. Wacława Depo

2020-03-27 14:53

Bożena Sztajner/Niedziela

"Naśladując Boskiego Mistrza, również musimy – dla obrony powierzonej nam Owczarni Pańskiej od ryzyka zakażenia – ograniczyć możliwość udziału w celebracjach liturgicznych i przystępowania do Sakramentów Świętych" – napisał abp Wacław Depo w specjalnym zarządzeniu regulującym posługę duszpasterską w ostatnich tygodniach Wielkiego Postu i w czasie Triduum Paschalnego.

Więcej ...

Rekolekcje w godzinie próby

2020-03-24 09:02

Rekolekcje w godzinie próby. Osiem spotkań z Miłosiernym. prowadzi: Krzysztof Wons SDS 24 marca – 1 kwietnia 2020

Więcej ...

Sondaż IBRiS dla "Rz": nowy prezydent za rok?

2020-03-30 07:09

Wyborcy PiS i opozycji są zaskakująco zgodni w sprawie przesunięcia wyborów - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej", opublikowanego w poniedziałkowym wydaniu dziennika.

Więcej ...

Reklama

#ODKUPIENI

Projekt Niedzieli na Wielki Post

#ODKUPIENI

Najpopularniejsze

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Duchowość

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Rzym: nie żyje dziennikarz Marek Lehnert

Rzym: nie żyje dziennikarz Marek Lehnert

W jaki sposób możemy uzyskać odpuszczenie grzechów poza...

Wiara

W jaki sposób możemy uzyskać odpuszczenie grzechów poza...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Dąbrowa Górnicza: Profanacja w Sanktuarium Matki Bożej...

Polska

Dąbrowa Górnicza: Profanacja w Sanktuarium Matki Bożej...

Kapłan zmarł po tym jak oddał respirator młodszemu...

Kościół

Kapłan zmarł po tym jak oddał respirator młodszemu...

Przewodniczący Episkopatu prosi by 25 marca biły dzwony...

Kościół

Przewodniczący Episkopatu prosi by 25 marca biły dzwony...

Transmisja pogrzebu ks. Piotra Pawlukiewicza na portalu...

Kościół

Transmisja pogrzebu ks. Piotra Pawlukiewicza na portalu...

Puławy: zmarł ksiądz zakażony koronawirusem

Puławy: zmarł ksiądz zakażony koronawirusem