Reklama

vatican.va

Papież: ewangelizację realizuje się, wędrując z ludźmi

2018-10-29 16:45

vaticannews.va / Watykan (KAI)

Papież Franciszek spotkał się z uczestnikami kapituły misjonarzy św. Karola, czyli skalabrynianów. Ich szczególnym charyzmatem jest posługa wśród migrantów. Ojciec Święty przypomniał, że stosunek do nich jest dzisiaj naznaczony różnymi stereotypami i podejrzliwością, aż po ich odrzucenie. To wymaga bardziej odważnego i wytrwałego entuzjazmu apostolskiego, aby nieść miłość Chrystusa wszystkim, którzy są daleko od swoich ojczyzn i rodzin, a przez to narażeni są również na to, że mogą się poczuć się oddzielonymi od Boga.

Franciszek nawiązał do tematu spotkania, którym są słowa ewangelicznego opowiadania o uczniach idących do Emaus po zmartwychwstaniu Jezusa: „Spotkanie i droga. «Jezus szedł z nimi»”. Papież podkreślił, że kapituła jest szczególnym czasem łaski, w którym należy przyswoić sobie dwa ważne wymiary duszpasterskiej troski: głoszenie słowa oraz wędrowanie z innymi.

Historia biblijna zwraca uwagę na to, że ewangelizację realizuje się będąc w drodze z innymi. Wskazał przy tym na kilka elementów tego wędrowania. Po pierwsze obejmuje ono słuchanie, w postawie współodczuwania, szczerej bliskości. Migranci, jak zaważył Papież, noszą w sercu wiele historii: „historii pięknych i przykrych. Niebezpieczeństwo polega na tym tym, że te historie zostaną wymazane: te przykre i bolesne, to oczywiste; ale także te piękne, ponieważ przypominanie ich powoduje cierpienie. I w ten sposób – zauważył Franciszek - powstaje ryzyko, że migrant stanie się osobą wykorzenioną, pozbawioną oblicza, bez tożsamości. Zdaniem Papieża byłoby to niepowetowaną stratą, ale można jej uniknąć dzięki słuchaniu, wędrując obok osób oraz wspólnot migrantów. To jest wielka łaska, ale także dar nowych możliwości dla Kościoła i świata”.

Reklama

Franciszek zauważył, że po wysłuchaniu trzeba przekazać Słowo oraz łamać Chleb Eucharystyczny. Trzeba dzielić z migrantami zachwyt zbawieniem, które jest darem dla ludzi wszystkich kultur i powinno owocować nadzieją, wolnością oraz pokojem. Znak łamanego Chleba wciąż aktualizuje wydarzenie, poprzez które Syn Boży ofiarował siebie za życie pielgrzymów, najbardziej narażonych dzisiaj na utratę nadziei. Aby nie cierpieć, wolą oni często wymazać przeszłość. Papież ponadto przypomniał, że warunkiem owocności każdej misji jest trwanie w jedności z Panem oraz rozwijanie życia wspólnotowego czyli przeżywanie jedności w różnorodności.

Tagi:
uchodźcy Franciszek

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Proobronni

Proobronni

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Szkoły Papieskie na Jasnej Górze

Szkoły Papieskie na Jasnej Górze

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Niedziela nr 41/2019

Niedziela nr 41/2019

Jesteś ważny!

Jesteś ważny!

Odpust ku czci św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie

Odpust ku czci św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie

Bp Przybylski w DA Emaus: Twoja wiara może cię uzdrowić

Bp Przybylski w DA Emaus: Twoja wiara może cię uzdrowić

Święto Patronki śląskiej ziemi

Święto Patronki śląskiej ziemi

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem