Reklama

Polska

Jasna Góra: w niedzielę obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości

2018-11-02 16:59

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Pod patronatem prezydenta RP, z udziałem dzieci i młodzieży, władz państwowych i samorządowych oraz pielgrzymów, na Jasnej Górze już w najbliższą niedzielę odbędą się główne uroczystości jubileuszowe 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. To właśnie 4 listopada w 1918 r. sanktuarium jako jedno z pierwszych miejsc w kraju stało się skrawkiem wolnej Polski.

Uroczystości rocznicowe zainauguruje o godz. 9.30 w bazylice dziękczynna Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Swą obecność na Eucharystii zapowiedziało prawie sto szkolnych pocztów sztandarowych. Obecne będą delegacje m.in. Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej, NSZZ Solidarność, parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, kościelnych. Obecna będzie także ponad 40-osobowa grupa dzieci z polskich szkół na Litwie.

Na jasnogórskie zaproszenie do udziału w uroczystościach odpowiedziała również rodzina kpt. Artura Wiśniewskiego z wnuczką Bożeną Wiśniewską. To on, żołnierz legionista, w 1918 r. wprowadził polskie wojsko do Sanktuarium, przejmując klasztor z rąk zaborców. Po Mszy, w Kaplicy Pamięci Narodu odsłonięta zostanie poświęcona mu pamiątkowa tablica.

Podczas Mszy św. w darach ołtarza niesionych będzie 5 specjalnych ksiąg „Sto życzeń na 100 lat dla Polski”. Życzenia dla Niepodległej dzieci wpisywały w szkołach. Są one wyrazem ich miłości do Ojczyzny i wotum młodego pokolenia składanym w darze dla Matki Bożej Królowej Polski.

Reklama

Po części modlitewnej na błoniach jasnogórskich rozpocznie się „patriotyczny piknik”. Z placu im. Wł. Biegańskiego Alejami NMP w rytmie poloneza dotrze barwny korowód dzieci i młodzieży niosący 100-metrową flagę narodową. Nie zabraknie regionalnych strojów i nawiązania do czasów Legionów Polskich i żołnierzy marszałka Piłsudskiego, którzy nosili charakterystyczne „maciejówki”.

Plac jasnogórski w symboliczny sposób „opasany” zostanie biało-czerwonymi barwami, jako znak jedności Polaków oddających się pod opiekę Maryi Królowej Polski. Następnie flaga zostanie przekazana Ojcom Paulinom i żołnierzom z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, by mogła w uroczysty i bardzo symboliczny sposób znów „załopotać” z wieży.

Wywieszenie flagi będzie bardzo spektakularne. Prace nad zabezpieczeniem obiektu i przygotowania do wykonania tego widowiskowego zadania trwają już od dłuższego czasu. Jednostka Wojsk Komandosów w Lublińcu jest najstarszą jednostką wojsk specjalnych w Siłach Zbrojnych RP.

Wywieszenie 100-metrowej flagi z wieży nastąpi podczas rekonstrukcji wydarzeń z 4 listopada 1918 r., którą przygotowuje Grupa Teatralna pod Wiszącym Kotem działająca przy LO im. M. Kopernika w Częstochowie z gościnnym występem grupy rekonstrukcyjnej SRH 73 PP z Katowic.

Potem zapłonie „ogień wolności” i rozpocznie się śpiew patriotycznych pieśni ze specjalnie przygotowanych przez uczniów na tę okoliczność śpiewników.

Na błoniach podczas pikniku niepodległościowego sprzęt bojowy zaprezentują żołnierze i strażacy. Przeprowadzą oni także różne działania edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży. Prezentowana będzie wystawa IPN „Ojcowie Niepodległości”, swoje stanowisko informacyjno-edukacyjne z punktem wymiany 5 zł monet mieć będzie Narodowy Bank Polski.

Część popołudniową świętowania urodzin Niepodległej wypełni na Jasnej Górze m.in. oratorium „Soli Deo Per Mariam” w wykonaniu Filharmonii Śląskiej o Stefanie Kardynale Wyszyńskim. Oratorium powstało w 2017 r. z inspiracji Instytutu Prymasa Wyszyńskiego i Zakonu Paulinów, w celu pokazania osoby i dziedzictwa Czcigodnego Sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia. Dzieło ma być także wyrazem wdzięczności za dar paulińskiego Konfratra i swoistym przygotowaniem do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

Spektakularnym wydarzeniem obchodów jubileuszowych 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będzie inauguracja nowej iluminacji wieży jasnogórskiej, która rozbłyśnie w narodowych barwach. Wieża, która dla wielu Polaków i wiernych z zagranicy jest symbolem „góry zwycięstwa” zyska całkiem nowe oświetlenie. TAURON przygotował nową oprawę świetlną tego miejsca. Około godz. 18.00 każda ze ścian jasnogórskiej wieży zamieni się w biało-czerwoną flagę Polski. Dopełnieniem tego oświetlenia będzie okazjonalna iluminacja budynku tzw. Pokoi Królewskich, którą będzie można podziwiać już w sobotę wieczorem, 3 listopada.

Setne urodziny Niepodległej świętowane w Narodowym Sanktuarium zakończy Apel Jasnogórski, który z udziałem Wojska Polskiego poprowadzi o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów.

Kontynuacja trwać będzie jeszcze nazajutrz, bowiem 5 listopada ze specjalnym koncertem „Pieśń o Ojczyźnie” wystąpi zespół Śląsk.

Jubileuszowe uroczystości na Jasnej Górze będą jednocześnie podsumowaniem projektu edukacyjnego „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”, który zyskał wsparcie programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Niepodległa” a realizują go: Jasna Góra, delegatura w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie. W działaniach wzięło udział ok. 130 szkół i przedszkoli powiatu częstochowskiego.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

100 minut dla Niepodległej

2019-05-08 08:13

Niedziela szczecińsko-kamieńska 19/2019, str. 4

Ks. Marcin Miczkuła

Projekt polegał ona na przygotowaniu przez dzieci i młodzież 100 minut pieśni oraz wierszy niepodległościowych

Więcej ...

Duma Kosiny

Niedziela przemyska 32/2012

Więcej ...

Paulini rozpoczęli Rok Jubileuszowy bł. Euzebiusza

2020-01-20 18:21

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Rok Jubileuszowy bł. Euzebiusza rozpoczął się we wszystkich paulińskich klasztorach na świecie. Dziś przypada 750. rocznica śmierci węgierskiego błogosławionego, który jest organizatorem i założycielem Zakonu Paulinów. Zjednoczeni przez niego pustelnicy przyjęli regułę i otrzymali nazwę Zakon Braci św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Wiadomości

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Nieprzyzwoita nagość okraszona świętością

Niedziela Rzeszowska

Nieprzyzwoita nagość okraszona świętością

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Kościół

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Niedziela Częstochowska

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...