Reklama

Niedziela w Warszawie

Filmowa premiera rekonstrukcji Powstania Warszawskiego

Artur Stelmasiak/Niedziela

W warszawskim kościele bł. Władysława z Gielniowa odbyła się premiera filmu zrealizowanego przez Fundację Niedziela. Widzowie zobaczyli rekonstrukcję życia codziennego oraz walk z okresu Powstania Warszawskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Specjalny premierowy pokaz zorganizowało Stowarzyszenie Historyczne Polonia Restituta, które od lat działa aktywnie przy parafii bł. Władysława z Gielniowa.

- Zarejestrowana na filmie rekonstrukcja odbyła się 4 sierpnia i była pokazem dla mieszkańców Warszawy i uczestników Kongresu Młodzieży Polonijnej. Na przełomie lipca i sierpnia przyjechali do Warszawy młodzi Polacy praktycznie z całego świata. Nasza rekonstrukcja była dla nich lekcją żywej historii Polski - mówił przed projekcją Jacek Perłowski, prezes Stowarzyszenia Historycznego Polonia Restituta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Duże ukłony w stronę wielu grup historycznych z Warszawy, ale także Księdza Biskupa Wiesława Lechowicza, który był gospodarzem Kongresu Młodzieży Polonijnej. Dziękuję również Fundacji Niedziela, dzięki której film został zrealizowany.

Artur Stelmasiak/Niedziela

Inscenizacja historyczna została zrealizowana na terenie Campusu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie została wykonana specjalna scenografia. Film "Inscenizacja Powstanie Warszawskie 1944" pokazuje fragmenty prezentujące pięć scen: życie w okupowanej Warszawie, zamach na Kuczerę, rozpoczęcie Powstania, życie na barykadzie, atak Niemców i likwidację barykady.

- To nie jest typowy film akcji z tradycyjną fabułą. Nasz film ma walory edukacyjne, by widzowie zobaczyli kilka scen z życia powstańczej Warszawy - podkreśla Perłowski.

Jedna ze scen ukazuje rozstawione stragany, przekupki próbują sprzedać jakieś warzywa, a po ulicy chodzi niemiecki patrol. Na murze rozwieszone są listy rozstrzelanych, przechodnie zatrzymują się przed nimi i czytają, szukając znajomych nazwisk. Gdy patrol jest odwrócony plecami, jakiś chłopak maluje na murze znak „Polski Walczącej”. W pewnym momencie zjawia się liczny oddział niemiecki otaczając ludzi organizuje łapankę.

- Zależało nam na tym, by młodzi z całego świata zobaczyli życie codzienne w okupowanej Warszawie. Ale także zrozumieli dlaczego stolica stanęła do niezłomnej walki - mówił prezes Polonia Restituta. - W inscenizacji oraz filmie pokazujemy także bardzo ważną rolę kapłanów, których posługa podtrzymywała na duchu szeregi powstańców oraz ludność cywilną.

Reklama

W kolejnych scenach widać już potyczki militarne walczącej Warszawy z niemieckimi oddziałami. Oprócz strzelanin i wybuchów widzowie mogli zobaczyć słynne Goliaty, czyli zdalnie sterowane pojazdy gąsienicowe z materiałami wybuchowymi oraz niemiecki wóz pancerny.

Stowarzyszenie Historyczne Polonia Restituta do rekonstrukcji zaprosiło najlepsze grupy historyczne z Warszawy. Ale to nie jedyna ich inicjatywa w stolicy. Co roku 1 sierpnia o godz. 17 organizują układanie żywej kotwicy, symbolu Polski Walczącej, z ludzi przed Kolumną Zygmunta na placu Zamkowym. - Ta tematyka zainteresowań jest dla mnie całkowicie naturalna, bo moi rodzice i prawie cała rodzina walczyła w Powstaniu Warszawskim - mówi "Niedzieli" Jacek Perłowski.

Podziel się:

Oceń:

2018-11-07 09:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Największy Dar

Niedziela Ogólnopolska 10/2019, str. 16-17

Materiały dystrybutora

W przypadku odbioru „Największego daru” najważniejszy nie jest obejrzany film, tylko ten, który się dopiero rozpocznie po wyjściu z sali – mówi „Niedzieli” Juan Manuel Cotelo, reżyser, społecznik i ewangelizator, o filmie, który powstał dzięki współpracy hiszpańskiego Infinito+1 z polskim Stowarzyszeniem Rafael

Więcej ...

Rzymskie obchody setnej rocznicy narodzin dla nieba św. Józefa Sebastiana Pelczara

2024-04-19 16:24
Św. Józef Sebastian Pelczar

Archiwum Kurii

Św. Józef Sebastian Pelczar

Mszą św. w kaplicy Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie wieczorem 18 kwietnia zainaugurowano jubileuszowe spotkanie poświęcone św. Józefowi Sebastianowi Pelczarowi.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie najemnikiem!

2024-04-19 22:12

Archiwum bp Andrzeja Przybylskiego

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Wiara

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

Kościół

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous