Reklama

Niedziela Wrocławska

Zbliża się konferencja "Europa i pojednanie"

Materiały prasowe Organizatora

Spotkanie, jakie w najbliższy poniedziałek odbędzie się  w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego zorganizowano w ramach projektu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”. Pomysłodawcą jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego a współorganizatorem Rada do spraw Społecznych Konferencji Episkopatu Polski. Projekt składa się z cyklu 10. ogólnopolskich naukowych konferencji tematycznych, organizowanych w najważniejszych ośrodkach akademickich Polski i podejmujących kluczowe dla społeczeństwa zagadnienia z zakresu szeroko rozumianego życia publicznego, gospodarczego, politycznego, społecznego i kulturalnego: rodzina, praca, przedsiębiorczość i społeczna gospodarka rynkowa, obywatelskość i patriotyzm, wolność, suwerenność i praworządność, ekologia, solidarność społeczna i zrównoważony rozwój, godność i sprawiedliwość społeczna, Europa i pojednanie, kultura i tożsamość, państwo – Kościół, osoba ludzka i jej prawa. Ich zwieńczeniem będzie międzynarodowy Kongres w Krakowie, podejmujący problematykę sumienia i odpowiedzialności w życiu publicznym.

Wrocławska konferencja jest siódmą z kolei, organizowaną w ramach inicjatywy, którą swoim patronatem objął m.in. Prezydent RP Andrzej Duda. Towarzyszyć jej będzie hasło: „Europa i pojednanie”. Rozpocznie się ona o 9.30, a wykład inauguracyjny wygłosi Pablo Perez Lopez z Uniwersytetu Nawarry w Hiszpanii. Po nim uczestnicy będą mogli wysłuchać kilku dyskusji panelowych oraz wykładów, których zwieńczeniem będzie próba sformułowania przesłania dla Polski u progu drugiego stulecia niepodległości. Tym samym spotkanie we Wrocławiu wpisze się w założenia projektu „Polonia Restituta”, w myśl których jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości powinien być okazją nie tylko do świętowania ale i do debaty nad sprawami najważniejszymi dla Polski i Polaków, po to, aby w oparciu o doświadczenia historyczne zdiagnozować teraźniejszość oraz zastanowić się nad najważniejszymi wyzwaniami i zadaniami na przyszłość.


Pełny program konferencji oraz informacja o transmisji na żywo na stronie

Reklama

https://polonia-restituta.pl/konferencja/wydarzenie-07/


2018-11-15 11:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Mateusz Morawiecki: ochroniliśmy już ok. 2,5 mln miejsc pracy

2020-05-19 16:12

Materiał prasowy

Premier Mateusza Morawieckiego bierze udział w konferencji „Tarcza dla polskich firm i pracowników. Forum gospodarcze Polskiego Funduszu Rozwoju”.

Więcej ...

Abp Nossol o kard. Wyszyńskim: Był wielki w tym, że usiłował zrozumieć ludzi myślących inaczej

2020-05-28 10:19

Archiwum rodziny Michnowiczów z Tomaszówki

kard. Stefan Wyszyński

- Miałem do niego zaufanie. Wiedziałem, że komu jak komu, ale jemu zależy na Kościele w Polsce, na wprowadzaniu reformy soborowej, na pojednaniu. Był wielkim człowiekiem a jego wielkość polegała również na tym, że usiłował zrozumieć ludzi myślących inaczej – tak o kard. Stefanie Wyszyńskim mówi abp Alfons Nossol, biskup senior diecezji opolskiej.

Więcej ...

Pokazywał i uczył nas jedności

2020-05-29 00:30

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Kard. Wyszyński doskonale wiedział, że jeśli Kościół da się podzielić, nie przetrwa czasu próby – powiedział kard. Kazimierz Nycz w homilii w czasie Mszy św. w 39. rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia w archikatedrze warszawskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niestrudzony pasterz narodu

Niedziela w Warszawie

Niestrudzony pasterz narodu

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Kościół

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Święty nie rodzi się po śmierci

Wiara

Święty nie rodzi się po śmierci

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Zdrowie

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...