Reklama

Kościół

Hiszpania: rozpoczyna się w Madrycie 41. Europejskie Spotkanie Młodych

Młodzież z Góry Błogosławieństw odwiedziła z br. Wojtkiem
swoich rówieśników w ośrodku w Czerniewicach

Br. Wojciech

Młodzież z Góry Błogosławieństw odwiedziła z br. Wojtkiem swoich rówieśników w ośrodku w Czerniewicach

W dniach 28 grudnia 2018-1 stycznia 2019 odbędzie się w Madrycie 41. Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez Wspólnotę z Taizé. Organizatorzy spodziewają się przybycia ok. 15 tys. uczestników z całego kontynentu, z czego prawie połowę stanowić będą Hiszpanie, a wśród nieco ponad 8 tys. obcokrajowców najliczniejszą grupą będą – podobnie jak na większości poprzednich takich wydarzeń – Polacy, których ma być ponad 3 tysiące. Stolica Hiszpanii będzie po raz pierwszy gościć tego rodzaju spotkanie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jego młodzi uczestnicy przybędą na miejsce 28 grudnia i będzie to dzień przede wszystkim rozmieszczania gości w parafiach, szkołach i rodzinach w Madrycie i okolicach. Wieczorem po kolacji wszyscy zbiorą się na modlitwie na terenach targowych (IFEMA), będących głównym miejscem całego wydarzenia.

Program spotkania przewiduje przed- i popołudniowe warsztaty, poświęcone najbardziej palącym zagadnieniom współczesności, ale podejmowanym z punktu widzenia wiary. Bardzo bogata propozycja tematyczna warsztatów obejmuje takie tematy jak m.in. obecność Chrystusa w naszym życiu, dzielenie się wiarą, ale też dobrami materialnymi z innymi, spotkanie z Bogiem w ubogich, chrześcijańskie podejście do problemu uchodźców i migrantów na naszym kontynencie, handel ludźmi, zmiany klimatyczne, sport i wartości ludzkie i wiele innych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Młodzi z całej Europy będą rozważać te zagadnienia nie tylko we własnym gronie, ale także w rozmowie z zaproszonymi ekspertami – politykami, ekonomistami, ludźmi Kościoła i innymi osobistościami. Gośćmi spotkania będą m.in. arcybiskup Madrytu kard. Carlos Osoro, ekonomista Enrique Lluch Frechina, rosyjski teolog prawosławny ks. Andriej Kordoczkin i oczywiście bracia z Taizé.

Przewidziano również program artystyczny, na który złożą się koncerty sakralnej muzyki wschodniej w wykonaniu chrześcijan z różnych krajów arabskich, muzyki flamenco oraz odwiedziny klasztoru hieronimitów i Muzeum Prado.

Nieodłączną częścią spotkania są codzienne modlitwy rano i wieczorem oraz Msze w parafiach, przyjmujących młodych gości z całego kontynentu.

W poniedziałek 31 grudnia o godzinie 23.00 rozpocznie się modlitewne czuwanie w intencji pokoju, po czym w parafiach goszczących uczestników spotkania rozpocznie się tradycyjne „święto narodów”. Podczas niego młodzież z różnych krajów przedstawi swe tańce, śpiewy i inne elementy swych zwyczajów i w ten sposób wszyscy powitają nowy rok.

Reklama

Nazajutrz z rana młodzi wezmą udział w Mszach św. w tychże parafiach, po czym spożyją obiad w rodzinach, które zaprosiły uczestników do siebie. Od ok. godz. 17.00 uczestnicy zaczną opuszczać stolicę Hiszpanii i spotkanie dobiegnie końca.

Organizowane przez Wspólnotę Ekumeniczną z Taizé Europejskie Spotkania Młodych pod ogólnym hasłem „Pielgrzymka nadziei przez ziemię” odbywają się od 1978 r. zawsze na przełomie starego i nowego roku. Po raz pierwszy młodych gości z całego kontynentu (wtedy głównie z zachodniej jego części) gościł w tymże roku Paryż, który w sumie pięciokrotnie ich podejmował (w latach 1978, 1983, 1988, 1994 i 2002). Łącznie spotkania odbyły się dotychczas w 26 miastach, w tym w trzech polskich: we Wrocławiu dwukrotnie (1989, 1995) oraz w Warszawie (1999) i w Poznaniu (2009).

Podziel się:

Oceń:

0 0
2018-12-27 18:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Hiszpańskie media: ESM we Wrocławiu świadectwem pokoju w niespokojnych czasach

Agnieszka Bugała

Hiszpańskie media oceniając odbywające się we Wrocławiu Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez Wspólnotę z Taizé, twierdzą, że wydarzenie to jest świadectwem młodych chrześcijan o pokoju. Odnotowują, że spotkanie przypada w niespokojnych czasach naznaczonych wieloma konfliktami, zarówno w Europie, jak i na świecie.

Więcej ...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją nieśmiertelnością

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 6, 52-59.

Więcej ...

Książka, która zmienia perspektywę

2024-04-19 09:12

mat. organizatorów

To doskonały podręcznik dla rzeczników prasowych instytucji kościelnych, a zarazem książka, która może zmienić naszą perspektywę oceny wydarzeń, które dzieją się dookoła nas – mówił ks. Rafał Kowalski podczas konferencji poświęconej książce Joaquina Navarro-Vallsa „Moje lata z Janem Pawłem II. Prywatne zapiski rzecznika prasowego Watykanu 1984-2006, zorganizowanej przez Stowarzyszenie na rzecz edukacji i rodziny NURT we Wrocławiu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza