Reklama

Tomasz Lewandowski

Caritas Polska z pomocą humanitarną na Ukrainie

2018-12-28 10:31

Caritas Polska, maj / Warszawa (KAI)

Caritas Polska wspiera mieszkańców wschodniej Ukrainy. W ramach trwającego od września projektu pomoc trafia do 5 tys. osób potrzebujących, w formie 20 tys. paczek. Od 20 do 22 grudnia delegacja Caritas przebywała z wizytą na Ukrainie kontrolując dystrybucję pomocy humanitarnej.

Caritas Polska we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów (Departament Pomocy Humanitarnej) od września tego roku uruchomiła kolejny projekt pomocy mieszkańcom z terenów Doniecka i Ługańska. Działania zaplanowano w okresie od 15 września do 31 grudnia 2018 r. Projekt przewiduje poprawę sytuacji materialnej obywateli Ukrainy zamieszkujących w pobliżu strefy rozgraniczenia pomiędzy Republiką Ukrainy a Doniecka i Ługańską Republiką Ludową wzdłuż linii: Mariupol, Wołnowach, Pokrowsk, Konstantyniwka, Bachmut, Szczastia, Stanica Ługańska.

Pomoc jest niezbędna. Według Humanitarian Response Plan z lutego 2018 r. w wyniku konfliktu na wschodniej Ukrainie ucierpiało ponad 4 miliony ludzi, z czego 3,4 miliona nadal potrzebuje pomocy humanitarnej. Na tzw. „linii rozgraniczenia” mierzącej 457 km, śmierć poniosło prawie 600 ofiar wśród cywilów oraz została zniszczona krytyczna infrastruktura cywilna. Ponadto, podzielenie kraju spowodowało zerwanie powiązań socjoekonomicznych oraz współzależności między obszarami podstawowych usług społecznych oraz towarów. Z tego względu miejscowa ludność znalazła się w trudnych warunkach wyboru pomiędzy podstawowymi potrzebami zakupowymi takimi jak: żywność, leki, środki czystości, opłaty za mieszkania, ogrzewanie czy wydatki na edukację.

Caritas Polska realizuje projekt za pośrednictwem lokalnych partnerów: Towarzystwo Lwa oraz Caritas Winnica. Na miejscu partnerzy są odpowiedzialni za prawidłowy przebieg całej organizowanej pomocy.

Reklama

Pomoc polega na bezpośrednim przekazaniu potrzebującym mieszkańcom niezbędnej żywności oraz środków higienicznych. Trafia ona do 5 tys. osób przez okres 4 miesięcy. Łącznie będzie to 20 tys. paczek. Beneficjentami projektu są potrzebujące osoby starsze oraz rodziny z dziećmi. W paczkach pomocowych znajdują się: cukier, mąka, kasza gryczana, jęczmienna, płatki owsiane, konserwy mięsne oraz rybne, olej, dżem, marmolada czy suchary. W pakietach higienicznych znalazły się: proszki do prania, mydło, pasta do zębów, szczoteczki do zębów, proszki do czyszczenia, płyny do mycia naczyń, środki do higieny osobistej kobiet.

Ponadto, projekt zakłada objęcie wsparciem psychologicznym mieszkańców strefy rozgraniczenia w okolicach Mariupola oraz Awdiejewki, obok wsparcia psychologicznego oferowanego poza strefą. Podczas trzech dziesięciodniowych wyjazdów terenowych połączonych z dystrybucją pomocy humanitarnej zostanie udzielone wsparcie psychologiczne dla 150 osób. Warto zaznaczyć, że projekt posiada wsparcie lokalnych władz oraz miejscowych partnerów (Towarzystwo Lwa oraz Caritas-Spes Winnica).

W dniach 20-22 grudnia odbyła kolejna się wizyta delegacji Caritas Polska oraz jej partnerów, która miała za zadanie kontrolę dystrybucji pomocy humanitarnej. Pomoc trafiła bezpośrednio do potrzebujących osób starszych i rodzin z dziećmi z okręgu Donieckiego, Ługańskiego i Słowiańskiego. Równolegle odbywa się dystrybucja paczek z pomocą humanitarną w pozostałych częściach wschodniej Ukrainy, wzdłuż przebiegającej linii frontu.

Tagi:
Caritas pomoc

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich z kar. Sarahem

Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich z kar. Sarahem

Kana Młodych - Zaproszenie

Kana Młodych - Zaproszenie

Historia podziemnego przejścia na Jasną Górę

Historia podziemnego przejścia na Jasną Górę

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 46/2019

Prezentacja nr 46/2019

Pytania o wolność...

Pytania o wolność...

Instalacja relikwii I stopnia św. Jana Pawła II w Żórawinie

Instalacja relikwii I stopnia św. Jana Pawła II w Żórawinie

Częstochowa. Zakończenie XXII Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w Tenisie Stołowym

Częstochowa. Zakończenie XXII Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów...

XXII Mistrzostwa w tenisie stołowym

XXII Mistrzostwa w tenisie stołowym

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem