Reklama

Kościół

Caritas Polska z pomocą humanitarną na Ukrainie

Tomasz Lewandowski

Caritas Polska wspiera mieszkańców wschodniej Ukrainy. W ramach trwającego od września projektu pomoc trafia do 5 tys. osób potrzebujących, w formie 20 tys. paczek. Od 20 do 22 grudnia delegacja Caritas przebywała z wizytą na Ukrainie kontrolując dystrybucję pomocy humanitarnej.

Caritas Polska we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów (Departament Pomocy Humanitarnej) od września tego roku uruchomiła kolejny projekt pomocy mieszkańcom z terenów Doniecka i Ługańska. Działania zaplanowano w okresie od 15 września do 31 grudnia 2018 r. Projekt przewiduje poprawę sytuacji materialnej obywateli Ukrainy zamieszkujących w pobliżu strefy rozgraniczenia pomiędzy Republiką Ukrainy a Doniecka i Ługańską Republiką Ludową wzdłuż linii: Mariupol, Wołnowach, Pokrowsk, Konstantyniwka, Bachmut, Szczastia, Stanica Ługańska.

Pomoc jest niezbędna. Według Humanitarian Response Plan z lutego 2018 r. w wyniku konfliktu na wschodniej Ukrainie ucierpiało ponad 4 miliony ludzi, z czego 3,4 miliona nadal potrzebuje pomocy humanitarnej. Na tzw. „linii rozgraniczenia” mierzącej 457 km, śmierć poniosło prawie 600 ofiar wśród cywilów oraz została zniszczona krytyczna infrastruktura cywilna. Ponadto, podzielenie kraju spowodowało zerwanie powiązań socjoekonomicznych oraz współzależności między obszarami podstawowych usług społecznych oraz towarów. Z tego względu miejscowa ludność znalazła się w trudnych warunkach wyboru pomiędzy podstawowymi potrzebami zakupowymi takimi jak: żywność, leki, środki czystości, opłaty za mieszkania, ogrzewanie czy wydatki na edukację.

Caritas Polska realizuje projekt za pośrednictwem lokalnych partnerów: Towarzystwo Lwa oraz Caritas Winnica. Na miejscu partnerzy są odpowiedzialni za prawidłowy przebieg całej organizowanej pomocy.

Reklama

Pomoc polega na bezpośrednim przekazaniu potrzebującym mieszkańcom niezbędnej żywności oraz środków higienicznych. Trafia ona do 5 tys. osób przez okres 4 miesięcy. Łącznie będzie to 20 tys. paczek. Beneficjentami projektu są potrzebujące osoby starsze oraz rodziny z dziećmi. W paczkach pomocowych znajdują się: cukier, mąka, kasza gryczana, jęczmienna, płatki owsiane, konserwy mięsne oraz rybne, olej, dżem, marmolada czy suchary. W pakietach higienicznych znalazły się: proszki do prania, mydło, pasta do zębów, szczoteczki do zębów, proszki do czyszczenia, płyny do mycia naczyń, środki do higieny osobistej kobiet.

Ponadto, projekt zakłada objęcie wsparciem psychologicznym mieszkańców strefy rozgraniczenia w okolicach Mariupola oraz Awdiejewki, obok wsparcia psychologicznego oferowanego poza strefą. Podczas trzech dziesięciodniowych wyjazdów terenowych połączonych z dystrybucją pomocy humanitarnej zostanie udzielone wsparcie psychologiczne dla 150 osób. Warto zaznaczyć, że projekt posiada wsparcie lokalnych władz oraz miejscowych partnerów (Towarzystwo Lwa oraz Caritas-Spes Winnica).

W dniach 20-22 grudnia odbyła kolejna się wizyta delegacji Caritas Polska oraz jej partnerów, która miała za zadanie kontrolę dystrybucji pomocy humanitarnej. Pomoc trafiła bezpośrednio do potrzebujących osób starszych i rodzin z dziećmi z okręgu Donieckiego, Ługańskiego i Słowiańskiego. Równolegle odbywa się dystrybucja paczek z pomocą humanitarną w pozostałych częściach wschodniej Ukrainy, wzdłuż przebiegającej linii frontu.

2018-12-28 10:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pogłębia się dramat Sudanu Południowego

2020-07-10 16:56

Vatican News

Najmłodsze państwo świata pilnie potrzebuje wsparcia. Caritas Internationalis alarmuje, że bez konkretnej pomocy humanitarnej mieszkańców Sudanu Południowego czeka fala dotkliwego głodu. Jest to m.in. konsekwencja niekończącego się konfliktu. Szacuje się, że aż 7,5 mln na 11 mln Sudańczyków znajduje się na granicy przeżycia.

Więcej ...

Jasna Góra: mniej grup, wielu pielgrzymów indywidualnych

2020-07-13 17:27

Bożena Sztajner/Niedziela

W tym roku, z uwagi na epidemię, pielgrzymki na Jasna Górę odbędę się w bardzo ograniczonej formie. W niektórych wezmą udział tylko przewodnicy grup, inne będą miały charakter wyłącznie duchowy. Autokarów jest mniej ale wielu pielgrzymów przybywa indywidualnie - zauważa w rozmowie z KAI o Michał Legan, rzecznik Jasnej Góry.

Więcej ...

Wejście na Jasną Górę i spotkanie z Prezydentem

2020-07-13 22:17

Archiwum ks. Pawła Mydłowskiego

Ks. Paweł Mydłowski na Jasnej Górze spotkał się z Prezydentem Andrzejem Dudą

Na Jasną Górę weszła dzisiaj Piesza Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Grupa 40 pątników wraz z ks. Pawłem Mydłowskim pokonała symboliczny 5-kilometrowy etap, by pokłonić się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Prezydent na Jasnej Górze

Polska

Prezydent na Jasnej Górze

Dziś dzień męża i żony!

Niedziela Małopolska

Dziś dzień męża i żony!

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł,...

Wiadomości

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł,...

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

Niedziela Lubelska

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

To jest CUD!

Kościół

To jest CUD!

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Kościół

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...