Reklama

Kościół

Nieznane oblicze autora wizerunku Jezusa Miłosiernego

wikipedia.pl

Nieznane oblicze autora wizerunku Jezusa Miłosiernego można poznać dzięki projektowi „Adolf Hyła nieznany”. Został on uruchomiony w postaci strony internetowej, poświęconej artyście.

Na stronie Hyla.org.pl zgromadzono reprodukcje jego niesakralnych dzieł, materiały archiwalne, fotografie i pamiątki rodzinne. „Chcemy poprzez ten projekt przybliżyć postać i twórczość artysty, który znany jest jako autor obrazu Jezu, ufam Tobie, a tworzył także inne dzieła i był nauczycielem, który malarstwem zarażał młodzież” - wyjaśnia Jan Cięciak, prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Adolfa Hyły.

Jego pasją były wycieczki motocyklowe oraz wędrówki po górach, które często malował. Te aktywności zostały utrwalone na fotografiach, umieszczonych na stronie. Jak podkreśla historyk Gabriel Szuster, członek stowarzyszenia, udało się dotrzeć do rodzinnych materiałów, wspomnień, zdjęć oraz zdigitalizować prace malarza - portrety, autoportrety i pejzaże.

„Dotarliśmy do dokumentów, które pokazują jego ścieżkę życiową jako nauczyciela w gimnazjach w Będzinie i w Krakowie” - opowiada. Zaprezentowane są zaświadczenia o ukończonych kursach, zdanych egzaminach i kolejnych szczeblach kariery pedagoga.

Reklama

Obraz stworzony przez Adolfa Hyłę jest najbardziej rozpowszechnionym na świecie wizerunkiem Bożego Miłosierdzia. Artysta namalował go, wzorując się na znajdującym się w Wilnie obrazie Eugeniusza Kazimierowskiego, który powstał pod kierownictwem św. Faustyny Kowalskiej.

Pierwszy wizerunek Jezusa Miłosiernego Hyła namalował w 1943 r., w podziękowaniu za ocalenie rodziny z II wojny światowej. W 1944 r. stworzył kolejną wersję obrazu, który obecnie znajduje się w kaplicy klasztornej w Łagiewnikach. Jego kopie i reprodukcje znajdują się w kościołach i klasztorach w całej Polsce, Europie, USA, Kanadzie, Australii, Afryce i w Indonezji.

W planach Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Adolfa Hyły jest wystawa niesakralnych prac artysty, wydanie albumu i nagranie rozmów z osobami, które go pamiętają.

Reklama

Adolf Hyła urodził się w 1897 roku. Studiował na Wydziale Prawa i Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rysunku i malarstwa uczył się u Jacka Malczewskiego. Po wybuchu II wojny światowej zamieszkał z rodziną w pobliżu klasztoru Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. W twórczości koncentrował się głównie na tematyce religijnej. Portretował ludzi Kościoła, znanych Polaków, krewnych i przyjaciół. Jest autorem wielu pejzaży tatrzańskich. Zmarł w 1965 roku.

2019-01-03 14:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: w Muzeum Archidiecezji otwarto wystawę „Nowosielski – malarz – filozof”

Adrian Grycuk / Wikipedia

Freski Jerzego Nowosielskiego w kaplicy w cerkwi św. Jana Klimaka w Warszawie.

"Nowosielski - malarz - filozof - teolog", to wystawa szkiców i prac Jerzego Nowosielskiego, jednego z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku, która prezentowana jest obecnie w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej na Starym Mieście. Eksponuje ona nieznane dotąd, wydobyte ze zbiorów prywatnych, projekty i szkice sakralne autorstwa tego twórcy z lat 1940-98.

Więcej ...

Niebawem kanonizacja Karola de Foucauld oraz dwojga innych błogosławionych

2020-05-27 13:03

Archiwum

Karol de Foucauld

Ojciec Święty upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do opublikowania 8 dekretów, w tym 3 błogosławionych do kanonizacji. Datę tej uroczystości poznamy po konsystorzu, jaki w tej sprawie zwoła Ojciec Święty.

Więcej ...

Maryja patrząca na mnie - wizerunek Matki Bożej Karmiącej

2020-05-28 08:54

Marcin Błaszczyk

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Konferencja premiera Morawieckiego

Wiadomości

Konferencja premiera Morawieckiego

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Komunia Święta i na rękę i do ust

Wiara

Komunia Święta i na rękę i do ust

Watykan: Kościół będzie miał 4 nowych błogosławionych

Kościół

Watykan: Kościół będzie miał 4 nowych błogosławionych

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Zdrowie

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw