Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: „Młodzież, wiara, Kościół” trwa sympozjum kapłańskie

Biuro Prasowe Jasnej Góry

„Młodzież, wiara, Kościół” - te słowa towarzyszą uczestnikom sympozjum dla rekolekcjonistów, ojców duchownych i spowiedników kapłańskich, które trwa na Jasnej Górze. Czterodniowe rekolekcje są okazją, by na nowo rozbudzić w księżach „dynamikę misyjną” wychodzenia z Ewangelią, zwłaszcza do młodych i towarzyszenia im na drodze wiary.

Ks. Wojciech Rzeszowski, sekretarz Komisji Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski, wyjaśniając hasło tegorocznej sesji kapłańskiej podkreślił, że nawiązuje ono do ubiegłorocznego Synodu Biskupów poświęconego młodzieży oraz spotkania papieża Franciszka z młodymi w Panamie. - Ludzie młodzi, jak powiedział papież w Panamie, są teraźniejszością Kościoła i to takiego Kościoła, któremu trzeba pomóc otworzyć się na przeżywanie wiary a czasem trzeba mu tę wiarę dopiero pokazać - zauważył ks. Rzeszowski. Dodał, że „dziś młodzi ludzie żyją w innym świecie, w dużej mierze wirtualnym i trochę odciętym od rzeczywistości, rzadziej przekaz wiary odbywa się w rodzinie czy kulturze, dlatego zwłaszcza wspólnoty parafialne i duszpasterze mają szczególne zadanie, by stworzyć przestrzeń, w której ci młodzi będą mogli czuć, smakować i doświadczać tego czym jest Kościół, doświadczać wiary”. Kapłan wyjaśnia, że chodzi o przekazywanie wiary, „nie w sensie nadrzędnym czy odgórnym, ale bardzie z pozycji starszych braci w wierze, którzy mają już pewne doświadczenie wiary”.

Sekretarz Komisji Duchowieństwa KEP uważa, że wobec sytuacji, że wielu młodych „znika” z kościołów i z katechezy szczególnie duszpasterze muszą stawiać sobie pytanie: dlaczego tak się dzieje? Potem należy podjąć działania kierując się słowami papieża Franciszka, że skończył się czas czekania a rozpoczął czas poszukiwania. - To jest to wyjście na peryferie, które niekoniecznie oznaczają pojęcie administracyjne a np. duchowe, czyli jest to wyjście na poszukiwanie, to otwarcie się na drugiego człowieka, takiego jakim on jest i zgoda na towarzyszenie mu w powolnym procesie dojrzewania w wierze – podkreślił ks. Wojciech Rzeszowski. Jego zdaniem, „to przeorientowanie Kościoła jest bardzo ważne”. - Dotychczas cieszyliśmy się, że mamy dużo ludzi i raczej to oni przychodzili do nas a nie my do nich, teraz proporcje się zmieniają i przypominamy sobie to, co Jezus mówił w Ewangelii: idźcie i nauczajcie a nie czekajcie i nauczajcie. Ten wymiar dynamiki misyjnej, tego wychodzenia jest dzisiaj szczególnie ważny, zwłaszcza do młodych – uważa kapłan. Zgromadzonym na jasnogórskim sympozjum księżom towarzyszył dziś abp Józef Górzyński, członek Komisji Duchowieństwa przy KEP.

- Ciągle potrzebujemy pobudzania siebie do aktywnego działania i podejmowania go w pewnym porządku teologicznym – powiedział o spotkaniu metropolita warmiński. Podkreślił, że ten porządek to właściwe rozeznanie woli Bożej i podejmowanie zadań w świetle wiary. - Tylko wypełnienie woli Bożej jest tym elementem, który zmienia świat, nie są to nasze pomysły, genialne nawet propozycje, ale Boża wola, którą trzeba poznać a potem wypełnić, by stanąć w gotowości sługi, który rozumie co do niego się mówi, a potem wypełnia – podkreślił abp Górzyński.

Reklama

Zauważył, że dotyczy to także młodzieży. - Chodzi o pewne towarzyszenie młodym, by nie szli sami, by kapłani byli zdolni im towarzyszyć, nawet wtedy, gdy ich wybory nie są trafne albo zwłaszcza wtedy - powiedział arcybiskup. Jego zdaniem najważniejszym zadaniem kapłana - przewodnika - jest wskazywanie młodzieży na podstawową rolę wiary w procesie rozeznawania i podejmowania życiowych decyzji. A wiara jest relacją o innym charakterze niż te nawiązywane przez młodzież w przestrzeni wirtualnej. - Internet daje relacje, ale nie daje korzeni. To relacje pozbawione więzi osobowych, a wiara to jest więź osobowa z Bogiem, w którą człowiek stopniowo wchodzi, ale jest to także łaska i dlatego młodym trzeba pomóc odkrywać ten wymiar osobowy relacji z Bogiem, co nazywamy miłością – powiedział metropolita warmiński. Podkreślił, że kapłani przybywają na Jasną Górę, by od Maryi uczyć się przylgnięcia do Jezusa przez wiarę, by być gotowymi wypełniać Jego wolę.

W czasie rekolekcji kapłani wysłuchają kilu wykładów m.in. o tym: „czym żyje współczesna młodzież”, „jak dziś przekazywać wiarę młodemu pokoleniu”, o „przemianie mentalności Polaków” czy „Kościele młodych i dla młodych”.

Sympozjum jest jednocześnie czasem modlitewnego skupienia i kapłańskiej formacji. Oprócz wykładów kapłani słuchają także nauk rekolekcyjnych, które głosi ks. Piotr Adamczyk, dyrektor rozgłośni Radio Dobra Nowina. W programie znajdują się m.in.: Liturgia Godzin, Msze św., Apel Jasnogórski oraz wykłady i konferencje. Tegorocznymi prelegentami są: abp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji, który wczoraj wygłosił wykład inauguracyjny „Synod młodych – świadectwo uczestnictwa. Co mówi dziś Duch do Kościoła?” oraz m.in. prof. dr hab. Jacek Kurzępa, ks. Artur Godnarski, ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, ks. dr Andrzej Lubowicki.

Reklama

W spotkaniu bierze udział ok. 70 kapłanów. Są to przede wszystkim diecezjalni i dekanalni ojcowie duchowni, rekolekcjoniści, księża głoszący konferencje dla kapłanów oraz spowiedników kapłanów i osób konsekrowanych.

Spotkania rekolekcyjne przebiegają w Kaplicy Domu Pielgrzyma.

Kapłańskie sympozjum potrwa do czwartku. Tego typu spotkania organizowane pod patronatem Komisji Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski odbywają się na Jasnej Górze co roku. Jest to już 28. taka sesja.

2019-01-29 19:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent na Jasnej Górze

2020-07-13 21:13

Jakub Szymczyk/KPRP

Na wieczorną modlitwę Apelu Jasnogórskiego w poniedziałek przybył prezydent Andrzej Duda – wynika z transmisji na stronach częstochowskiego sanktuarium.

Więcej ...

Odszedł do Domu Ojca śp. ks. Roman Jarosz

2020-07-13 21:55

diecezjazg.pl

śp. ks. Roman Jarosz

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Prezydent na Jasnej Górze

Polska

Prezydent na Jasnej Górze

Dziś dzień męża i żony!

Niedziela Małopolska

Dziś dzień męża i żony!

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł,...

Wiadomości

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł,...

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

Niedziela Lubelska

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

To jest CUD!

Kościół

To jest CUD!

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Kościół

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...