Reklama

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Kard. Nycz: przybliżajmy postać kard. Wyszyńskiego młodym

2019-02-06 21:00

maj / Warszawa (KAI)

- Pan daje nam jakiś czas, myślę, że niedługi, byśmy się dobrze przygotowali do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego – powiedział kard. Nycz podczas Mszy św. sprawowanej w archikatedrze warszawskiej w 70. rocznicę ingresu Prymasa Wyszyńskiego do prokatedry w Warszawie. – Wśród zgromadzonych tutaj mało jest ludzi młodych. To jest nasze najważniejsze zadanie: żebyśmy tym pokoleniom, które wyrosły po nas, przybliżali jego osobę i dzieło – zaapelował.

Kard. Nycz w homilii przypomniał okoliczności, w jakich 6 lutego 1949 r. odbył swój ingres do prokatedry warszawskiej 48-letni wówczas Prymas Wyszyński. Podkreślił, że jak wynika z jego wspomnień, towarzyszył mu wówczas lęk i niepewność. – Nikt jeszcze nie wiedział, jakie będą owoce jego posługi – zaznaczył. Podkreślił, że drogą do świętości kard. Wyszyńskiego było systematyczne proste duszpasterzowanie, troska o owce, walka o człowieka.

Kard. Nycz mówił o czasie uwięzienia Prymasa, o latach Wielkiej Nowenny i o roku jubileuszu 1000 – lecia chrztu Polski – czasie wspaniałego a jednocześnie pokornego triumfu Kościoła w Polsce. Przypomniał słowa Jana Pawła II wypowiedziane po inauguracji: „Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża-Polaka, (…) gdyby nie było Twojej wiary, nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei, Twego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła,(…)”, wspominał pamiętny uścisk papieża i kard. Wyszyńskiego oraz pielgrzymkę z 1979 r., podczas której obaj pasterze Kościoła w Polsce razem kładli podwaliny pod mające nastąpić przemiany.

-Módlmy się o rychłą beatyfikację kard. Wyszyńskiego. Nie traćmy czasu na zgadywanie jej terminu. Nikt go dziś nie zna. Pan daje nam jakiś czas, myślę, że niedługi, byśmy się do niej dobrze przygotowali. Żebyśmy tym pokoleniom, które przyszły po nas przybliżyli jego życie, dzieło i osobę – powiedział kard. Nycz.

Reklama

Zwrócił uwagę, że wśród wiernych licznie zgromadzonych w katedrze niewielu jest ludzi młodych. – To jest nasze najważniejsze zadanie, oprócz modlitwy o beatyfikację i dziękczynienia za życie Prymasa Wyszyńskiego. Przybliżać jego postać: w parafiach, w mediach, poprzez konferencje naukowe, w szkołach – podkreślił.

Zobacz zdjęcia: Msza św. w archikatedrze warszawskiej w 70. rocznicę ingresu Prymasa Wyszyńskiego

Wraz z kard. Nyczem Mszę św. w Archikatedrze Warszawskiej celebrował bp Rafał Markowski oraz liczni kapłani archidiecezji warszawskiej.

Po śmierci prymasa Augusta Hlonda w 1948 r. arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim oraz Prymasem Polski mianowany został ówczesny biskup lubelski Stefan Wyszyński.

Ingres do katedry gnieźnieńskiej miał miejsce 2 lutego 1949 r. 6 lutego, w niedzielę, Prymas sprawował rano Eucharystię w Gnieźnie a następnie odbył 300 kilometrową pielgrzymkę do Warszawy, zatrzymując się po drodze w wielu miastach i miejscowościach, nawiedzający kościoły i przemawiając do licznie zgromadzonych wiernych. Warszawski ingres odbył się do prokatedry warszawskiej, którą był wówczas kościół seminaryjny (do 1952 r. trwała odbudowa archikatedry warszawskiej). Procesja do prokatedry wyruszyła z kościoła akademickiego św. Anny.

Tagi:
kard. Stefan Wyszyński kard. Kaziemierz Nycz

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Bezdomni pod opieką

Bezdomni pod opieką

Wieczernik Ducha

Wieczernik Ducha

Parkrun Częstochowa

Parkrun Częstochowa

Przegląd prasy 13 czerwca

Przegląd prasy 13 czerwca

Przegląd nr 24/2019

Przegląd nr 24/2019

Idziemy z Jezusem?

Idziemy z Jezusem?

Mali szachiści rywalizowali w auli „Niedzieli”

Mali szachiści rywalizowali w auli „Niedzieli”

Jurajska Padwa odnowiona

Jurajska Padwa odnowiona

VIII Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej

VIII Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem