Reklama

Niedziela w Warszawie

Prof. Marek Krawczyk, chirurg-transplantolog oznaczony przez papieża medalem Pro Ecclesia et Pontifice

wikipedia.org

Profesor nauk medycznych Marek Krawczyk, wybitny chirurg i wychowawca młodzieży akademickiej odebrał w środę z rąk kard. Kazimierza Nycza medal Pro Ecclesia et Pontifice, którym uhonorował go papież Franciszek. Uroczystość odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W laudacji na cześć laureata ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, przypomniał, że laureat dzięki silnemu charakterowi, uporowi i zdolnościom próg uczelni medycznej przekroczył już jako 17-letni chłopak. A na pytanie, co dla niego w życiu zawodowym było najpiękniejsze jednym tchem odpowiada: „To, że zostałem lekarzem. Świadomość, że mogę pomagać”.

- Prof. Krawczyk jest już 50 lat lekarzem, w tym 20 lat pełni funkcje kierownicze: 6 lat wicedziekana, kolejne 6 lat dziekana oraz dwie 4-letnie kadencje rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Nie oznacza to, że w tym czasie nie operował – dopowiada ks. prof. Pawlina.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Dobrze wiedział, że interwencja chirurgiczna wszystkiego nie leczy, że najważniejszą sztuką jest podnoszenie człowieka na duchu. Pacjenci dziękowali mu, że jest nie tylko wspaniałym lekarzem, ale jednocześnie człowiekiem z sercem na dłoni, cierpliwym, oddanym pacjentowi” – mówił o prof. Krawczyku.

Ks. prof. Pawlina zwrócił także uwagę na dwie charakterystyczne dla laureata cechy: pokorę i wiarę i - jak się wyraził - jego „piękne człowieczeństwo”. Bowiem według prof. Krawczyka „bycie chirurgiem to nie tylko posiadanie konkretnych umiejętności, lecz także zdolność oceny własnych ograniczeń. Zaś wiara pozwala zrozumieć, że nie wszystko zależy ode mnie”.

To człowiek wiedzy, zasad, prawości i świadomości, kim jest. Ważny punkt odniesienia dla środowiska lekarzy, wierny przysiędze Hipokratesa – podkreślił.

Po laudacji została odczytana łacińska inskrypcja na dyplomie, który towarzyszy papieskiemu odznaczeniu. Kard. Kazimierz Nycz zwrócił uwagę, że ma ono kształt krzyża. – To oznacza, że całe nasze powołanie ludzkie i chrześcijańskie jest podążaniem za krzyżem Chrystusa, który powiedział „Kto chce iść za Mną niech weźmie krzyż swój i niech mnie naśladuje” – przypomniał metropolita warszawski. - To także całe życie medyka dźwigającego ten krzyż przez 50 lat, dającego nadzieję chorym, którzy szukali u niego pomocy - bo prof. Krawczyk jest jak Cyrenejczyk na drodze krzyżowej Jezusa, który przychodzi z pomocą – mówił kard. Nycz.

Reklama

Wręczając wybitnemu chirurgowi i transplantologowi krzyż Pro Ecclesia et Pontifice podkreślił, że jest to radosny moment nie tylko dla samego laureata, ale również dla Kościoła i archidiecezji warszawskiej.

- Kiedy 50 lat temu razem z kolegami składaliśmy przysięgę Hipokratesa, zdawaliśmy sobie sprawę, że jest to misja. Każdy z nas wypełnił ją lepiej czy gorzej – powiedział prof. Marek Krawczyk dziękując za przyznanie mu papieskiego odznaczenia. W jego mniemaniu, nie wyróżnia się wiele od innych, a to, co udało mu się stworzyć - w tym jedną z największych europejskich klinik transplantologicznych - było możliwe dzięki pracy zespołowej. - Nigdy samemu nie udało mi się zrobić tyle, co razem – podkreślił.

Papieski medal dedykował żonie i dzieciom, bo jak zaznaczył „każdego z nas kształtuje życie rodzinne: rodzice, rodzeństwo, żona a także dzieci mają wpływ na to kim jesteśmy”.

Medal Pro Ecclesia et Pontifice to jedno z wysokich odznaczeń Stolicy Apostolskiej. Przyznawany jest przez papieża w dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła, na wniosek biskupa diecezjalnego. Odznaczenie może otrzymać osoba świecka.

Prof. nauk medycznych Marek Krawczyk to wybitny chirurg, naukowiec i wychowawca, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w latach 2008-2016. W kierowanej przez niego klinice wykonano pierwsze w Polsce jednoczesne przeszczepienie wątroby i nerki u dorosłego człowieka. Jako lekarz swoją misję traktuje w kategorii posługi na rzecz potrzebującego pomocy bliźniego.

Ceniony jest również za wspieranie działań duszpasterstwa akademickiego wśród studentów. Ponadto był inicjatorem zbudowania ołtarza św. Kosmy i św. Damiana – patronów lekarzy i farmaceutów, w kościele Opatrzności Bożej na Ochocie.

W styczniu 2017 r. został odznaczony medalem “Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej” przyznawanym przez metropolitę warszawskiego.

Podziel się:

Oceń:

2019-02-27 20:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Złoty medal GLORIA ARTIS dla Dyrektora Generalnego MEiN

Pałac Myślewicki (Łazienki Królewskie)

foto/art

Pałac Myślewicki (Łazienki Królewskie)

12 października br. Dyrektor Generalny MEiN Sławomir Adamiec, otrzymał złoty medal GLORIA ARTIS w uznaniu dla czterdziestoletniej działalności kulturalnej oraz ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego

Więcej ...

Życzenia przewodniczącego KEP dla biskupa sosnowieckiego nominata

2024-04-23 15:38
Abp Tadeusz Wojda SAC

Karol Porwich/Niedziela

Abp Tadeusz Wojda SAC

„W imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę przekazać serdeczne gratulacje oraz zapewnienia o modlitwie w intencji Księdza Biskupa, kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych świeckich Diecezji Sosnowieckiej” - napisał abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście przesłanym na ręce biskupa sosnowieckiego nominata Artura Ważnego. Nominację ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Więcej ...

Łódź: Obchody Dnia Włókniarza

2024-04-23 17:30

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Wiara

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Św. Wojciech

Kościół

Św. Wojciech

Nasz pierwszy święty

Wiara

Nasz pierwszy święty

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Wiara

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec