Reklama

Abdykacja

Benedykt XVI przyrzekł bezwarunkowe posłuszeństwo swemu następcy

MARGITA KOTAS

Na kilka godzin przed rozpoczęciem sede vacante, Benedykt XVI wobec członków Kolegium Kardynalskiego na zaplanowanym spotkaniu pożegnalnym w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego, przyrzekł tonem wzruszonym i pełnym pokory od dzisiaj wobec nowego Papieża "bezwarunkową cześć i posłuszeństwo". Ustępujący Papież nie przestaje zadziwiać. Dzisiejsze przemówienie nie było oficjalnie potwierdzane przez ks. Lombardiego na pytania dziennikarzy, ale można było się spodziewać, że jednak Ojciec Święty wobec swoich najbliższych współpracowników wygłosi kilka słów.

Papież pogodny, z trochę zmęczoną twarzą, ale w pełni sił, przyjął dziś rano w Sali Klementyńskiej członków Kolegium Kardynalskiego, którzy w tych dniach byli obecni w Rzymie i chcieli się z nim pożegnać. Oficjalnych potwierdzeń obecności nie było, drzwi były otwarte dla każdego. Tak oficjalnie ogłoszenie abdykacji i w ostatnie godziny pontyfikatu Benedykt XVI przyjmuje tych, którzy byli mu najbliżsi jako współpracownicy. Część z nich otrzymała kapelusz kardynalski z jego rąk.

Reklama

Podobnie jak na wczorajszej audiencji generalnej, także i dziś panowała atmosfera skupienia i wzruszenia. Dziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Angelo Sodano, który pożegnał w imieniu wszystkich obecnych purpuratów ustępującego Papieża, w chwili wypowiadania słów o zakończeniu się historii Kościoła, nawiązując do słów Apokalipsy, wyraźnie załamał mu się głos. Ogromnie wzruszony był również kard. Stanisław Dziwisz, który rozmawiał długo z Benedyktem, ok. 2 minut, serdecznie ściskając papieskie ręce. Ratzinger, "wypróbowany przyjaciel" Jana Pawła II przeszedł do historii jako pierwszy papież, który wyniósł na ołtarze swojego bezpośredniego poprzednika. Oprócz kardynałów na ostatnim spotkaniu obecni byli również arcybiskupi prefekci i przewodniczący Dykasterii, wśród nich: Gerhard L. Mueller, prefekt Kongregacji Doktryny Wiary; i Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia; i inni bliżsi pracownicy, wśród nich ks. prał. Konrad Krajewski, jeden z ceremoniarzy papieskich.

Było obecnych ok. 70 kardynałów i spotkanie trwało godzinę.

Przed 16.55 Ojciec opuści na zawsze Pałac Apostolski, by o tej godzinie pożegnać się z obecnymi na Dziedzińcu św. Damazego pracownikami Sekretariatu Stanu i Gwardią Szwajcarską, która uroczyście będzie obecna z flagą. Komendant Gwardii, Daniel Anrig uściska dłoń papieską. Papież do Castel Gandolfo uda się jak zawsze helikopeterem. Krótkie pozdrowienie do mieszkańców Castel Gandolfo jest przewidziane na 17.30. Wyjazd Ojca Świętego z Watykanu będzie można śledzić na żywo na stronie watykańskiej za pomocą sygnału z Centrum Telewizyjnego Watykanu (CTV).

2013-02-28 12:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Moje życie przy świętym

Niedziela Ogólnopolska 11/2014, str. 6-10

Grzegorz Gałązka

Więcej ...

Ojciec Pio i epidemie

2021-07-13 12:51

Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, Prowincja Krakowska

Ani epidemia hiszpanki, która dotknęła Włochy, nie omijając nawet Ojca Pio, ani plaga gąsienic, która dotarła do San Giovanni Rotondo, rujnując zbiory migdałów, nie odebrały Stygmatykowi wiary w Opatrzność Bożą. Odwołując się do Boga, który jest Panem historii i całego stworzenia, wierzył w moc Jego łaski, czyniącej cuda.

Więcej ...

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

2021-07-24 16:27

vatichnnwes.va

Jutro w całym Kościele po raz pierwszy będziemy obchodzić ustanowiony przez Papieża Franciszka Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Motywując swą decyzję Ojciec Święty podkreślił, że zbyt często zapomina się o tych osobach, które strzegą naszych korzeni, są ogniwem łączącym różne pokolenia i przekazują młodym doświadczenia życia i wiary.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Odpowiedź Ministra Edukacji i Nauki na list...

Edukacja

Odpowiedź Ministra Edukacji i Nauki na list...

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej dotyczący bp. Jana...

Kościół

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej dotyczący bp. Jana...

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Dziękujemy Bogu za każdy dzień

Polska

Dziękujemy Bogu za każdy dzień

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Od piątku jedna forma liturgii rzymskiej

Kościół

Od piątku jedna forma liturgii rzymskiej

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach