Reklama

Abdykacja

Benedykt XVI przyrzekł bezwarunkowe posłuszeństwo swemu następcy

MARGITA KOTAS

Na kilka godzin przed rozpoczęciem sede vacante, Benedykt XVI wobec członków Kolegium Kardynalskiego na zaplanowanym spotkaniu pożegnalnym w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego, przyrzekł tonem wzruszonym i pełnym pokory od dzisiaj wobec nowego Papieża "bezwarunkową cześć i posłuszeństwo". Ustępujący Papież nie przestaje zadziwiać. Dzisiejsze przemówienie nie było oficjalnie potwierdzane przez ks. Lombardiego na pytania dziennikarzy, ale można było się spodziewać, że jednak Ojciec Święty wobec swoich najbliższych współpracowników wygłosi kilka słów.

Papież pogodny, z trochę zmęczoną twarzą, ale w pełni sił, przyjął dziś rano w Sali Klementyńskiej członków Kolegium Kardynalskiego, którzy w tych dniach byli obecni w Rzymie i chcieli się z nim pożegnać. Oficjalnych potwierdzeń obecności nie było, drzwi były otwarte dla każdego. Tak oficjalnie ogłoszenie abdykacji i w ostatnie godziny pontyfikatu Benedykt XVI przyjmuje tych, którzy byli mu najbliżsi jako współpracownicy. Część z nich otrzymała kapelusz kardynalski z jego rąk.

Podobnie jak na wczorajszej audiencji generalnej, także i dziś panowała atmosfera skupienia i wzruszenia. Dziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Angelo Sodano, który pożegnał w imieniu wszystkich obecnych purpuratów ustępującego Papieża, w chwili wypowiadania słów o zakończeniu się historii Kościoła, nawiązując do słów Apokalipsy, wyraźnie załamał mu się głos. Ogromnie wzruszony był również kard. Stanisław Dziwisz, który rozmawiał długo z Benedyktem, ok. 2 minut, serdecznie ściskając papieskie ręce. Ratzinger, "wypróbowany przyjaciel" Jana Pawła II przeszedł do historii jako pierwszy papież, który wyniósł na ołtarze swojego bezpośredniego poprzednika. Oprócz kardynałów na ostatnim spotkaniu obecni byli również arcybiskupi prefekci i przewodniczący Dykasterii, wśród nich: Gerhard L. Mueller, prefekt Kongregacji Doktryny Wiary; i Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia; i inni bliżsi pracownicy, wśród nich ks. prał. Konrad Krajewski, jeden z ceremoniarzy papieskich.

Reklama

Było obecnych ok. 70 kardynałów i spotkanie trwało godzinę.

Przed 16.55 Ojciec opuści na zawsze Pałac Apostolski, by o tej godzinie pożegnać się z obecnymi na Dziedzińcu św. Damazego pracownikami Sekretariatu Stanu i Gwardią Szwajcarską, która uroczyście będzie obecna z flagą. Komendant Gwardii, Daniel Anrig uściska dłoń papieską. Papież do Castel Gandolfo uda się jak zawsze helikopeterem. Krótkie pozdrowienie do mieszkańców Castel Gandolfo jest przewidziane na 17.30. Wyjazd Ojca Świętego z Watykanu będzie można śledzić na żywo na stronie watykańskiej za pomocą sygnału z Centrum Telewizyjnego Watykanu (CTV).

2013-02-28 12:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykańskie dementi: stan zdrowia Benedykta XVI nie budzi niepokoju

2020-08-03 20:18

Grzegorz Gałązka

Stan zdrowia Benedykta XVI nie budzi szczególnego niepokoju. Tymi słowami jego osobisty sekretarz abp Georg Gänswein zdementował podawane dziś w mediach informacje o poważnej chorobie papieża seniora.

Więcej ...

Emilewicz: w powiatach oznaczonych kolorem czerwonym nie planujemy pełnych restrykcji

2020-08-07 09:40

wikipedia.org

W powiatach oznaczonych kolorem czerwonym z powodu zagrożenia epidemiologicznego nie planujemy pełnych restrykcji, jak np. zamykanie sklepów, dlatego nie przewidujemy nowych instrumentów wsparcia - powiedziała w piątek wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Więcej ...

Amerykański teolog: „nasiona błędu” nosi nie Sobór, lecz błędne jego interpretacje

2020-08-07 18:34

Wikipedia

Sobór Watykański II

„Duch Święty nie może być niezgodny z samym sobą” – przypomina amerykański teolog z katolickiego Uniwersytetu Notre Dame w stanie Indiana John Cavadini, tłumacząc, dlaczego wiarę wyrażaną i wyjaśnianą przez sobory powszechne – często prowokujące w Kościele spory i konflikty – chroni Trzecia Osoba Boska. Specjalizujący się w intelektualnej historii chrześcijaństwa teolog, którego w 2009 roku do pracy w Międzynarodowej Komisji Teologicznej Kościoła powołał Benedykt XVI, zwrócił uwagę, że „wypowiedzi soboru powszechnego, które błędnie zinterpretowano, mogą być niezgodne z poprzednim nauczaniem Kościoła”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Kościół

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Dwóch księży i raper parodiują znany hit

W wolnej chwili

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy...

Watykan: nie wolno zmieniać formuły Chrztu św.

Kościół

Watykan: nie wolno zmieniać formuły Chrztu św.

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Rozwodów kościelnych nie ma!

Niedziela Łódzka

Rozwodów kościelnych nie ma!