Reklama

screenshot/TV Vaticana

Franciszek apeluje o prostotę i prawdę życia chrześcijańskiego

2019-03-08 12:24

st (KAI) / Watykan

O wykorzystanie okresu Wielkiego Postu do wykorzenienia z życia chrześcijańskiego wszelkiej obłudy, odzyskania prostoty i jedności aspektów zewnętrznych z rzeczywistością zaapelował Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. W swojej homilii papież nawiązał do pierwszego czytania dzisiejszej liturgii (Iz 58,1-9), gdzie prorok Izajasz wzywa do łączenia postu z uczynkami miłości.

Franciszek wskazał, że okres Wielkiego Postu ma nam dopomóc w odzyskaniu jedności wewnętrznej. Służy temu post, jałmużna i modlitwa. Przypomniał, że Pan Jezus zachęca nas, byśmy przeżywali ten czas radośnie, będąc szczodrymi wobec potrzebujących, nie trąbiąc wokół siebie, modląc się do Boga niemal „w ukryciu”, nie starając się wzbudzić podziwu u innych. Dał nam przykład w postawie faryzeusza i celnika (Łk 18,9-14). Papież zauważył, że również dzisiaj są ludzie uważający się za sprawiedliwych, bo należą do odpowiedniego stowarzyszenia i co niedziela są w kościele, a nie są „jak ci biedni ludzie, którzy niczego nie rozumieją”.

„Ci, którzy dążą do pozorów, nigdy nie uznają się za grzeszników i jeśli im powiesz: «Ale i ty jesteś grzesznikiem» - odpowiedzą «Tak, wszyscy mamy grzechy!», i wszystko relatywizują i na powrót udają sprawiedliwych. Próbują stwarzać pozory, robiąc miny jak ze świętego obrazka, ale to wszystko są tylko pozory. A kiedy zachodzi różnica między rzeczywistością a pozorem, Pan używa przymiotnika: «obłudnik»- powiedział Ojciec Święty.

Reklama

Franciszek zauważył, że każdy człowiek jest kuszony przez obłudę, zaś okres przygotowujący nas na Święta Paschalne może być dobrą okazją do rozpoznania niekonsekwencji, zidentyfikowania warstw makijażu używanych do ukrycia rzeczywistości. Papież zauważył, że ta postawa niekonsekwencji wyraża się często w wyzysku pracowników, którego dopuszczają się także ludzie deklarujący się jako katolicy. Stąd okres Wielkiego Postu powinien nam służyć do ponownego odkrycia piękna prostoty, do powiązania rzeczywistości z aspektem zewnętrznym.

„Proś Pana o moc i idź pokornie naprzód, z tym, co możesz. Ale nie upiększaj duszy makijażem, bo jeśli tak uczynisz, to Pan ciebie nie rozpozna. Prośmy Pana o łaskę bycia konsekwentnymi, byśmy nie byli próżnymi, o nie udawanie godniejszych niż jesteśmy. Prośmy o tę łaskę w okresie Wielkiego Postu: o spójność między tym co formalne a rzeczywiste, pomiędzy rzeczywistością a tym jakimi się jawimy” – powiedział Ojciec Święty na zakończenie swego rozważania.

Tagi:
Franciszek

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zebranie plenarne KEP

Zebranie plenarne KEP

Trwają kursy dla lektorów

Trwają kursy dla lektorów

Pięknie jest być starszym

Pięknie jest być starszym

"Spotkanie z Niedzielą"

Patriotyczne krajobrazy

Patriotyczne krajobrazy

"Spiżarnia Caritas" w Głogowie.

Dumni Polacy śpiewają

Dumni Polacy śpiewają

"Głos z Torunia" obchodził swoje 25-lecie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem