Reklama

Zofia Białas

Początek rekolekcji wielkopostnych w parafii św. Marii Magdaleny w Ożarowie

2019-04-01 07:24

Zofia Białas

Rekolekcje rozpoczęły się w niedzielę 31 marca. Ćwiczeniom rekolekcyjnym przewodniczy ks. Tomasz Turczyn z parafii Dalachów. On też odprawił nabożeństwo Gorzkich Żali i wygłosił kazanie pasyjne. Gorzkie Żale, mówił, to piękne polskie nabożeństwo, które narodziło się na początku XVIII wieku w Warszawie, w kościele u Świętego Krzyża. Nabożeństwo odprawiane jest przy wystawionym Najświętszym Sakramencie. Wierni, podczas nabożeństwa, wraz z kapłanem rozważają historię Męki Jezusa. Ks. Tomasz z wiernymi reflektował cierpienie Jezusa podczas modlitwy w Ogrójcu i w chwili fałszywych oskarżeń przed sądem, wyśpiewano też boleść Matki Bożej.

Nabożeństwo zakończyło się potrójnym wezwaniem: „Któryś za nas cierpiał rany”. Potem było kazanie pasyjne poświęcone Krzyżowi. Jezus Chrystus, mówił kaznodzieja, wziął dobrowolnie na swoje ramiona krzyż naszych grzechów i zgodził się na śmierć krzyżową. Każdy z nas dźwiga swój krzyż codzienności, każdy z ludzkiej ułomności popełnia grzechy, bo ludzką rzeczą jest upadać, ale chrześcijańską podnosić się z upadku, diabelską, jeśli w upadku się pozostaje. Pomocą w podniesieniu się z upadku mogą być rekolekcje. Może pod ich wpływem podejdziesz pod krzyż i zobaczysz Ukrzyżowanego? Może odważysz się zapytać „Panie, czy Ty mi jeszcze przebaczysz?”. Odpowiedzią będą rozpięte na krzyżu ramiona Chrystusa.

Po nabożeństwie Gorzkich Żali została odprawiona Msza Święta, po niej wierni z księdzem proboszczem Sylwestrem Rasztarem i ks. rekolekcjonistą Tomaszem Turczynem, modląc się na Różańcu, udali się procesyjnie na cmentarz parafialny. Rozpoczęta w kościele Część Bolesna Różańca zakończyła się pod krzyżem na cmentarzu. Różaniec za zmarłych parafian w dniu rozpoczęcia rekolekcji to piękna tradycja w parafii Marii Magdaleny w Ożarowie.

Tagi:
rekolekcje

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

„Nadzieja. Zwycięstwo”

„Nadzieja. Zwycięstwo”

Bracia 24h

Bracia 24h

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Noc czuwania

Noc czuwania

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Milsko: dzień skupienia dla oaz dorosłych (19 października 2019)

Milsko: dzień skupienia dla oaz dorosłych (19 października 2019)

Dzień Służby Zdrowia we Wrocławiu

Dzień Służby Zdrowia we Wrocławiu

35. rocznica śmierci ks. Popiełuszki

35. rocznica śmierci ks. Popiełuszki

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem