Reklama

Kościół

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II nie lekceważył zła i nigdy go nie ukrywał

Joanna Adamik

- Komu zależy i w imię czego, aby podważyć świętość Jana Pawła II? – pytał kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św., którą odprawił w 14. rocznicę śmierci polskiego papieża. W Kaplicy Kapłańskiej Sanktuarium św. Jana Pawła II podkreślał, że Ojciec Święty „nie lekceważył zła” i nigdy go nie ukrywał.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kaplicy, gdzie odprawiona została Msza św., znajduje się płyta nagrobna Jana Pawła II z Grot Watykańskich.

W homilii kard. Dziwisz podkreślał, że po czternastu latach „nowej, duchowej obecności świętego papieża w naszym życiu”, ogarnia nas uczucie wdzięczności za wszystko, „kim był i kim nadal jest”. -Wdzięczność to pamięć serca, które doświadczyło dobra, a myśmy tego dobra, któremu na imię Jan Paweł II, tak bardzo doświadczyli i w dalszym ciągu doświadczamy – mówił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zaznaczył, że śmierć papieża nie przerwała jego służby Kościołowi i światu, bo mijają kolejne lata od jego odejścia, a on „nadal inspiruje i będzie inspirował” kolejne pokolenia uczniów Jezusa.

Wieloletni sekretarz Jana Pawła II przyznał, że w tym kontekście mogą niepokoić podejmowane ostatnio próby podważania jego moralnego autorytetu i „wysuwanie podejrzeń, że nie reagował w odpowiednim stopniu na zło w Kościele”. -Jan Paweł II nie lekceważył zła, a tym bardziej nigdy go nie ukrywał. Kierował Kościołem, reagował, podejmował decyzje, kierując się sumieniem i absolutną wiernością wobec Ewangelii – zaznaczył kard. Dziwisz. Podkreślił ponadto, że postawy i motywacje papieża zostały „prześwietlone” podczas jego procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego.

Joanna Adamik

„Komu zależy i w imię czego, aby podważyć świętość Jana Pawła II?” – pytał kaznodzieja. „Bez niego nie bylibyśmy dzisiaj tym, kim jesteśmy. Również bez niego byłaby inna Polska, inna Europa, inny świat” - dodał.

W rozmowie z dziennikarzami purpurat mówił, że zarzuty wobec Jana Pawła II to „kłamstwa, wynikające z braku zrozumienia osoby papieża i niewiedzy”. „On nigdy nie tolerował zła w Kościele. Był człowiekiem przejrzystym i świętym, a święci nie tolerują zła, ale mają swoje środki i sposoby, by zło naprawić” - podkreślił.

Duchowny przypomniał, że Jan Paweł II był autorem hasła „zero tolerancji” . „Nie tolerował zwłaszcza pedofilii. Przecież on kochał dzieci” - przekonywał, przywołując spotkanie papieża z rodziną chorą na AIDS, do którego doszło w San Francisco. - Wszyscy byli przestraszeni, żeby się nie zarazić. A papież podszedł, wziął dziecko na ręce, ucałował je i pobłogosławił. Dawał przykład miłości – wspominał kard. Dziwisz.

Reklama

Stwierdził, że ci, którzy sugerują, że było inaczej, „robią krzywdę pamięci o Janie Pawle II i nam wszystkim, którzy go kochamy”. - Mówię do nich: nawróćcie się! - zaapelował.

Kard. Dziwisz uznał za symboliczny fakt, że w rocznicę śmierci Jana Pawła II opublikowana będzie posynodalna adhortacja apostolska papieża Franciszka „Christus vivit”, podpisana przez Ojca Świętego tydzień temu w Loreto.

„Dokument w formie listu do młodych wyraża wrażliwość całego Kościoła wobec sytuacji, powołania, marzeń i oczekiwań młodego pokolenia chrześcijan. Wiemy, ile św. Jan Paweł II uczynił w tym zakresie” – mówił, przywołując m.in. zainicjowane przez niego Światowe Dni Młodzieży, które „wpisały się głęboko i na trwałe w duszpasterską troskę o młodych współczesnego Kościoła”.

Podziel się:

Oceń:

2019-04-02 11:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: słowa krytyki mobilizują nas do jeszcze większej przejrzystości i autentyczności

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

„Nie jesteśmy biskupami czy księżmi od godziny do godziny, jesteśmy nimi zawsze” – mówił kard. Stanisław Dziwisz w czasie Mszy Krzyżma Świętego w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Metropolita krakowski pobłogosławił oleje chorych, katechumenów i krzyżma. Zgromadzeni w świątyni biskupi i księża odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie.

Więcej ...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją się cuda!

Karol Porwich/Niedziela

Jej prababcia i ojciec św. Maksymiliana Kolbego byli rodzeństwem. Trzy lata temu przeżyła nawrócenie – i to w momencie, gdy jej koleżanki uczestniczyły w czarnych marszach, domagając się prawa do aborcji.

Więcej ...

Papież do młodych: to wy twórzcie przyszłość, razem z Bogiem

2024-04-19 16:20
Papież Franciszek

PAP/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek

To od was zależy przyszłość i wy macią ją tworzyć. Nie możecie być biernymi widzami - mówił papież na audiencji dla uczniów „szkół pokoju”. Przyznał, że istnieje pokusa, by nie myśleć o jutrze, lecz skupić się wyłącznie na teraźniejszości, a troskę o przyszłość delegować na instytucje lub polityków. Dziś jednak, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, potrzeba właśnie brania odpowiedzialności za przyszłość. Potrzebujemy odwagi i kreatywności zbiorowego marzenia - mówił Franciszek.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza