Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin - Taize

Zaproszenie do „Gościnności”

S. Maria Miniutka USJK

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Żeński Dom Studencki KUL gościł brata Macieja ze wspólnoty Taizé. Celem wizyty była promocja udziału młodych ludzi w projekcie „Gościnność”, który stanowi przygotowanie do Europejskiego Spotkania Młodych; jego gospodarzem na przełomie grudnia i stycznia będzie Wrocław.

Wspólna modlitwa

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkanie rozpoczęła Msza św., którą odprawił ks. Tomasz Wasilewski. Duszpasterz w homilii na kanwie czytania z Ewangelii św. Jana, relacjonującej uzdrowienie syna urzędnika królewskiego, podkreślił znaczenie Bożych znaków w życiu chrześcijanina. - Znak to jest konkretne wyciągnięcie ręki przez Boga do człowieka. Dla kogoś, kogo serce jest otwarte na różne znaki, które się dzieją wokół nas, dla kogo serce jest otwarte na Słowo Boga, na cuda Boże w naszym życiu, te znaki składają się w jedną, wielką całość i to powinno być zawsze powodem wzrostu w wierze - mówił kapłan, akcentując potrzebę dawania świadectwa takiego działania Boga w naszym życiu. Po Mszy św. modlitwa przybrała już postać charakterystyczną dla Taizé - czuwania i śpiewu kanonów opracowanych przez francuską wspólnotę. Kanony Taizé to krótkie śpiewy, najczęściej mające formę dwóch wersów tekstu, wielokrotnie za to powtarzanych, by wprowadzić modlącego się w doświadczenie medytacji. Specyficzny rys Taizé nosiła również adoracja leżącej ikony krzyża przez przytknięcie do niej czoła i kontemplacyjne powierzenie Chrystusowi wszystkich spraw adorującego.

Reklama

Projekt Gościnność

W kolejnej części spotkania młodzież, ale także księża i prowadzące akademik siostry Urszulanki mogli posłuchać i zamienić kilka słów z bratem Maciejem w „Piwnicy pod Aniołem”. Gość podkreślał, że celem jego przybycia do Lublina jest zaproszenie młodzieży do zaangażowania w przygotowanie Europejskiego Spotkania Młodych, które w dn. 28 grudnia - 1 stycznia odbędzie się we Wrocławiu. - Żeby takie spotkanie doszło do skutku, setki osób pracują przez kilka miesięcy, by pielgrzymi, którzy przyjadą mogli coś dobrego przeżyć, aby byli liczni, aby byli z różnych krajów, aby Duch Święty miał miejsce do działania - opowiadał br. Maciej. Jak mówił, jedynie niewielka część pracy przypada braciom, znaczna większość zaś jest udziałem młodzieży. Dla wykorzystania zapału i zorganizowania wysiłków młodych, którzy chcą włączyć się w przygotowanie Europejskiego Spotkania Młodych, powstał projekt „Gościnność”. Jego program został rozpisany na trzy etapy. Jak uściślał br. Maciej, zadaniem, jakie postawiono przed uczestnikami projektu w etapie pierwszym, jest opowiadanie innym młodym o idei Taizé na imprezach chrześcijańskich w całym kraju, jak Przystanek Jezus czy Spotkania Lednickie. W drugim etapie zaplanowano odwiedziny w samym Taizé, gdzie młodzi będą mogli zapoznać się z codziennym życiem wspólnoty założonej przez Brata Rogera. Etap trzeci to już praktyczna realizacja myśli przewodniej projektu tj. wzajemne odwiedzanie się i na przemian udzielanie sobie gościny przez grupy młodych z różnych miast Polski, ale także z zagranicy (w uzgodnione weekendy października i listopada). - Europejskie Spotkanie Młodzieży będzie nie tylko przeżyciem religijnym, ale również wizytówką Polski i Polaków, z której będziemy pamiętani przez zagranicznych pielgrzymów. Stąd tak istotne jest życzliwe i dobrze zorganizowane ich przyjęcie - podkreślał br. Maciej.

Podczas spotkania znalazło się miejsce na pytania zgromadzonych. Odpowiadając na jedno z nich brat podkreślał, że kluczowym jest etap drugi. W trakcie wizyty młodzi ludzie otrzymają specyficzną, właściwą Taizé formację duchową, opartą o dialogowe, wspólnotowe, kontemplacyjne, a zarazem wewnętrzne przeżycie Słowa Bożego. - Jeśli się tego nie przeżyje w Taizé, bardzo ciężko to przeżyć podczas Spotkania Europejskiego. W Taizé jest inny klimat, animujemy to inaczej, nie ma „rozpraszaczy”. Tylko Słowo i drugi człowiek - wyjaśniał, zachęcając do odwiedzenia strony www.taize.fr.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2019-04-11 09:36

Wybrane dla Ciebie

Kapłaństwo - dar Jezusa dla Kościoła

Niedziela legnicka 4/2004

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Wielki Piątek zostawia nas nagle samych na środku drogi... Zapada cisza

Agnieszka Bugała

Te godziny, które dzieliły świat od śmierci do zmartwychwstania musiały być czasem niepojętego napięcia...

Więcej ...

Groby Pańskie 2024 - Stwórz z nami galerię

2024-03-29 09:19
Parafia pw. Ducha Świetego we Wrocławiu

Marzena Cyfert

Parafia pw. Ducha Świetego we Wrocławiu

Piękną tradycją stało się budowanie w kościołach Grobu Pańskiego. Zapraszamy do przesyłania nam zdjęć z waszych kościołów i kaplic, a to pozwoli nam stworzyć piękną galerię. Czekamy na wasze zdjęcia, które możecie wysyłać na adres wroclaw@niedziela.pl

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...