Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin - Taize

Zaproszenie do „Gościnności”

S. Maria Miniutka USJK

Żeński Dom Studencki KUL gościł brata Macieja ze wspólnoty Taizé. Celem wizyty była promocja udziału młodych ludzi w projekcie „Gościnność”, który stanowi przygotowanie do Europejskiego Spotkania Młodych; jego gospodarzem na przełomie grudnia i stycznia będzie Wrocław.

Wspólna modlitwa

Spotkanie rozpoczęła Msza św., którą odprawił ks. Tomasz Wasilewski. Duszpasterz w homilii na kanwie czytania z Ewangelii św. Jana, relacjonującej uzdrowienie syna urzędnika królewskiego, podkreślił znaczenie Bożych znaków w życiu chrześcijanina. - Znak to jest konkretne wyciągnięcie ręki przez Boga do człowieka. Dla kogoś, kogo serce jest otwarte na różne znaki, które się dzieją wokół nas, dla kogo serce jest otwarte na Słowo Boga, na cuda Boże w naszym życiu, te znaki składają się w jedną, wielką całość i to powinno być zawsze powodem wzrostu w wierze - mówił kapłan, akcentując potrzebę dawania świadectwa takiego działania Boga w naszym życiu. Po Mszy św. modlitwa przybrała już postać charakterystyczną dla Taizé - czuwania i śpiewu kanonów opracowanych przez francuską wspólnotę. Kanony Taizé to krótkie śpiewy, najczęściej mające formę dwóch wersów tekstu, wielokrotnie za to powtarzanych, by wprowadzić modlącego się w doświadczenie medytacji. Specyficzny rys Taizé nosiła również adoracja leżącej ikony krzyża przez przytknięcie do niej czoła i kontemplacyjne powierzenie Chrystusowi wszystkich spraw adorującego.

Reklama

Projekt Gościnność

W kolejnej części spotkania młodzież, ale także księża i prowadzące akademik siostry Urszulanki mogli posłuchać i zamienić kilka słów z bratem Maciejem w „Piwnicy pod Aniołem”. Gość podkreślał, że celem jego przybycia do Lublina jest zaproszenie młodzieży do zaangażowania w przygotowanie Europejskiego Spotkania Młodych, które w dn. 28 grudnia - 1 stycznia odbędzie się we Wrocławiu. - Żeby takie spotkanie doszło do skutku, setki osób pracują przez kilka miesięcy, by pielgrzymi, którzy przyjadą mogli coś dobrego przeżyć, aby byli liczni, aby byli z różnych krajów, aby Duch Święty miał miejsce do działania - opowiadał br. Maciej. Jak mówił, jedynie niewielka część pracy przypada braciom, znaczna większość zaś jest udziałem młodzieży. Dla wykorzystania zapału i zorganizowania wysiłków młodych, którzy chcą włączyć się w przygotowanie Europejskiego Spotkania Młodych, powstał projekt „Gościnność”. Jego program został rozpisany na trzy etapy. Jak uściślał br. Maciej, zadaniem, jakie postawiono przed uczestnikami projektu w etapie pierwszym, jest opowiadanie innym młodym o idei Taizé na imprezach chrześcijańskich w całym kraju, jak Przystanek Jezus czy Spotkania Lednickie. W drugim etapie zaplanowano odwiedziny w samym Taizé, gdzie młodzi będą mogli zapoznać się z codziennym życiem wspólnoty założonej przez Brata Rogera. Etap trzeci to już praktyczna realizacja myśli przewodniej projektu tj. wzajemne odwiedzanie się i na przemian udzielanie sobie gościny przez grupy młodych z różnych miast Polski, ale także z zagranicy (w uzgodnione weekendy października i listopada). - Europejskie Spotkanie Młodzieży będzie nie tylko przeżyciem religijnym, ale również wizytówką Polski i Polaków, z której będziemy pamiętani przez zagranicznych pielgrzymów. Stąd tak istotne jest życzliwe i dobrze zorganizowane ich przyjęcie - podkreślał br. Maciej.

Podczas spotkania znalazło się miejsce na pytania zgromadzonych. Odpowiadając na jedno z nich brat podkreślał, że kluczowym jest etap drugi. W trakcie wizyty młodzi ludzie otrzymają specyficzną, właściwą Taizé formację duchową, opartą o dialogowe, wspólnotowe, kontemplacyjne, a zarazem wewnętrzne przeżycie Słowa Bożego. - Jeśli się tego nie przeżyje w Taizé, bardzo ciężko to przeżyć podczas Spotkania Europejskiego. W Taizé jest inny klimat, animujemy to inaczej, nie ma „rozpraszaczy”. Tylko Słowo i drugi człowiek - wyjaśniał, zachęcając do odwiedzenia strony www.taize.fr.

2019-04-11 09:36

Wybrane dla Ciebie

Nowy Targ: rozpoczął się proces księdza Mariana W. oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich

2020-02-19 20:26

Ulrica (@Ullie) / Foter.com / CC BY-SA

Przed Sądem Rejonowym w Nowym Targu rozpoczął się proces księdza Mariana W. oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Toczy się on za zamkniętymi drzwiami.

Więcej ...

Abp Hoser: rolnicy są nośnikami wolności i polskości

2020-02-20 19:44

Artur Stelmasiak

Abp Henryk Hoser

Zwracając się do rolników, już jako biskup, uświadamiałem im, że są nośnikami wolności i polskości - podkreślił abp Henryk Hoser. Biskup senior warszawsko-praski, wizytator apostolski o charakterze specjalnym dla parafii Medjugorie, otrzymał dziś Nagrodę im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2019. Wyróżnienie Fundacji „Solidarna Wieś”, przyznawane za zasługi dla polskiej wsi, wręczono w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii...

Kościół

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii...

Prezydent upomina się o #ZatrzymajAborcję

Polityka

Prezydent upomina się o #ZatrzymajAborcję

Portugalia: rozpoczęły się obchody 100-lecia śmierci...

Kościół

Portugalia: rozpoczęły się obchody 100-lecia śmierci...

Abby Johnson: przeraża mnie, że mamy całą masę...

Kościół

Abby Johnson: przeraża mnie, że mamy całą masę...

Pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu...

Wiara

Pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu...

o. Adam Szustak przeprasza za publiczne wyrażenie poparcia...

o. Adam Szustak przeprasza za publiczne wyrażenie poparcia...

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Święci i błogosławieni

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Kościół

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Temat Pana Boga jest dzisiaj w...

Duchowość

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Temat Pana Boga jest dzisiaj w...