W wolnej chwili

Poznań: zakończyły się mistrzostwa Polski i Europy księży w tenisie stołowym

pixabay.com

Ks. Krzysztof Augustynek i ks. Andrzej Łuszcz z diecezji zamojsko-lubaczowskiej zwyciężyli w zawodach deblowych XXIX Mistrzostw Polski w Tenisie Stołowym i I Mistrzostwach Europy w Tenisie Stołowym dla Księży, rozgrywanych w Poznaniu w dniach 25-26 kwietnia.Turniej Open wygrał ks. Łukasz Lewandowski z archidiecezji poznańskiej.

W jednej z popularniejszych w Polsce imprez sportowych organizowanych dla księży i zakonników uczestniczyło 35 kapłanów, w tym 6 z zagranicy.

– Tegoroczny poziom rozgrywek był naprawdę bardzo wysoki. Księża, którzy zwyciężyli w mistrzostwach, prezentowali poziom II i III ligi ogólnopolskiej, grają w klubach i zdobywają nagrody – mówi KAI Szymon Galas, trener II klasy tenisa stołowego i przedstawiciel organizatora mistrzostw Park Rekreacyjno-Sportowy fairPlayce w Poznaniu.

Zaznacza, że w tym roku najliczniejszą grupę stanowili młodzi kapłani, do 35. roku życia, którzy wcześniej brali udział w rozgrywkach w tenisie stołowym dla kleryków.

Podczas mistrzostw dla księży zostały rozegrane turnieje deblowy i indywidualny w pięciu kategoriach wiekowych oraz open, czyli turniej rozegrany po zakończeniu rozgrywek w kategoriach wiekowych dla wszystkich uczestników. Nie zabrakło też kategorii nazwanej przez organizatorów „Wesoły Amator”.

Turnieje były rozgrywane na 10 certyfikowanych stołach, a zwycięzcy otrzymywali dyplomy, puchary i nagrody rzeczowe.

Turniej Open dla wszystkich zawodników, podobnie jak w ubiegłym roku, wygrał ks. Łukasz Lewandowski ze Swarzędza z archidiecezji poznańskiej. Zajął też drugie miejsce w swojej kategorii wiekowej 36-45 lat.

W kategorii „Wesoły Amator” dla zawodników grających w tenisa stołowego nieregularnie – dla przyjemności i zabawy – zwycięzcą okazał się ks. Gawroński z diecezji opolskiej.

W mistrzostwach wzięli udział kapłani pochodzący z Włoch i Czech oraz Polacy pracujący na misjach w Rosji i Argentynie. Wśród zawodników byli też księża z diecezji łomżyńskiej, kieleckiej, sandomierskiej, archidiecezji gdańskiej, lubelskiej i gnieźnieńskiej. Dwa zespoły wystawiła diecezja zamojsko-lubaczowska.

– W zawodach dzięki kontaktom z polskimi księżmi wzięli też udział kapłani z Etiopii i Nigerii, którzy przebywają aktualnie w naszym kraju, zawody nabrały więc charakteru ponadeuropejskiego – zauważa Galas.

Wskazując na cele imprezy przypomina, że chodziło nie tylko o wyłonienie najlepszych zawodników w poszczególnych kategoriach wiekowych, ale i na integrację kapłańską przez sport i promocję Poznania. – Zależało nam również na popularyzacji wśród księży sportowego trybu życia, a tenis stołowy nie jest sportem bardzo wymagającym pod względem sprzętu – wystarczy stół, dwie rakietki i piłeczka – zaznacza Galas.

Poznań po raz drugi był organizatorem Mistrzostwa Polski w Tenisie Stołowym dla księży i braci zakonnych. Wcześniej impreza odbywała się w innych miejscowościach w Polsce, m.in. we wsi Głębokie k. Gniezna, w Pniewach czy w Tarnobrzegu.

W mistrzostwach co roku bierze udział ok. 25-30 kapłanów z całej Polski.

Zawody były rozegrane zgodnie z przepisami PZTS.

Organizatorem mistrzostw były Park Rekreacyjno-Sportowy fairPlayce w Poznaniu, Archidiecezja Poznańska oraz Wielkopolski Związek Tenisa Stołowego.

0 0
2019-04-27 16:04

Real wygrywa Ligę Mistrzów

Real Madryt pokonał Juventus Turyn 4:1 i został pierwszym klubem w historii, który wygrał Ligę Mistrzów dwa razy z rzędu. Madrytczycy zdołali obronić tytuł głównie dzięki bardzo dobrej postawie w drugiej połowie, w której udało im się w trzy minuty diametralnie zmienić obraz gry. Bohaterem meczu i zdobywcą dwóch bramek dla Królewskich był znakomity Cristiano Ronaldo.

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary Samulowskiej

2024-04-15 17:27
Siostra Miłosierdzia Barbara Stanisława Samulowska

pl.wikipedia.org

Archidiecezja warmińska zakończyła diecezjalny etap procesu o cud za wstawiennictwem Sługi Bożej siostry Barbary Samulowskiej – wizjonerki z Gietrzwałdu – poinformował PAP rzecznik prasowy kurii metropolitalnej w Olsztynie ks. dr Marcin Sawicki.

Finał 24. Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach

2024-04-16 10:50
Tematyka konkursu obejmowała życie bł. Rodziny Ulmów

ks. Andrzej Bienia

Uczestnicy 24. Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach ponownie spotkali się z bł. Rodziną Ulmów. 12 kwietnia 2024 r. w Markowej odbył się finał konkursu.

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...