Reklama

Polska

Abp Depo: Maryja, Matka Jezusa i Kościoła, jest matką naszej polskiej historii

Bożena Sztajner/Niedziela

– Maryja, Matka Jezusa i Kościoła, jest matką naszej polskiej historii, przyszłości i Królową Polski, która służy dziełom swojego Syna – mówił abp Wacław Depo w Poznaniu. Przewodniczący Komisji Maryjnej KEP wygłosił dziś referat podczas sympozjum "Z dawna Polski Tyś Królową… – Maryja, Matka, Królowa, Opiekunka i Wspomożycielka".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dwudniowa konferencja z udziałem gości z różnych ośrodków naukowych w Polsce odbyła się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W swoim wystąpieniu metropolita częstochowski mówił o obecności Maryi Królowej Polski we współczesnym etosie narodu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przewodniczący Komisji Maryjnej KEP zauważył, że praktyka obierania Maryi za Królową i Patronkę była znana w Europie, jednak to w Polsce nabrała wymiaru powszechnego i narodowego. – Podczas gdy Europa pozostawała na płaszczyźnie urzędowej i prywatnej, bez szerszego odzewu społecznego, po dziś dzień pobożność maryjna w Polsce, a zwłaszcza cześć do Maryi Jasnogórskiej jako Królowej Polski, jest swoistym fenomenem, który wyznacza drogi tożsamości narodowej – podkreślił prelegent.

Abp Depo zaznaczył, że w żadnym innym kraju nie ma tak głębokiej identyfikacji osoby Maryi z konkretnym wizerunkiem Matki i Królowej, jak to ma miejsce w kulcie i pobożności jasnogórskiej. Zwrócił uwagę na dokumenty Soboru Watykańskiego II i wypowiedzi papieskie, które kładą mocny nacisk na naśladowanie Maryi.

– Iść śladami Maryi i naśladowanie Jej nie ogranicza się do zachwytu i podziwu, ale zobowiązuje nas do realizowania we własnym życiu łaski powołania i odnosi się do etos i praxis życia Maryi – zaznaczył arcybiskup.

Nawiązał do peregrynacji kopii Obrazu Jasnogórskiego, która 18 maja rozpocznie się w archidiecezji poznańskiej. – Kontemplując ikonę Maryi i przypominając Bogu Jego wielkie dzieła przez Maryję, przypominamy Mu nas samych. Przypomnienie Bogu Jego czynów w historii zbawienia oznacza dla człowieka czynienie pokuty, odnowienie wierności, posłuszeństwa, aby zbawczego działania Boga na nowo doświadczyć – tłumaczył abp Depo.

Abp Depo zaznaczył, że Episkopat Polski opracowuje nowe drogi dla nowych spotkań z Maryją, która jest naszą Matką i Wychowawczynią. – Dziś znaleźliśmy się w kolejnym wirze przemian politycznych, społecznych, zagrożeń globalizacji, politycznych wyborów i choć każde pokolenie ma swój czas i dar zapośredniczenia łaski przez Maryję, to mamy prawo odwołać się do Jej szczególnej opieki ku obronie i pomocy narodowi, aby rozpoznawać prawdę i fałsz, dobro i zło, wolność i zniewolenie – podkreślił metropolita częstochowski.

Reklama

W rozmowie z KAI kl. Dawid Wojdowski wskazał na cele poznańskiej konferencji. – Sympozjum zostało zorganizowane po to, by wpisać się w przygotowanie do peregrynacji Obrazu Jasnogórskiego, ale też po to, by pokazać, że tematyka maryjna jest ważna i warta zgłębiania w sposób naukowy. Miesiąc maryjny sprzyja temu, by tematykę maryjną pogłębiać – powiedział.

Konferencji towarzyszyła wystawa „Koronowane wizerunki Matki Bożej w Archidiecezji Poznańskiej”.

Organizatorami dwudniowej ogólnopolskiej konferencji pt. "Z dawna Polski Tyś Królową… – Maryja, Matka, Królowa, Opiekunka i Wspomożycielka" byli studenci Wydziału Teologicznego UAM oraz Arcybiskupie Seminarium Duchowne.

Nawiedzenie kopii Obrazu Jasnogórskiego w archidiecezji poznańskiej rozpocznie się 18 maja przed kościołem pw. Nawiedzenia NMP na poznańskich Ratajach. Peregrynacja, która zakończy się 26 września 2020 r., będzie przebiegać pod hasłem „Z Maryją w nowe czasy”.

Podziel się:

Oceń:

2019-05-10 17:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rycerze Kolumba w Polsce otrzymali relikwie swojego założyciela - ks. Michaela McGivneya

www.flickr.com

Rady Rycerzy Kolumba z Częstochowy, Radomia i Rzeszowa otrzymały relikwie swojego założyciela ks. Michaela McGivneya. Przekazał je abp Wacław Depo, Kapelan Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce. W przyszłym roku odbędzie się peregrynacja relikwii kapłana, który pod koniec października został beatyfikowany. W całej Polsce jest ok. 7 tys. Rycerzy Kolumba. 20% z nich podejmuje różne dzieła charytatywne w diecezji radomskiej.

Więcej ...

Konkurs fotograficzny na jubileusz 900-lecia

2024-04-24 19:00

Bożena Sztajner/Niedziela

Do końca sierpnia 2024 trwa konkurs fotograficzny z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

Więcej ...

Lubojna. Wieczór z dobrą muzyką

2024-04-25 14:06

Marcin Gawęda

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubojnie zaprasza na koncert organowy z okazji rocznicy poświęcenia organów piszczałkowych w świątyni parafialnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim