Reklama

Łukasz Krzysztofka

Uczył, jak budować Polskę i Europę na miarę Chrystusa

2019-05-29 07:00

Łukasz Krzysztofka

Kilkudziesięciu kapłanów, alumni, członkinie Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, członkowie bractw i stowarzyszeń katolickich i wielu wiernych zgromadziło się w archikatedrze warszawskiej na wspólnej modlitwie o rychłą beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego w 38. rocznicę jego przejścia do Domu Ojca. Mszy św. przewodniczył bp Piotr Jarecki, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

Zobacz zdjęcia: Uczył, jak budować Polskę i Europę na miarę Chrystusa

W homilii hierarcha, nawiązując do czytań z liturgii Mszy św., połączył je z życiem Prymasa Tysiąclecia. Podkreślił, że Kardynał, tak jak św. Paweł w więzieniu, nie przestawał się modlić, czego wyrazem są stacje Drogi Krzyżowej napisane ołówkiem na ścianie celi więziennej Prymasa. Ich fotokopie znajdują się na ścianach kaplicy w Dobrym Miejscu – w domu rekolekcyjnym archidiecezji warszawskiej na stołecznych Bielanach.

- Owocem uwięzienie kard. Wyszyńskiego było nawrócenie tych, którzy go pilnowali, ale w tym czasie powstały także najważniejsze inicjatywy duszpasterskie, które Kościół przeżywał i przeżywa; one także doprowadziły wielu ludzie do nawrócenia – zauważył bp Jarecki. – Czy powstałyby Jasnogórskie Śluby Narodu, gdyby nie uwiezienie Prymasa? Czy tak samo, w duchu wiary przeżywalibyśmy Wielką Nowennę i Milenium Chrztu Polski? Czy do dzisiaj trwałaby peregrynacja obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej? – pytał hierarcha.

Bp Jarecki podkreślił, że aby zbudować społeczeństwo na miarę człowieka, trzeba pracować nad zmianą struktur społecznych i nad kształtowaniem wnętrza człowieka. - Ta druga praca jest o wiele ważniejsza, bo z wnętrza człowieka pochodzi dobro lub zło. Stefan Wyszyński przez całe swe życie – jako ksiądz, biskup, kardynał – żył w rzeczywistości, której struktury nie były szlachetne. Komunizm nie był przyjazny Bogu, Kościołowi ani człowiekowi – przypomniał biskup. Prymas kładł nacisk na formację człowieka. Robił wszystko, aby ludzie ochrzczeni uwierzyli, że nawet w złych strukturach można żyć według Ewangelii.

Reklama

Hierarcha zaznaczył także, że Prymasowskie „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” to wskazówki właściwe na dzisiejsze czasy. - Potrzebujemy tego programu dzisiaj. Powinniśmy wziąć je sobie do serca, jeśli chcemy budować Polskę i Europę na miarę Chrystusa i tworzyć cywilizację miłości, gdzie celem jest człowiek z jego niezbywalną godnością – wskazywał bp Jarecki.

- Dziękujemy Bogu za kard. Wyszyńskiego – za jego wiarę, rozmodlenie, miłość do Kościoła i Ojczyzny, za jego bezgraniczną ufność i zawierzenie Matce Najświętszej, która jest najkrótszą droga do Jezusa, a Jezus drogą do Boga Ojca w Duchu Świętym – mówił kaznodzieja.

Po Mszy św. celebransi wraz z asystą liturgiczną przeszli procesyjnie do grobu Prymasa Tysiąclecia i przed wejściem do kaplicy, w której znajduje się sarkofag wspólnie odmówili modlitwę o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Na zakończenie wszyscy odśpiewali Apel Jasnogórski.

Tagi:
kard. Stefan Wyszyński Msza św.

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Proobronni

Proobronni

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Moc słowa

Moc słowa

Prezentacja nr 42/2019

Prezentacja nr 42/2019

Premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Pogrzeb prof. Jana Szyszko

Pogrzeb prof. Jana Szyszko

Dzień Papieski na Jasnej Górze

Dzień Papieski na Jasnej Górze

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem