Reklama

Polska

Biskupi radomscy obchodzili 50-lecie święceń kapłańskich

episkopat.pl

Bp Henryk Tomasik

Biskupi radomscy: Henryk Tomasik i Adam Odzimek obchodzili w sobotę 1 czerwca złoty jubileusz święceń kapłańskich. Mszy świętej w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz z Krakowa. Okolicznościowe listy przesłali: papież Franciszek oraz premier Mateusz Morawiecki. W koncelebrze uczestniczyło 17 biskupów, w tym: abp Wacław Depo, bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP oraz 150 księży z diecezji radomskiej, siedleckiej i sandomierskiej. Transmisję z uroczystości przeprowadziło Radio Plus Radom.

Witając wiernych bp Piotr Turzyński mówił, że dzisiaj dziękujemy za 50 lat kapłaństwa biskupów: Henryka i Adama. - Dobry Bóg sprawił, że tego samego, 31 maja 1969 w Siedlcach i Radomiu otrzymali święcenia kapłańskie nasi Pasterze, którzy służą dziś Kościołowi radomskiemu. Zdecydowana większość tego półwiecza toczyła się w blasku świętego Jana Pawła II Wielkiego. Jutro będziemy obchodzić 40. rocznicę Jego pielgrzymki do Polski – mówił sufragan radomski.

Okolicznościowe listy dla jubilatów przesłał papież Franciszek. - Czcigodnemu Bratu, Henrykowi Tomasikowi, Biskupowi Radomskiemu, przeżywającemu szczęśliwie złoty jubileusz święceń kapłańskich, towarzyszymy Naszymi własnymi modlitwami i bardzo chwalimy jego pasterską troskę o wspólnotę swego prezbiterium i wiernych, a najbardziej zaś o młodych, których do Chrystusa i Kościoła umiał prowadzić - czytamy w liście Ojca Świętego. Papieskie życzenia zostały również skierowane do biskupa Adama Odzimka. Odczytał je ks. Albert Warso z watykańskiej Kongregacji nauki Wiary.

W homilii kard. Stanisław Dziwisz mówił, że świat żąda od nas jednoznacznego i przejrzystego świadectwa wierności Ewangelii. - Nie możemy się sprzeniewierzyć temu wyzwaniu. Możemy powiedzieć, że księży biskupów Henryka i Adama łączy wierność powołaniu, wierność drodze na którą wstąpili 50 lat temu – mówił kardynał z Krakowa.

Reklama

Podkreślał, że „jubilaci w całym kapłańskim życiu obficie siali słowo Boże, ubogacając wiarę wspólnoty Kościoła”. Mówił, że „byli i są gorliwymi szafarzami świętych sakramentów prowadząc ludzi do źródeł Bożej łaski”. - Ostatnie 50 lat życia przeżyliście pod znakiem Chrystusowego kapłaństwa”. Dziękujemy Bogu za waszą służbę, za wierność, za to wszystko, co dzięki waszej posłudze stało się udziałem wspólnoty całego Kościoła. Bądźcie z młodymi! Niech żyją i marzą o przyszłości ze świadomością, że Chrystus żyje – powiedział kard. Dziwisz.

Na koniec liturgii głos zabrał biskup Henryk Tomasik. - Wspominamy początek naszego powołania i dziękujemy Bogu za ten dar. Kapłaństwo to dar i tajemnica. Miarą człowieka jest miara jego serca. Dziękujemy za ludzi, którzy na drodze naszego kapłaństwa i posługiwania okazali nam wspaniałe serca – mówił ordynariusz radomski.

Z kolei biskup Adam Odzimek dziękował za ludzi świeckich, którzy tworzą wspólnotę Kościoła. - Dziękujemy za waszą obecność w naszym życiu. Kościół to rodzina przyjaciół Chrystusa. Dziękuję Wam – powiedział sufragan radomski.

Reklama

Okolicznościowy list gratulacyjny przesłał premier Mateusz Morawiecki. - Bp Tomasik zapisał piękną kartę w historii Kościoła w Polsce. Od 1995 roku był delegatem Episkopatu ds. Światowych Dni Młodzieży. W centrum swojej duszpasterskiej troski umieścił rodzinę i młodych, od których zależy przyszłość kraju – napisał premier Mateusz Morawiecki. List odczytał minister Marek Suski.

W trakcie liturgii odbył się obrzęd powierzenia Jubilatom krzyży. Do niego odwołał się ks. Jarosław Wojtkun, rektor seminarium, który w słowach życzeń powiedział: - Kapłaństwo czasem przybiera też postać krzyża. Chyba częściej niż sądzimy. Dlatego ze złotym jubileuszem związany jest obrzęd powierzenia krzyży i związana z tym obrzędem obietnica: „Bóg, który Cię prowadził od czasu młodości, i w podeszłym wieku Ciebie nie opuści”. Po mojej lewej stronie stoi jeden z neoprebiterów, a po prawej jeden z tegorocznych Jubilatów, obchodzący 25. rocznicę święceń. Stoimy wobec kapłaństwa czcigodnego latami Złotego Jubileuszu, w osobach księży biskupów i kapłanów oraz złotych jubilatów. Reprezentujemy kapłaństwo dopiero co narodzone oraz dojrzałe ćwierćwiekową historią i trzymamy kwiaty, po 50 w każdym koszu, bo to jest coś żywego, co ma barwy, zapach i jest piękne. Niech takie będą kolejne lata waszej pasterskiej posługi – mówił ks. Wojtkun:

Henryk Tomasik urodził się 4 stycznia 1946 roku w Łukowie w rodzinie rolniczej. Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach. 31 maja 1969 roku w Siedlcach z rąk bp. Jana Mazura przyjął święcenia kapłańskie. Pierwszą placówką duszpasterską ks. Tomasika była parafia w Radoryżu Kościelnym, gdzie pełnił obowiązki wikariusza. W latach 1971-1974 odbył studia specjalistyczne na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Tam też w 1984 roku obronił doktorat z filozofii teoretycznej. Od 1974 roku ks. Tomasik wykładał filozofię i etykę w siedleckim seminarium. Był duszpasterzem akademickim oraz kapelanem siedleckiego Klubu Inteligencji katolickiej, którego był założycielem.

21 listopada 1992 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej ze stolicą tytularną Fornos Minore. Sakrę biskupią otrzymał w bazylice św. Piotra w Rzymie 6 stycznia 1993 r. z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II. 16 października 2009 r. papież Benedykt XVI mianował go biskupem diecezji radomskiej. Ingres do katedry radomskiej odbył się 14 listopada 2009 r.

Bp Adam Odzimek, biskup pomocniczy od 1985 r. Urodził się 7 października 1944 w Radomiu. Jest synem Piotra i Janiny z Kępczyńskich. Ukończył radomskie LO im. Syrokomli. W 1962 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Naukę przerwało wezwanie do wojska. Po powrocie kontynuował studia w sandomierskim seminarium. Święcenia kapłańskie przyjął 31 maja 1969 r. Udzielił mu ich bp Piotr Gołębiowski. Jako duszpasterz ks. Odzimek pracował w parafiach Bardzice, Szewna, Białaczów i NSJ w Skarżysku-Kamiennej. Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim uzyskał magisterium i licencjat z teologii biblijnej. Pracę doktorską obronił w 1978 roku. W tym samym roku został wykładowcą Nowego Testamentu w sandomierskim seminarium. Potem studiował Pismo Święte w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. Po powrocie do kraju znów pracował jako wykładowca Biblii w WSD w Sandomierzu, a potem w Radomiu.

25 kwietnia 1985 r. został mianowany biskupem pomocniczym sandomiersko-radomskim i biskupem tytularnym Tadamata, a sakrę biskupią przyjął 12 maja 1985 r. 25 marca 1992 r. został mianowany biskupem pomocniczym radomskim.

2019-06-01 18:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Stanisław Nowak obchodzi 85. rocznicę urodzin

2020-07-11 08:23

B.M.Sztajner/Niedziela

Abp senior Stanisław Nowak, były metropolita częstochowski dzisiaj obchodzi 85. rocznicę swoich urodzin. W rozmowie z "Niedzielą" podzielił się swoimi wspomnieniami.

Więcej ...

Obecne cierpienia i przyszła chwała

2020-07-08 08:41

Niedziela podlaska 28/2020, str. VIII

Adobe Stock

Św. Paweł przekonuje nas dzisiaj, „że obecnych cierpień nie da się porównać z przyszłą chwałą, która ma się w nas objawić”. Całe stworzenie jest podobne do rodzącej kobiety, która woła i cierpi, „ufnie oczekując uznania za dzieci, czyli odkupienia naszego ciała”.

Więcej ...

Andrzej Duda: gratuluję Rafałowi Trzaskowskiemu jego wyniku

2020-07-12 21:14

PAP/Leszek Szymański

Gratuluję Rafałowi Trzaskowskiemu jego wyniku, dziękuję jego wyborcom za to, że wzięli udział w wyborach - powiedział w niedzielę po podaniu sondażowych wyników II tury wyborów Andrzej Duda.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł,...

Wiadomości

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł,...

Duda: wygrać wybory prezydenckie przy 70 proc. frekwencji...

Wiadomości

Duda: wygrać wybory prezydenckie przy 70 proc. frekwencji...

Nierozważny Siewca?

Wiara

Nierozważny Siewca?

Jak hojny jest Bóg!

Duchowość

Jak hojny jest Bóg!

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

Niedziela Lubelska

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

To jest CUD!

Kościół

To jest CUD!

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Kościół

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...