Reklama

Chrześcijanin to człowiek Chrystusa - również na wakacjach

Niedziela łowicka 28/2005

Dzieci i młodzież przed dwoma tygodniami pożegnały rok szkolny 2004/05. Rozpoczął się upragniony czas wakacji. Katolickie szkoły, które od kilku lat funkcjonują na terenie naszej diecezji, zakończyły czas nauki wyjątkowo uroczyście, radośnie, z nowymi nadziejami. 24 czerwca w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Skierniewicach, przy której działa Klasyczne Liceum Ogólnokształcące oraz Gimnazjum im. ks. Stanisława Konarskiego, w uroczystej Mszy św. kończącej rok szkolny uczestniczył biskup łowicki Andrzej F. Dziuba.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystej Eucharystii, koncelebrowanej przez księży uczących w „Klasyku”, przewodniczył proboszcz parafii ks. prał. dr Jacek Bereziński. We Mszy św. uczestniczyli uczniowie i nauczyciele 7 szkół znajdujących się na terenie parafii.
Homilię wygłosił Pasterz diecezji. Nawiązał w niej do patrona dnia - św. Jana Chrzciciela i odczytanego w czasie Mszy św. fragmentu Ewangelii, mówiącego o nadaniu imienia temu wielkiemu Prorokowi, zapowiadającemu nadejście Mesjasza. Ksiądz
Biskup zaznaczył, że „dla Pisma Świętego nadanie imienia jest jednocześnie nadaniem komuś zadań, jakie ten człowiek będzie niósł przez swoje życie. Każdy z nas, obok faktu narodzenia się, nosi także imię. Jesteśmy przez to imię jakby nazwani. (…) Kiedy będziecie nieśli w swoich rękach wspaniałe świadectwa (…), pamiętajcie, że to jest coś pięknego. To jest Wasze świadectwo, świadectwo Waszej pracy. (...) My wszyscy, obok własnego imienia, mamy jeszcze jedno wspólne imię. (…) Jest to imię chrześcijanin. Każdy z nas jest chrześcijaninem. I to wspólne imię nakłada na nas szczególne obowiązki. Obowiązkiem jest, abyśmy w czasie rozpoczynających się wakacji umieli najpierw podziękować Chrystusowi za wszystkie łaski, których w mijającym roku nam wyświadczył. Ale także mamy być, wszędzie gdzie pojedziemy, świadkami Jezusa Chrystusa. Mamy pokazywać naszym życiem, że nasze imię to także imię: chrześcijanin, człowiek Chrystusa”.
W dalszej części homilii Ksiądz Biskup przypomniał wszystkim rozpoczynającym wakacje, że Chrystus ciągle chce nam o czymś mówić: przez swoje słowa, przez ludzi, których spotykamy, czy też poprzez różne znaki, jakie będą nam dane w okresie tych dwóch miesięcy. Zwrócił też uwagę na to, aby wszyscy pamiętali, że Chrystus chce do nas przemawiać także przez swoje milczenie i ciszę. Dlatego apelował do młodych słuchaczy: „Zróbcie sobie postanowienie na wakacje, aby poświęcić trochę czasu na ciszę, na milczenie, bo wszyscy wiemy, że w milczeniu i ciszy, łatwiej usłyszeć Boga”. Na koniec Ksiądz Biskup przypomniał: „To zadanie bycia świadkiem Chrystusa, zwłaszcza w czasie wakacji, kiedy będziemy pełni radości, niech będzie przez nas wsparte znakiem niedzielnej Mszy św. Pamiętajcie o tej potrzebie spotkania z Chrystusem. (…) Bądźcie tymi, którzy noszą cudowne imiona, ale także tymi, którzy noszą wspólne imię: chrześcijan”.
Na zakończenie Eucharystii młodzież szkolna przyjęła z rąk Biskupa Łowickiego pasterskie błogosławieństwo. Dalsza część uroczystości miała miejsce szkołach, gdzie dyrektorzy podsumowali miniony rok. Uczniowie zebrali żniwa rocznego wysiłku i pracy. Młodzież otrzymała pamiątkowe książki, albumy oraz nagrody pieniężne. Docenieni zostali uczniowie, którzy poświęcają swój prywatny czas dla szkoły, którzy wykonali postępy w nauce, a także ci, którzy włączają się w działalność charytatywną oraz laureaci konkursów i olimpiad. Uczniowie wyrazili swoją wdzięczność dyrekcji, nauczycielom i wychowawcom. Dziękowali za rok przekazywania wiadomości, kształtowania umiejętności, rok opieki i pomocy.

Wakacje w Wyższym Seminarium Duchownym

Wraz z zakończeniem roku szkolnego w szkołach zakończył się także rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu. Tego samego dnia, tj. 24 czerwca o godz. 10.30, w kaplicy seminaryjnej biskup łowicki Andrzej F. Dziuba wraz z biskupem seniorem Alojzym Orszulikiem oraz księżmi profesorami odprawił Mszę św. kończącą rok akademicki 2004/05. Zwyczajem stał się fakt, że na zakończenie roku do koncelebry dołączają księża, którzy w danym roku przyjęli sakrament kapłaństwa (neoprezbiterzy). W tym roku było ich tylko dwóch.
Homilię wygłosił ks. dr Bogdan Zatorski - wykładowca teologii pastoralnej. Nawiązał w niej do patrona dnia św. Jana Chrzciciela i misji proroka, do której został powołany. „Dzisiaj, wpatrując się w postać św. Jana Chrzciciela, powinniśmy pomyśleć o swoim powołaniu - zachęcił wszystkich Kaznodzieja. - Powinniśmy zadać sobie trud odpowiedzi na pytanie: czego Pan Bóg od nas oczekuje”. W dalszym rozważaniu ks. Zatorski wskazał, iż św. Jan Chrzciciel jest wzorem wierności powołaniu służenia Bogu i ludziom.
Na auli rektor ks. prał. dr Mirosław Jacek Skrobisz podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że Seminarium w bieżącym roku akademickim mogło dobrze funkcjonować. Z kolei ks. dr Adam Domański - prefekt ds. studiów, przedstawił statystykę wyników osiągniętych przez alumnów na poszczególnych rocznikach studiów. Przyjemnym akcentem był moment wręczenia przez bp. Andrzeja F. Dziuby dyplomu magisterskiego neoprezbiterowi ks. Piotrowi Kaczmarkowi.
W słowie końcowym Biskup Łowicki podziękował wszystkim, którzy trudzą się nad tym, aby Seminarium funkcjonowało bez żadnych przeszkód. „Nie możemy zapomnieć - zauważył Ksiądz Biskup - że nasze Seminarium jest i działa dzięki posłudze całej diecezji. Swoją wdzięczność kieruję na ręce wszystkich księży proboszczów i diecezjan za ich ofiarność na rzecz naszego Seminarium. Na koniec, przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa, Ksiądz Biskup złożył wszystkim najlepsze życzenia na czas wakacji. „Życzę wszystkim wiele radości, rozwoju ducha, wzmocnienia ciał, dobrego wypoczynku i nadziei, że spotkamy się wszyscy na początku października”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Więcej ...

Cisco podpisał apel o etykę AI: Watykan bardzo zadowolony

2024-04-24 17:21

Adobe Stock

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Cisco dołączyło do Apelu Rzymskiego, ponieważ jest to firma, która odgrywa kluczową rolę jako partner technologiczny we wprowadzaniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji (AI)". Tymi słowami arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i Fundacji RenAIssance, skomentował akces Cisco.

Więcej ...

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

2024-04-24 17:59

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

W dniach 23-25 kwietnia br. odbywa się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Wiara

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...